Za dzban malin…

0
672

W ubiegłą niedzielę w centrum miasta spotkać można było Balladynę i jej siostrę Alinę, pośród mieszkańców przechadzał się pustelnik a także sam książę Kirkor.

Sceny i postacie z dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna” sprawiły, że miejski park im. Króla Aleksandra Jagiellończyka przeistoczył się w swoisty teatr. Te niezwykłe wydarzenie związane było z akcją Narodowego Czytania. Mieszkańcy wspólnie czytali bowiem tam ”Balladynę” Juliusza Słowackiego.

Wśród chętnych nie zabrakło burmistrza Mariusza Kucewicza, starosty Barbary Michoń, przewodniczącej rady miasta i gminy Ewy Hornowskiej, księdza proboszcza Sławomira Kapitana czy Doroty Kozłowskiej, dyrektorki Łosickiego Domu Kultury. W poszczególne postacie dramatu wcieliło się ponad 40 osób, które z wielkim zaangażowaniem odgrywały kolejne sceny.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa tematycznie związana z dramatem w której zostały wykorzystane zbiory Biblioteki Pedagogicznej w Łosicach. Nie zabrakło na niej różnorodnych wydań „Balladyny”, afiszy teatralnych pochodzących z poszczególnych okresów a także fotosów z adaptacji teatralnych dramatu.

Narodowe Czytanie było także okazją do otrzymania okolicznościowej pieczęci na kartach książki przyniesionej z domowej biblioteczki.

Reklama