Co wynika ze współpracy Ośrodków Pomocy

0
14

Anna Tarkowska – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Platerowie, opowiada o budowaniu partnerstwa instytucji działających na rzecz rozwoju pomocy społecznej, ekonomii społecznej w powiecie łosickim oraz inicjatywie utworzenia CIS na naszym terenie.

Partnerstwo czterech podmiotów działających w obszarze pomocy społecznej, tj. Ośrodka Pomocy Społecznej w Platerowie, Ośrodka Pomocy Społecznej w Sarnakach, Ośrodka Pomocy Społecznej w Starej Kornicy oraz Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łosicach powstało z potrzeby dążenia do poprawy jakości życia mieszkańców i zapewnienia im pełnej integracji ze społeczeństwem. Misja tego partnerstwa stanowi podstawę do podejmowania interdyscyplinarnych i długofalowych działań w sferze życia społecznego oraz wdrażania systemowych rozwiązań zmierzających do minimalizacji niesprzyjających życiu mieszkańców problemów i tworzeniu możliwości rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Reklama

Regionalny Ośrodek EFS w Siedlcach, z którym w/w podmioty współpracowały właściwie od początku jego funkcjonowania, tj. 2008 r. ma swój trwały wkład w budowaniu tegoż partnerstwa. Po pierwsze, pracownicy OPS-ów brali udział w licznych szkoleniach i spotkaniach informacyjnych dot. tworzenia i realizacji projektów w ramach POKL. Wiedza, którą wówczas zdobywali, „otwierała oczy” na możliwości, jakie daje EFS. Przełamywany był lęk przed skomplikowanymi procedurami tegoż funduszu. Doradcy ROEFS uczestniczyli w przygotowywaniu wniosków o dofinansowanie projektów systemowych, w szczególności tych pierwszych. Później pomagali oczywiście przy realizacji projektów Ośrodkom. Gdzieś w tym wszystkim uczestniczył animator ROEFS, który pokazywał dobre przykłady, kontaktował z innymi Ośrodkami i instytucjami, czy pomagał przygotowywać umowy projektów partnerskich. W tym kontekście podpisanie porozumienia o trwałym, wykraczającym poza ramy czasowe projektu partnerstwie było niejako zwieńczeniem pewnego etapu współpracy siedleckiego ROEFS-u z Ośrodkami Pomocy Społecznej w Platerowie, Łosicach, Starej Kornicy i Sarnakach oraz współpracy pomiędzy tymi ośrodkami.

Pierwsze, projektowe partnerstwo pomiędzy w/w Ośrodkami Pomocy Społecznej zostało zawarte w dniu 20 maja 2011 roku. Umowa partnerska  dotyczyła projektu „KIS – WYJŚCIE NA PROSTĄ”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII, Działanie 7.2. Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej, Poddziałanie 7.2.1. Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Liderem projektu jest Łosickie Stowarzyszenie Rozwoju EQUUS. Celem tego partnerstwa i projektu jest udzielanie pomocy osobom indywidualnym oraz ich otoczeniu  w odbudowywaniu i podtrzymywaniu umiejętności uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej, w powrocie do pełnienia ról społecznych oraz w podniesieniu kwalifikacji zawodowych, jako wartości na rynku pracy. KIS działa na rzecz integrowania się osób o podobnych trudnościach i problemach życiowych. Jest to jednostka pomagająca samoorganizować się ludziom w grupy, uzyskiwać kwalifikacji i umiejętności poprzez udział w warsztatach i kursach, podejmować wspólne inicjatywy i przedsięwzięcia w zakresie aktywizacji zawodowej. Uczestnikami projektu są mieszkańcy obszarów działalności Ośrodków Pomocy Społecznej.

Bardzo ważne w tym partnerstwie są spotkania Zespołu Projektowego, dzięki którym stale podtrzymywana jest aktywność partnerów we wspólnym działaniu. Podczas spotkań omawiane są najistotniejsze problemy, podejmowane są również próby ich minimalizowania poprzez podejmowanie odpowiednich decyzji. Gdyby nie partnerstwo Lider projektu miałby większe trudności w promocji, rekrutacji czy motywacji oddelegowanych klientów. Każdy z Ośrodków Pomocy Społecznej posiada wiedzę na temat potrzeb lokalnej społeczności i dzięki temu projekt mógł dotrzeć do osób najbardziej potrzebujących i zainteresowanych zmianą swojej sytuacji życiowej.

Na bazie partnerstwa projektowego i bardzo dobrej współpracy Kierownicy Ośrodków Pomocy Społecznej podjęli decyzje, że chcą rozszerzyć obszar merytoryczny, w którym chcieliby współpracować.

W dniu 15 grudnia 2011 roku w Siedlcach w podczas seminarium podsumowującego działalność Regionalny Ośrodku Europejskiego Funduszu Społecznego w Siedlcach w 2011 r. zostało podpisane porozumienie o współpracy partnerskiej instytucji działających na rzecz rozwoju pomocy społecznej oraz ekonomii społecznej. Porozumienie to tworzy platformę współpracy, której celem jest wypracowywanie wspólnej kompleksowej diagnozy potrzeb mieszkańców powiatu łosickiego, w którym funkcjonują partnerzy, w szczególności osób korzystających z pomocy społecznej oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym, partnerskie określanie priorytetów i celów działania na ich rzecz, wypracowywanie skutecznych metod realizacji oraz poszukiwania efektywnych rozwiązań, w tym źródeł finansowania potrzebnych przedsięwzięć.

Dzięki temu partnerstwu pracownicy OPS-ów mają możliwość wymiany doświadczeń i informacji o realizowanych oraz planowanych projektach na rzecz rozwoju zasobów ludzkich, o stosowanych skutecznych metodach wspierania środowiska swoich podopiecznych, inicjowania i opiniowania projektów jako wspólnych koncepcji, podejmowania działań zmierzających do wsparcia grup zagrożonych wykluczeniem społecznym.

W ramach wsparcia partnerstwa ROEFS organizował spotkania animacyjne, seminaria, na które zapraszani byli eksperci z zakresu ekonomii społecznej oraz osobę prezentujące dobre praktyki i rozwiązania w podobnych instytucjach lub działający w obszarach przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu, przeciwdziałaniu przemocy
w rodzinie, wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, ekonomii społecznej itp.

W międzyczasie, już bez pomocy ROEFS Siedlce, zainicjowane zostało kolejne partnerstwo, tym razem partnerstwo przedstawicieli sektorów publicznego, społecznego i biznesu. Porozumienie społeczne o współpracy na rzecz rozwoju społecznej gospodarki rynkowej na Ziemi Łosickiej, które ma na celu zainicjowanie oraz skoordynowanie działań, zmierzających do zbudowania trwałego partnerstwa podmiotów działających na terenie Ziemi Łosickiej tj. administracji samorządowej, organizacji obywatelskich i innych podmiotów działających na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i ograniczenia bezrobocia poprzez rozwój instytucji gospodarki społecznej. Porozumienie to zostało podpisane dnia 28 sierpnia 2013 roku w Urzędzie Gminy w Sarnakach przez Wicestarostę Powiatu Łosickiego Mariusza Kucewicz, Wójta Gminy Sarnaki Andrzeja Lipkę, Wójta Gminy Stara Kornica Kazimierza Hawryluka, Wójta Gminy Platerów Jerzego Garuckiego, Kierownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łosicach Małgorzatę Witkowską, Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Platerowie Annę Tarkowską, Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sarnakach Elżbietę Kozioł, Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starej Kornicy Beatę Jerzman, Kierownika Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łosicach Jarosława Pieruszewskiego, Centrum Rozwoju Ortus Elżbietę Roszczak, Łosickie Stowarzyszenie Rozwoju EQUUS, Prezesa Spółdzielni Socjalnej „Blask”.

Porozumienie obejmuje działania związane z określeniem obszarów wykluczenia w gminach, stanu i dynamiki lokalnego rynku pracy oraz ujawnieniem jego głównych problemów i obszarów, wymagających poprawy, a w szczególności:

  • rozpoznanie potrzeb i możliwości oraz wytyczenie kierunków działania gospodarki społecznej,
  • stworzenie systemu wsparcia dla lokalnego modelu gospodarki społecznej poprzez umacnianie działań partnerskich,
  • pomoc w tworzeniu lokalnych programów na rzecz gospodarki społecznej, m.in. poprzez  poszukiwanie możliwości rozwoju i wsparcia ze strony biznesu,
  • powoływanie instytucji integracji społecznej i ekonomii społecznej oraz organizacja różnorodnych form zatrudnienia osób bezrobotnych, zagrożonych bezrobociem, w tym osób niepełnosprawnych,
  • wdrożenie nowatorskich form aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych, zagrożonych bezrobociem, w tym osób niepełnosprawnych.

Dla realizacji zadań określonych w porozumieniu podjęte będą stosowne działania m.in.: rozpoznanie środowiska lokalnego, propagowanie idei partnerstwa lokalnego i dialogu społecznego, mobilizowanie społeczności lokalnej do samoorganizacji, wsparcie, planowanie i realizacja projektów społecznych dotyczących przedsiębiorczości społecznej jako kluczowego elementu przeciwdziałania wykluczeniu i bezrobociu, wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, wspieranie rozwoju kultury i pielęgnowanie tradycji
na terenie powiatu, powołanie Centrum Integracji Społecznej

Najważniejszą inicjatywą nowopowstałego partnerstwa jest utworzenie Centrum Integracji Społecznej, które będzie prowadzone w formie samorządowego zakładu budżetowego Gminy Sarnaki we współpracy z gminami Platerów, Łosice oraz Stara Kornica. CIS będzie zajmowało się reintegracją zawodową i społeczną, poprzez prowadzenie dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym programów edukacyjnych, obejmujących m.in. nabywanie umiejętności zawodowych, przekwalifikowanie lub podwyższanie kwalifikacji zawodowych oraz nabywanie innych umiejętności niezbędnych do codziennego życia.

Działalność Regionalnego Ośrodka EFS w Siedlcach stanowi nieocenioną pomoc dla ośrodków pomocy społecznej i innych podmiotów, którzy poruszają się w obszarze Europejskiego Funduszu Społecznego. Rozwój kadr tych instytucji, poprzez wzrost wiedzy i umiejętności z zakresu przygotowywania i wdrażania projektów jest jednym z głównych osiągnięć ROEFS. Jednakże oprócz wsparcia „technicznego”, pracownicy Ośrodka, w szczególności animator pokazują szerszy kontekst wykorzystania funduszy unijnych. 
To bardzo ważne, aby przy realizacji projektu zastanowić się, co oprócz wypracowania zakładanych wskaźników i rozliczenia dotacji udało się za pomocą tych środków osiągnąć. Za sprawą działalności animacyjnej ROEFS, oprócz wskaźników i rozliczonych dotacji, mamy poukładaną współpracę pomiędzy sąsiadującymi ze sobą ośrodkami i innymi podmiotami, które działają w obszarze gospodarki społecznej. Czujemy się w ten sposób lepiej przygotowani do nowych wyzwań, wśród których stawiamy CIS oraz kolejne projekty, już w ramach perspektywy finansowej UE 2014-2020. 

anka

Reklama
Poprzedni artykułNagrodzono wybitnych nauczycieli
Następny artykułSzambo 10m3 zbiornik na deszczówkę ścieki gnojowicę