Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łosicach wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Wszystkie Kolory Świata” organizowanej przez UNICEF Polska. Uczniowie przygotowali szmaciane laleczki będące symbolem pomocy, jakiej udzielą najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie.

„Wszystkie Kolory Świata” to akcja UNICEF, która już po raz piąty jest przeprowadzana w polskich placówkach edukacyjnych. Ma na celu wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata. W ramach akcji uczniowie własnoręcznie projektują i szyją szmaciane laleczki. Każda z nich ma nadane imię i przypisany kraj, z którego pochodzi. Po zakończeniu pracy, w szkole odbywa się ich wystawa. Każdy może wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku, przekazując na ten cel darowiznę. Zebrane środki umożliwią zaszczepienie dzieci mieszkających w najbiedniejszych krajach świata, gdzie codziennie zagrażają im takie choroby jak gruźlica, odra, tężec czy polio. Projekt „Wszystkie Kolory Świata” wspiera Majka Jeżowska, Ambasadorka Dobrej Woli UNICEF.

– Uczniowie naszej szkoły od lat angażują się w różne akcje charytatywne – zarówno te o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim czy międzynarodowym – mówi Jolanta Barańska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łosicach. – W tym roku postanowiliśmy zrealizować projekt UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”. Szkolne Koło Wolontariatu przygotowało tablicę informacyjną, na której zamieściliśmy materiały promocyjne przysłane przez organizatora. W listopadzie podczas wywiadówki wychowawcy poinformowali rodziców o celach i regulaminie akcji. W grudniu 2018 roku nauczyciele – wychowawcy przeprowadzili w klasach cykl zajęć mających na celu uświadomienie uczniom celu akcji, a przede wszystkim zapoznanie ich z sytuacją dzieci, które nie są objęte programem szczepień ochronnych. W styczniu 2019 roku rozpoczęła się akcja szycia laleczek. Niektórzy uczniowie przygotowywali je w szkole, podczas zajęć pozalekcyjnych, wykorzystując różne materiały przyniesione z domu. Inni brali wykroje do domu, gdzie przy pomocy rodziców, dziadków lub sami szyli laleczki. Po feriach – od 11 lutego 2019 r. w szkole zaczęli pojawiać się niesamowici goście – laleczki reprezentujące różne kraje. Wolontariusze przygotowali prezentację lalek na dolnym korytarzu – naprzeciwko głównego wejścia do budynku, plakaty zachęcające do zaopiekowania się laleczką i przeprowadzili głosowanie na najpiękniejszą „szmaciankę”, której zdjęcie weźmie udział w konkursie organizowanym przez UNICEF w marcu br.

Najpiękniejszą laleczką wybraną przez społeczność szkolną została Francuzka wykonana przez Lenę Kalicką z klasy IVa, na drugim miejscu znalazła się czarnoskóra lalka uszyta przez Alicję Olizaruk z klasy VIIIa, a trzecie miejsce zajęła panienka o białych włosach, którą przyniosła do szkoły Magdalena Lipińska z klasy Ic.

18 lutego 2019 r. każda klasa przyszła ubrana do szkoły w wybrany kolor, w ten sposób manifestując swoje poparcie dla tego projektu. Od godziny 10.00 rozpoczęła się akcja „Zaopiekuj się laleczką”. Wydarzeniu towarzyszyły ogromne emocje. Były łzy szczęścia, że udało się zaadoptować laleczkę i łzy zawodu, że ktoś inny zaopiekował się już wybraną przez kogoś lalką. Tego dnia odbyła się wywiadówka, podczas której rodzice mogli podziwiać te kolorowe wytwory dziecięcej wyobraźni. Niektórzy wsparli akcję, przekazując darowiznę bez możliwości zaopiekowania się laleczką, bowiem prawie wszystkie były już zarezerwowane. Dzięki wsparciu rodziców udało się zebrać kwotę 1367 zł, która została przekazana na konto UNICEF.

W projekcie wzięło udział bardzo dużo osób. To nie tylko darczyńcy, ale również młodzi artyści – autorzy lalek. Warto podać liczbę uczniów, którzy bezpośrednio zaangażowali się w akcję, szyjąc lalki: 65 uczniów przygotowało 47 laleczek. Nie wszyscy szyli indywidualnie, byli tacy, którzy działali zespołowo, co służyło nie tylko wzajemnej inspiracji, ale również integracji. Najmłodszym pomagali najbliżsi członkowie rodziny, a to z kolei służyło zacieśnianiu więzi rodzinnych. To również ważny aspekt przeprowadzonej akcji.

Udział w projekcie to dla naszych uczniów kolejna okazja, by przekonali się, że warto być dobrym, by uświadomili sobie, że większą radość sprawia dawanie niż branie, a miarą człowieczeństwa jest to, ile ktoś potrafi dać z siebie – ze swojego serca potrzebującym.

Tyle jesteś wart, ile dajesz z siebie innym.

Celem projektu jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury. Akcja ta uświadamia również, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, lecz także przyjemne, a dodatkowo pozwala na zebranie środków koniecznych do ratowania życia najbardziej potrzebujących dzieci.

Poprzednie cztery edycje akcji „Wszystkie Kolory Świata” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony szkół i przedszkoli. Dotychczas uczestniczyło w niej ponad 2,5 tysiąca placówek z całej Polski. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności, udało się pozyskać prawie 2,7 miliona złotych na ratowanie dzieci w Sierra Leone, Czadzie, Sudanie Południowym i Angoli. Zebrane fundusze umożliwiły zaszczepienie setek tysięcy dzieci.

Koordynatorka projektu: Jolanta Barańska

Poprzedni artykułAnaliza danych porównawczych – ceny transferowe
Następny artykułBADANIA OKULISTYCZNE