„Wspólna lektura”

logonckJeśli masz miejsce inspirujące, zasoby materialne w postaci sukien epokowych, kapeluszy  i elementów dekoracyjnych, a przede wszystkim: z dystansem podchodzące  do siebie modelki i kreatywnego fotografa, możesz –podobnie jak my-kilka lat temu- zilustrować  kultowe polskie dzieło-najlepiej lekturę! – napisała Alicja Zienkiewicz z ZPO w Platerowie.

Przedstawiamy Państwu opis kolejnej nietuzinkowej akcji w jaką włączył się Zespół Placówek Oświatowych w Platerowie za pośrednictwem nauczycieli tam pracujących.

dsc_0345

Wśród
„ tych pól malowanych zbożem rozmaitem,
Wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem”,

wystrojone w suknie z epoki – nauczycielki Zespołu Placówek Oświatowych w Platerowie – stosowały się do komend fotografa, Eweliny Siemieniuk.dsc_0066_2

Po łące, pastwisku i ogrodzie, gdzie

„Błysnęła tajemnicza bieluchna sukienka
I coś lekkiego znowu upadło z wysoka,
I przeleciawszy cały ogród w mgnieniu oka,
Pomiędzy zielonymi świeciło ogórki:
Jako promień słoneczny, wykradłszy się z chmurki,
Kiedy śród roli padnie na krzemienia skibę
 Lub śród zielonej łąki w drobną wody szybę”,

biegały stada Telimen, panien dworskich i kawiarek. I tylko Zosia, która

 „oczy opuściła
I jako róży pączek cała się spłoniła”,

była jedna i Tadeusz – jedyny był (w swoim rodzaju).

Miejsce – Pensjonat „Uroczysko Zaborek”- stało się scenerią dla wybranych scen z ksiąg dwunastu „Pana Tadeusza”. Były obrazki ze „świątyni dumania”, spotkania na mostku i sceny zaściankowe.

Efektem dwóch dni spędzonych w  Bielonym Dworku z 1844r. stał się album fotograficzny.

Wspominam o tym, ponieważ zdjęcia do „Pana Tadeusza”  uczynione dały początek „nowej świeckiej tradycji”;  bo przebywający u nas na wizycie studyjnej w marcu ubiegłego roku szkolnego ukraińscy dyrektorzy szkół regionu Zaporoże do fotografii inspirowanych „Ogniem i mieczem”  w Muzeum w Mielniku pozowali. Przed nami kolejne tego typu  działanie…

Od czerwca tegoż roku Nadbużańskie Stowarzyszenie Oświatowo –Ekologiczne „Mężenin” we współpracy ze szkołą w Platerowie realizuje w ramach Programu Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży pod patronatem Narodowego Centrum Kultury projekt współpracy z Ukrainą „Dzikie pola nadbużańskie”. Jego  wydarzenia mają rozgrywać się w przestrzeni Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”, zaś produktem będzie album  z fotografiami i cytatami po polsku i ukraińsku inspirowany Bugiem oraz „Ogniem i mieczem” H. Sienkiewicza.

„Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży”.

Cytaty pochodzą z utworu „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza

A.Z.Z.

zdjęcia: E. Siemieniuk, M. Wielogórska

dsc_0727

2 thoughts on “„Wspólna lektura”

Comments are closed.