Wojenne pamiątki wciąż groźne

0
429

W przeciągu ostatniego miesiąca na terenie powiatu łosickiego znaleziono i zabezpieczono 4 niewypały z czasów II wojny światowej.

Na pierwszy natrafiono w miejscowość Zabuże podczas plantowania ziemi wydobytej z pogłębiania sadzawki. Pracujące w tym rejonie osoby natychmiast zgłosiły służbom, że z ziemi wystaje przedmiot kształtem przypominający pocisk. Na miejsce skierowano funkcjonariusza z grupy rozpoznania pirotechnicznego Komendy Powiatowej Policji w Łosicach oraz podinspektora ds. obronnych, obrony cywilnej i   zarządzania kryzysowego Starostwa powiatowego w Łosicach. Po dokonaniu oględzin stwierdzono, że jest to fragment granatu moździerzowego kalibru 82 mm po wybuchu, który   nie stanowi zagrożenia, dlatego też przedmiot zabezpieczono na cele muzealne.

Kolejnego odkrycia dokonano w miejscowość Makarówka podczas porządkowania pobocza rowu melioracyjnego. Znaleziono tam granat ręczny produkcji radzieckiej typu F-1, uzbrojony w zapalnik. Teren został zabezpieczony przez patrol policji do czasu przyjazdu 17 patrolu   saperów z 1 Brygady Pancernej w Wesołej. A kilka dni później w miejscowość Stare   Mierzwice podobnego odkrycia dokonali turyści odpoczywający w pobliżu ścieżki edukacyjnej przy wiacie wypoczynkowej Nadleśnictwa Sarnaki. Również znaleźli granat ręczny   produkcji radzieckiej typu F-1 bez zapalnika, który został wyorany w pasie przeciwpożarowym.

W ostatnich dniach odkryto też to pocisk artyleryjski kalibru 75mm z uszkodzonym w wyniku korozji zapalnikiem – przez co stanowił realne zagrożenie. Znajdował się w miejscowość Borsuki na terenie jednej z posesji. Na miejsce skierowano funkcjonariusza z grupy rozpoznania pirotechnicznego Komendy Powiatowej Policji w Łosicach oraz podinspektora ds. obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego starostwa powiatowego w Łosicach. Funkcjonariusze dokonali rozpoznania, zabezpieczyli teren i wezwali na miejsce saperów.

Jak wyjaśnia Roman Kasprowicz – podinspektor OCiZK niebezpieczne „wojenne pamiątki” saperzy po przetransportowaniu specjalistycznym pojazdem wojskowym „Topola – S” neutralizują na terenie poligonu wojskowego Zielonka -Wesoła. Przy okazji podinspektor apeluje o rozwagę i rozsądek w przypadku znalezienia przedmiotu przypominającego pocisk czy granat.  – W przypadku takiego znaleziska prosimy natychmiast powiadomić policję – dodaje.

Za przedmioty niebezpieczne uważa się wszelkiego rodzaju urządzenia (materiały pochodzenia wojskowego, przemysłowego lub innego), które mając właściwości łatwopalne, żrące, trujące grożą niebezpieczeństwem przy manipulowaniu lub zetknięciu się z powietrzem albo wysoką temperaturą. Po otrzymaniu zgłoszenia na numer alarmowy112 lub bezpośrednio do Policji 997 policjanci powiadamiają specjalistyczny patrol saperski, a do momentu jego   przybycia zabezpieczają znalezisko.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.