Wkrótce stanie nowy most na Tocznej – umowa na 3,4 mln zł dofinansowania podpisana!

0
878

Na rzece Toczna powstanie nowy most – to już pewne! Miasto podpisało umowę na dofinansowanie przedsięwzięcia. Samorząd Mazowsza przyznał na nie ponad 3,4 mln zł w ramach instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa. Koszt całkowity budowy to 5,7 mln zł. Inwestycja jest kluczowa wobec planowanej gruntownej modernizacji obecnie istniejącego mostu wraz z przebudową drogi nr 698. 

Stosowną umowę na dofinansowanie budowy mostu w ciągu ulicy Myśliwskiej podpisały członkinie zarządu województwa mazowieckiego, Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc, burmistrz oraz podinspektor ds. księgowości budżetowej Ewa Stefaniuk. Dzięki temu do kasy gminy trafi na ten cel 3 420 000 zł. – Z przyjemnością informuję o dofinansowaniu projektu. Lada dzień zostanie ogłoszony przetarg na realizację zadania – cieszy się burmistrz Mariusz Kucewicz.

Zadanie obejmuje budowę drogi gminnej w ciągu ulicy Myśliwskiej w kierunku ulicy Parcele. Prócz mostu na rzece Tocznej planowany zakres inwestycji ma objąć nową jezdnię o długości 550 metrów, położenie chodników oraz ścieżkę rowerową o długości 512 m. Nie zabraknie też nowej infrastruktury oświetleniowej.

Inwestycja jest kluczowa wobec planowanej modernizacji jedynego mostu w mieście pozwalającego na przejazd nad rzeką dzielącą Łosice na dwie części. Sprawą tą od wielu lat żywo interesują się mieszkańcy i przyjezdni. Ze względu na brak alternatywy dla ruchu w kierunku Siedlce-Lublin czy Białystok i niską przepustowość kluczowych arterii w obrębie głównych ulic tworzą się gigantyczne korki.

– Najważniejszym elementem jest budowa nowego mostu na rzece Toczna. Dziś jedyny znajduje się w centrum miasta. Jest to również jedyna przeprawa na trasie Warszawa–Siedlce–Białystok – zauważa Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, która wraz z Elżbietą Lanc sygnowała umowę na dofinansowanie. – Istniejący most wymaga kompleksowego remontu, który mógłby zostać przeprowadzony w momencie uruchomienia drugiej przeprawy – dodaje.

Przypomnijmy, że w planach samorządu Mazowsza jest również przebudowa drogi nr 698. Na modernizację głównej arterii miasta przeznaczono 29,5 mln zł. Projekt obejmuje przebudowę drogi wojewódzkiej wraz z rozbudową skrzyżowań ulicy Piłsudskiego z ulicą 11 Listopada oraz ulicą Narutowicza, a także budowę świateł drogowych i kapitalny remont starego mostu.

Foto: UMiG Łosice

Reklama