Weronika Szpura ze Starej Kornicy zwyciężczynią ogólnopolskiego konkursu kulinarnego

2
737

Rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, na przepis kulinarny z wykorzystaniem żywności uchronionej przed wyrzuceniem lub pozostałej z innego posiłku. Nagrodę główną zdobyła Weronika Szpura z KGW Korniczanki ze Starej Kornicy, która przygotowała pomarańczowe kluski z kurdybankiem. Danie Weroniki zachwyciło jurorów. 

Reklama

Do konkursu zgłoszono około 120 przepisów kulinarnych z całej Polski. Jak zapewniają jurorzy wszystkie receptury były bardzo oryginalne. Przeważały wariacje na temat klusek, zapiekanek, omletów i pasztetów – proste i szybkie do przyrządzenia. Konkurs pokazał, że w Polsce najwięcej marnuje się chleba, ziemniaków i bulionu. Prawie każdy przepis zawierał choć jeden z tych składników.

Warto podkreślić, że byliśmy zaskoczeni jakością nadesłanych fotografii. Sposób podania, kompozycja, nawet oświetlenie – wszystko to na bardzo wysokim poziomie – powiedział Jacek Żukowski, koordynator projektu.

Przy ocenie prac braliśmy pod uwagę inwencje twórcze uczestników, zgodność przepisów z celem i ideą konkursu oraz estetykę zdjęć przedstawiających efekt końcowy. Nagrodzone przez nas danie spełniło te kryteria. Jego autorka wykorzystała nie tylko składniki z poprzedniego obiadu, ale typowe dla kuchni przednówkowej zioła – uzasadnili swój wybór członkowie jury.

Największe wrażenie na jurorach zrobiły pomarańczowe kluski z kurdybankiem, według oryginalnej receptury Weroniki Szpury z KGW Korniczanki ze Starej Kornicy. W skład dania wchodzą ugotowane ziemniaki i marchewka, liście pokrzywy, sałaty, szczypior oraz kurdybanek.

Przepis na pomarańczowe kluski z kurdybankiem

Składniki:
• ugotowane ziemniaki (mogą być pozostałe z obiadu)
• mąka ziemniaczana
• sól
• gotowana marchewka (może być z wywaru na zupę)
• jaja (1 szt. na 0,5 kg przekręconych przez maszynkę ziemniaków i marchewki)

Przygotowanie:
Ziemniaki i marchewkę przekręcić przez maszynkę. Przygotować taką samą ilość marchewki i ziemniaków Masę połączyć, dodać jajo i lekko posolić (trzeba mieć na uwadze to, że do gotowania ziemniaków i marchewki mogła być dodana sól). Zlepić kulę, rozpłaszczyć i zaznaczyć cztery części. Czwartą część wyjąć i dołożyć do pozostałych, a w to miejsce dosypać mąkę ziemniaczaną w takiej ilości, aby wypełniła czwartą część. Zagnieść ciasto i formować kluski (podobnie jak kluski śląskie). Ugotować. Podawać z sałatką z pokrzywy i bluszczyka kurdybanka. Można także przygotować jakieś mięsko. Ozdobić ziołami.

Sałatka z pokrzywy i bluszczyka kurdybanka
• 50 średniej wielkości listków pokrzywy
• 10 średniej wielkości szczypiorków
• 30 gałązek bluszczyka kurdybanka
• 20 średniej wielkości listków sałaty

Sos:
• 2 łyżki octu jabłkowego
• 2 łyżki oleju słonecznikowego lub lnianego tłoczonego na zimno
• szczypta soli
• szczypta suszonego tymianku

Składniki połączyć. Przygotować godzinę przed dodaniem do sałatki.

Reklama
Poprzedni artykułKtoś zdewastował ambony myśliwskie
Następny artykuł11 jednostek OSP z terenu powiatu doposażone w środki ochrony osobistej

2 KOMENTARZE

  1. Mieszkańcy Czeberak są dumni z Pani Weroniki Szpury , rozsławia naszą piękną Gminę Stara Kornica w całej Polsce !

    Dziękujemy bardzo i prośimy o kolejne przysmaki rodem z Gminy Stara Kornica !!!

  2. Moja żonka gotuje 100razy lepiej. Pierogi robi że palce lizać. A jaki bigosik

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.