Waleczna czwórka potrzebuje naszej pomocy

0
1285

Liczba osób poniżej 16. roku życia zamieszkujących w Polsce posiadających orzeczenie o niepełnosprawności wynosi około 220.000 osób. Takie osoby znajdują się także w naszym powiecie, m. in. na terenie gminy Stara Kornica. Ich rodzice każdego dnia walczą o lepszą przyszłość dla swoich dzieci. Niestety, dojazdy do specjalistów, leczenie i leki, rehabilitacja, czy wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne są kosztowne. Dodatkowo zakup potrzebnych sprzętów np. pionizatorów, elektro stymulatorów czy przystosowanie domów do potrzeb dzieci pochłania ogromne środki pieniężne.

Reklama

Marcelinka Czeczko ze Starej Kornicy ma 3 lata. Zmaga się z rozszczepem kręgosłupa lędźwiowego i współistniejącym wodogłowiem. Cierpi również na niedowład wiotki kończyn dolnych. Od 1,5 roku zmaga się z odleżyną na plecach. Bardzo często choruje i leży w szpitalu. Rodzice Marcelinki – Sylwia i Maciej zbierają pieniądze na leczenie, wizyty lekarskie i rehabilitację. W przyszłości planują wraz z córką wyjechać na turnus rehabilitacyjny oraz zakupić specjalistyczny sprzęt m.in. ortezy. Chcieliby również dostosować dom do potrzeb Marcelinki. Wszystkie te przedsięwzięcia są kosztowne.

Dzięki rehabilitacji Marcelina sama siedzi i jeździ na wózku, także współpraca z logopedami i rodzicami w domu przynosi efekty – dziewczynka sama pięknie mówi. Jest też podopieczną Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i specjalistów z Lublina.

Bracia Filip (5 lat) i Mikołaj (3 lata) Zawadzcy z Kobylan urodzili się obciążeni bardzo rzadką chorobą genetyczną Pelizaeusa-Merzbachera. Występuje ona szacunkowo 1:400000 urodzeń. Chłopcy są pod stałą opieką wielu specjalistów m.in. neurologa, logopedy czy fizjoterapeutów. Intensywna terapia metodą Vojty przeprowadzana zarówno w specjalistycznych gabinetach, jak również w domu przynosi rezultaty.

Jak mówi ich mama Agata – Mogę szczerze powiedzieć, że Filip jako dziecko z uszkodzoną otoczką mielinową w tak wielu miejscach i brakiem istoty szarej, dzięki rehabilitacji może raczkować i stawiać pierwsze kroki. Podobne efekty próbujemy osiągnąć u młodszego syna Mikołaja.

Chłopcy dzięki współpracy z neurologopedą, neurologiem i logopedą zaczynają mówić wyraźnie. Do dalszego rozwoju potrzebują urządzenia Vitalstim, które usprawnią mięśnie twarzy. Rodzice zbierają również środki na rehabilitację, wizyty lekarskie, zakup innych sprzętów pomagających utrzymać ich sprawność.

Jaś Niedźwiedziuk (8 lat) z Kobylan był zdrowym dzieckiem. Słuchając opowieści mamy Edyty, odnosi się wrażenie, że wszystko zaczęło się niewinnie. Jednak, gdy zaburzenia chodu i równowagi coraz bardziej utrudniały funkcjonowanie, postanowili pojechać do szpitala. W trakcie pobytu Jaś trafił na OIOM z powodu zachłystowego zapalenia płuc. Przez dłuższy czas miał prowadzoną diagnostykę w trakcie której jego stan bardzo się pogarszał.

Lekarze przeprowadzili zabieg tracheotomii i założyli PEGa. W jeden dzień ze zdrowego, cieszącego się życiem przedszkolaka, opowiadającego z wielką ekscytacją każdy dzień spędzony z rówieśnikami, Jaś stał się więźniem własnego ciała. Dzięki rehabilitacji Jaś robi ogromne postępy – o własnych siłach porusza się z balkonikiem, a praca z neurologpedą pozwala chłopcu porozumiewać się z bliskimi.

Rodzice tej walecznej czwórki z całego serca dziękują za dotychczasową pomoc w zbiórkach i ofiarowane bezinteresowne wsparcie. Każdy z nas może również pomóc, wrzucając pieniądze do puszek, biorąc udział w licytacjach (licytując lub przekazując przedmioty lub usługi) bądź wesprzeć bezpośrednio zbiórki na portalach internetowych.

Marcelina Czeczko:
Blog: https://www.facebook.com/MarcelinaCzeczko
Licytacje: https://www.facebook.com/groups/709230563992125
Zbiórka internetowa: https://dzieciom.pl/podopieczni/41680

Filip i Mikołaj Zawadzcy:
Zbiórka pieniężna do puszek: http://zbiorki.gov.pl/zbiorki/zbiorki/szczegoly-zbiorki.xhtml?zbiorka_nazwa=ZBI%C3%93RKA%20NA%20RZECZ%20FILIPA%20I%20MIKO%C5%81AJA&v=-523122359557471528832408727086650545544934457328
Licytacje: https://www.facebook.com/groups/329246316211328
Zbiórka internetowa: https://www.siepomaga.pl/filip-i-mikolaj?

Jaś Niedźwiedziuk:
Zbiórka pieniężna do puszek: http://zbiorki.gov.pl/zbiorki/zbiorki/szczegoly-zbiorki.xhtml?zbiorka_nazwa=ZBI%C3%93RKA%20DLA%20JASIA&v=95806729261349702990601851768674734616751374352
Licytacje: https://www.facebook.com/hashtag/teamja%C5%9Bnied%C5%BAwiedziuk
Zbiórka internetowa: https://www.siepomaga.pl/jan-niedzwiedziuk

Kamil Sakowski

Reklama
Poprzedni artykułTragiczny finał poszukiwań zaginionego mężczyzny
Następny artykułRusza integracyjny projekt edukacyjno-sportowy