Uczcijmy razem rocznicę Odzyskania Niepodległości

0
82

Zbliża się 102. rocznica Odzyskania Niepodległości, zachęcamy zatem do udekorowania domów i mieszkań barwami narodowymi, aby w ten symboliczny sposób uczcić Narodowe Święto Niepodległości, zapraszamy też na koncert patriotyczny, który będzie transmitowany on-line.

Oficjalne uroczystości będą skromne ze względu na obowiązujące ograniczenia. Rozpoczną się o godzinie 12:00, mszą w kościele św. Zygmunta, po czym będzie miało miejsce złożenie wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Organizatorami oficjalnych uroczystości są: Starosta Łosicki oraz Burmistrz Miasta i Gminy Łosice.

Natomiast wieczorem w Łosickim Domu Kultury odbędzie się koncert patriotyczny, który będzie transmitowany online. Początek transmisji o godzinie 17:50.
Organizatorami koncertu są: Powiatowe Stowarzyszenie Animatorów Kultury, Łosicki Dom Kultury. Patronat honorowy objął Burmistrz Miasta i Gmina Łosice – Mariusz Kucewicz.

Symboliczny koncert w roku tak ważnym dla Polaków, to wyraz szacunku i hołdu oddanego Bohaterom „Tamtych Dni”. Tym, którzy wolność naszej Ojczyzny wywalczyli i za którą płacili największą ofiarę. To także wspomnienie o ”Wielkim Synu Narodu” Św. Janie Pawle II w 100 rocznicę Jego urodzin.

– Jak co roku obchodzimy w Polsce rocznicę Narodowego Święta Niepodległości. Wyjątkowym wydarzeniem dla naszego Kraju i wspólnoty lokalnej jako Małej Ojczyzny, była, dwa lata temu, setna Rocznica odzyskania Niepodległości. Mówiąc o jej początkach nie można wspominać tylko o 11 listopada i zapomnieć o dacie 15 sierpnia. To właśnie pomiędzy tymi datami zawarte jest męstwo i bohaterska walka o zachowanie tożsamości narodowej i niezawisłości Państwa. Stoczona w dniach 13-25 sierpnia Bitwa Warszawska zwana Cudem Nad Wisłą, zadecydowała o zachowaniu przez Polskę Niepodległości, o czym tak często wspominał wielki orędownik pokoju, nasz rodak, Papież Jan Paweł II. Koncert przepełniony będzie głęboką treścią patriotyzmu zarówno pod względem wartości użytego słowa, jak również w warstwie muzycznej dobranych utworów, nawiązujących do okresu, kiedy to 100 lat temu nad Polską i Europą zawisło widmo bolszewizmu. Ten przekaz wzmocni odpowiednia muzyka i poezja o tematyce patriotycznej, a proponowana formuła koncertu to montaż słowno-muzyczny posiadający duże walory edukacyjne, stanowiący muzyczną lekcję historii. W koncercie zabrzmią znane słuchaczom pieśni patriotyczne z lat minionych jak i współczesne. W bloku papieskim, dziękczynnym za dar pontyfikatu Jana Pawła II, artyści wykonają piękne Pieśni Maryjne, której opiece powierzał zawsze nasz Papież Naród Cały. Wspólnie z internautami pragniemy przypomnieć kolejnym pokoleniom Polaków obraz naszej złożonej historii i bogatej kultury, ale także najwyższej wartości jaką jest wolność i pokój Narodu, czemu tyle uwagi poświęcał Św. Jan Paweł II – mówi Dorota Kozłowska, dyrektorka ŁDK.

Udział w koncercie Artystów min. Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Warszawskiej Opery Kameralnej i Teatru Muzycznego w Łodzi oraz Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego W.P. i scen warszawskich, zawsze gwarantuje wysoki poziom muzycznych wydarzeń, które na długo pozostają w życzliwej pamięci słuchaczy- uczestniczących w takich uroczystościach.

Wystąpią:
BOGUMIŁA DZIEL-WAWROWSKA – dziewczę
ANDRZEJ WIŚNIEWSKI – ułan
ANDRZEJ WOJDA – legionsta
MAŁGORZATA PISZEK – akompaniament fortepianowy
TADEUSZ MELON – skrzypce
RYSZARD NOWACZEWSKI – legionista, scenariusz, reżyseria i prowadzenie