Trzy ofiary śmiertelne w pożarze domu

0
47

10.01.2019  ok. godz. 09.51 SKKP Łosice otrzymało zgłoszenie o pożarze w miejscowości Waśkowólka gm. Huszlew. Pożarem objęty był budynek mieszkalny jednorodzinny o konstrukcji drewnianej, pokryty blachą ocieplony sieczką słomianą oraz styropianem. W chwili przybycia zastępów Straży Pożarnej we wszystkich pomieszczeniach budynku był ogień. Podczas działań ratowniczo-gaśniczych zlokalizowano ciała trzech osób – małżonków w wieku 83 i 86 lat oraz ich opiekunki w wieku 48 lat.

Reklama

W  działaniach brały udział cztery zastępy JRG oraz siedem zastępów OSP: dwa zastępy OSP Huszlew, OSP Olszanka, OSP Mostów, OSP Rudka, OSP Łosice – SH 18 i SP Próchenki w sumie 39 strażaków. Prawdopodobną przyczyną pożaru była nieprawidłowa eksploatacja urządzeń ogrzewczych na paliwo stałe. Straty materialne oszacowano na kwotę ok. 150 tys. zł. – poinformował Dyżurny Operacyjny Powiatu st. kpt. Mirosław Lewczuk

Roman Kasprowicz, Podinspektor ds. obronnych, Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Łosicach, poinformował o przebiegu działań ratowniczych – Pierwsza na miejsce pożaru przybyła jednostka OSP w KSRG Huszlew- mówił Kasprowicz. – Zabezpieczono miejsce zdarzenia samochodem pożarniczym z włączonymi sygnałami świetlnymi. Pierwszy KDR w wyniku rozpoznania ustalił, że wewnątrz budynku we wszystkich pokojach widoczny jest ogień a dym wydostaje się na zewnątrz. Dach budynku od strony płn. – zach. był załamany. Budynek wykonany był w technologii drewnianej. Ściany z bali ocieplone styropianem i sieczką słomianą, obiekt pokryty był blachą. Parterowy dom. Pierwszy dowódca podjął decyzję o podaniu prądu wody w natarciu przez okno do wewnątrz budynku.

Drugi na miejsce przybył zastęp z JRG Łosice. W chwili przybycia zastępu JRG Łosice wnętrze budynku było całkowicie objęte ogniem, który uniemożliwiał prowadzenie jakichkolwiek działań wewnątrz obiektu. Dowódca podjął decyzję o podaniu dwóch prądów wody do wewnątrz domu, jeden przez okno a drugi przez drzwi wejściowe. Dodatkowo uzyskał informację od mieszkańców pobliskich domów, iż jest możliwość, że w budynku przebywa jeszcze trzecia osoba. Trzecią osobą miała być opiekunka, która zajmowała się dwójką starszych mieszkańców domu – kobietą i poruszającym się na wózku inwalidzkim mężczyzną.

W trakcie prowadzonych działań sukcesywnie na miejsce pożaru dojeżdżały kolejne jednostki OSP. Po przygaszeniu ognia, gdy pojawiła się możliwość wprowadzenia ratowników do wewnątrz obiektu, wprowadzono rotę w aparatach ODO w celu przeszukania obiektu. W pokoju od strony płn. – wsch. ratownicy natrafili na zwęglone zwłoki trzech osób. Pierwsza osoba na wózku inwalidzkim w pobliżu drzwi wejściowych do pokoju, druga leżąca na plecach na łóżku inwalidzkim, trzecia znajdowała się na środku pokoju na plecach zwrócona głową w kierunku drzwi wejściowych.

Kontynuując dogaszanie pożaru zadecydowano o rozbiórce części elementów konstrukcji budynku oraz ściągnięciu pokrycia dachowego. Jednocześnie oddymiano obiekt przy pomocy agregatów oddymiających. Po ugaszeniu pożaru i oddymieniu obiektu ponownie przeszukano pogorzelisko w celu wykluczenia obecności innych ofiar. Miejsce pożaru przekazano Policji, która pod nadzorem Prokuratora Rejonowego w Siedlcach przystąpiła do wykonywania czynności dochodzeniowo – śledczych.

Foto: Roman Kasprowicz, Podinspektor ds. obronnych, Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego
Starostwo Powiatowe w Łosicach

 

Reklama
Poprzedni artykułczysty tytoń 70 zł
Następny artykułKOMUNIKAT DLA PRACODAWCÓW