Troskliwe Misie na bezludnej wyspie

0
265

W ubiegłym tygodniu w grupie Troskliwe Misie z Niepublicznego Przedszkola “Mali Odkrywcy” w Łosicach, odbyło się innowacyjne działanie pedagogiczne mające na celu pobudzenie  kreatywności i wyobraźni dzieci.

Działanie polegało na zabawie dzieci bez gotowych zabawek i pomocy dydaktycznych -relacjonuje Anna Szczerbicka, dyrektorka Niepublicznego Przedszkola “Mali Odkrywcy” w Łosicach. – Dzieci z nauczycielem zapakowały zabawki ze swojej sali w wielkie pudła i zakleiły taśmą, następnie za pomocą wyobraźni przeniosły się na bezludną wyspę i wykorzystując proste rzeczy takie jak, gazety, kartony, butelki, patyki, klej, bibułę, farbę itp. stworzyły wokół siebie przestrzeń niezbędną człowiekowi do egzystencji.

– Wszystkie zajęcia dydaktyczne w Tygodniu Kreatywności (grupowe, jęz. angielski, logopedia i gimnastyka) były  związane tematycznie z wiadomościami takimi jak: kierunki na mapie świata, czytanie i tworzenie mapy, odkodowywanie zaszyfrowanych wiadomości za pomocą liczb i liter (utrwalanie znajomości alfabetu i cyfr), poznawanie ubiorów mieszkańców różnych stron świata, dopasowywanie zwierząt do odpowiednich kontynentów, poznawanie owoców egzotycznych i krajów ich pochodzenia, eksperymenty fizyczne, chemiczne i botaniczne – wyjaśniła Anna Szczerbicka. – Tydzień bez zwyczajnych zabawek był treningiem dla umysłu dzieci pobudzającym ich wyobraźnię, rozwój twórczego myślenia, nieszablonowego podejścia do rozwiązywania problemów, zastąpienia wszechobecnych multimediów. Wspólne tworzenie miało  także na celu rozwijanie u dzieci umiejętności  pracy zespołowej. Dzieci uczyły  się samodzielności, ale i ćwiczyły umiejętność współdziałania, wybierania lidera grupy. Przez kolejne dni pobytu na wyspie dzieci nazwały wyspę, stworzyły flagę i hymn oraz zasady niezbędne do zgodnego życia z innymi ludźmi na wyspie. Następnie zbudowały sobie schronienie, zadbały o żywność i poznały wiadomości o miejscu, w którym się znajdują (roślinność, zwierzęta, kierunek na mapie, kontynent, warunki klimatyczne). Wykorzystując wiadomości o prehistorii i swoją fantazję, stworzyły makietę swojej wyspy. Na koniec dzieci poznały zasady posługiwania się mapą i kompasem. Namalowały także własne mapy, które  zabrały na wybudowane przez siebie łodzie, umożliwiające im powrót „do domu”. Troskliwe Misie tak bardzo dobrze czuły się w stworzonej przez siebie Misiolandii, że chciały przedłużyć zabawę na kolejny tydzień i wcale nie tęskniły za przedszkolnymi zabawkami! – dodała dyrektorka.