To wszystko dla Niepodległej

1
109

Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę w Łosicach świętowana była hucznie. Wieczernica, sztafeta niepodległościowa, wspólne sadzenie dębu, kapsuła dla potomnych, ławeczka niepodległościowa, happeningi, koncerty a nawet wspólne tańczenie Poloneza na rynku i morsowanie w miejskim zalewie to tylko niektóre z działań w jakie włączyli się mieszkańcy miasta.

Listopadowa Noc Niepodległości”

Uroczystości 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła w Łosicach „Listopadowa Noc Niepodległości” w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika. W zorganizowanej wieczornicy uczestniczyła społeczność szkolna, rodzice, zaproszeni goście i mieszkańcy miasta.

Reklama

– Była to uroczystość będąca podsumowaniem realizowanego przez szkołę projektu “Godność. Wolność. Niepodległość”, finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, będącego częścią Wieloletniego Programu Niepodległa na lata 2017-2021 – mówiła Irena Nestioruk, koordynator projektu.
Uroczystość otworzyła Dyrektor Szkoły Barbara Miechowiecka. Część artystyczną przygotowali uczniowie pod opieką nauczycieli: Agaty Błażejczuk, Joanny Nowaczek – Jakimiuk, Agnieszki Omelańczuk, Marzanny Tarasiuk, Anny Iliasiuk, Elżbiety Dmowskiej  i Elżbiety Kasjaniuk
W drugiej części wydarzenia, historyk i regionalista – Tomasz Dobrowolski przedstawił zebranym gościom historię powstania kopca Józefa Piłsudskiego w Majówce i zaprezentował archiwalny film z jego odsłonięcia. Goście mieli również okazję usłyszeć o prześladowaniach mieszkańców Ziemi Łosickiej, a także o obrońcach jedności Kościoła i polskości Podlasia. Prelekcję wzbogacono dużą liczbą zgromadzonych przez historyka zdjęć.
Miłym akcentem spotkania było podsumowanie zorganizowanych przez nauczycieli Irenę Nestioruk, Annę Kościan, Mariannę Zielińską Czapską i Janusza Grada konkursów: literackiego „Opowiedz mi babciu, opowiedz mi dziadku”, wiedzy historycznej „Godność, wolność, niepodległość.”, plastycznego „Kto ty jesteś? Polak mały?”. Laureaci konkursów wzięli udział w wycieczce patriotycznej do Warszawy, odwiedzili miejsca związane z historią naszego narodu. Laureaci międzyszkolnego konkursu literackiego pt. „Opowiedz mi babciu, opowiedz mi dziadku” – Maja Wawryniuk, Laura Kalicka, Aleksandra Wojtaś, Julia Sadowa, Patrycja Piekarska, Oliwia Gawłowska, Wioletta Michalak, Aleksandra Kazimieruk – podczas wieczornicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, a nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu – Iwona Świderska, Marzanna Tarasiuk, Jolanta Barańska, Joanna Szaniawska – podziękowania. Zebrane wspomnienia rodzinne opracowano w zbiorek opowiadań. Wręczono je zgromadzonym gościom.
Na zakończenie, uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy zatytułowanej „Drogi Polski do niepodległości”. – Do jej utworzenia włączyli się wszyscy uczniowie, nauczyciele, rodzice a także mieszkańcy Łosic – mówiła I. Nestioruk. – Dzięki ogromnemu zaangażowaniu możemy dziś obejrzeć mnóstwo archiwalnych zdjęć, dokumentów rodzinnych, monet, medali, znaczków, sprzętów gospodarstwa domowego, mebli itp.
Wśród zwiedzających widać było nie tylko ogromne zainteresowanie, ale przede wszystkim wielkie wzruszenie. Pamiątki związane z odzyskiwaniem i budową przez Polskę niepodległości zostaną przekazane do tworzonej w ramach projektu Strażnicy Pamięci Narodowej.
Szkoła Podstawowa Nr 2 w Łosicach jako jedna z 257 szkół w Polsce została laureatem konkursu Ministerstwa Edukacji Narodowej. To ono, przy współudziale Miasta i Gminy Łosice sfinansowało zadania podjęte w ramach projektu.
– Mamy nadzieję, że wszelkie działania poczynione w ramach programu, uświetniły obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pragnęlibyśmy, aby młodzież poprzez poznawanie historii swojego kraju, jego bohaterów, ich dokonań, kształtowała i rozwijała postawy patriotyczne, rozbudzała w sobie miłość do ojczyzny, troszczyła się o dziedzictwo narodowe i kulturowe. Mamy nadzieję, że ta niezwykle ciekawa i wyjątkowa lekcja historii sprawi, że nasi uczniowie będą dumni z tego, iż są Polakami. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, rodzicom i uczniom za zaangażowanie włożone w realizację programu „Niepodległa”. Mieszkańców Łosic zapraszamy do odwiedzenia wystawy – dodała na zakończenie, Irena Nestioruk, szkolny koordynator projektu.

Polonez na łosickim rynku

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 RCKU w Łosicach również aktywnie włączyli się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Były konkursy szkolne, projekt fotograficzny a także spektakularna inicjatywa z odtańczeniem Poloneza na rynku miasta. Uczniowie szkoły w strojach z epoki zaprezentowali taniec dworski jakim jest Polonez, do tańca zaprosili mieszkańców miasta. Zwieńczeniem przedsięwzięcia był tort dla Niepodległej, którym dzielił dyrektor placówki Mariusz Stambulski.

Dąb i kapsuła dla potomnych

Społeczność Zespołu Szkół Nr 1 w Łosicach, również przygotowała wiele działań wpisujących się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Najmłodsze dzieci, z klasy pierwszej pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego zaprezentowały happening patriotyczny, w szkole odbył się uroczysty apel z akademią artystyczną podczas której odśpiewano hymn Polski. ważną lekcją patriotyzmu, która na długo zapadnie w pamięci uczniów, było posadzenie jubileuszowego dębu oraz wkopanie kapsuły czasu na dziedzińcu szkoły.

Ławeczka na stulecie

W Niemojkach uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęto mszą świętą w kościele parafialnym pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła – relacjonowała Anna zaniuk, nauczycielka ze szkoły Podstawowej w Niemojkach – następnie wszyscy udali się na skwerek przy kościele, gdzie została odsłonięta ławeczka poświęcona 100-leciu Odzyskania Niepodległości i upamiętniająca patrona Szkoły Podstawowej w Niemojkach – Stefana Żeromskiego. Uroczystego odsłonięcia dokonali: Ksiądz Proboszcz –Mirosław Gorzała, Starosta Powiatu Łosickiego – Bożena Niedzielak, Burmistrz Miasta i Gminy Łosice Mariusz Kucewicz, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatury w Siedlcach- Bożena Piesio, Przewodniczący Miasta i Gminy Łosice Romuald Jóźwiaczuk i Dyrektor Zespołu Oświatowego w Niemojkach Małgorzata Hawryluk.

Część artystyczna odbyła się w sali OSP, gdzie uczniowie Szkoły Podstawowej w Niemojkach pod kierunkiem Anny Zaniuk, Beaty Stachowicz i Moniki Borysiak przedstawili inscenizację na temat pobytu patrona szkoły – Stefana Żeromskiego w Niemojkach i Patkowie.

Przybyli na uroczystość mogli też zobaczyć historyczne ekspozycje pochodzące z Izby Pamięci Narodowej, która znajduje się w szkole w Niemojkach. Wystawy przygotowała Hanna Gochnio – opiekun Izby. Na zakończenie wystąpił zespół ludowy „Zakrze śpiewa”, a następnie wszyscy udali się na pyszny poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Niemojek.

Uroczystości główne

Mszą świętą w intencji ojczyzny w samo południe rozpoczęły się obchody główne uroczystości setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Losicach. Poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i organów państwowych przemaszerowały następnie pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odśpiewano hymn przy akompaniamencie orkiestry Szkoły Muzycznej w Łosicach. Wieńce pod pomnikiem złożyły delegacje samorządów, instytucji, organizacji i przedstawiciele polityków.

Główna część obchodów odbyła się w sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury, gdzie obok przemówień zaproszonych gości na scenie zaprezentowali się artyści z przygotowanym  programem niepodległościowym. Zakończyła się Koncertem „Łosice dla Niepodległej – By Tradycja żyła w nas”.

Morsy dla Niepodległej

Grupa łosickich morsów również postanowiła uczcić setna rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 15.00, po krótkiej rozgrzewce, przy dźwiękach pieśni patriotycznych kilkanaście osób wskoczyło do zalewu miejskiego, by w ten sposób uczcić tę wspaniałą rocznicę.

Droga do „W”

Obchody zakończył wieczorek poetycko-muzyczny w Platerowie pt. Droga do „W”, przygotowany przez artystów z gmin: Platerów, Łosice i Stara Kornica. – Litera „W” w tytule wystąpiła jako symbol o wielowymiarowym znaczeniu – mówił Karol Juszyński, dyrektor GOK w Platerowie – Symbolizowała ona pragnienie wolności różnych pokoleń – wolność w wymiarze symbolicznym, uniwersalnym i pozaczasowym. W – jako wolność, Godzinę „W”, W – jako wiedzę czyli edukację, W – jako wychowanie w duchu patriotycznym – wyjaśnił dyrektor. – Wieczorek oparty został na autorskim pomyśle, poezji oraz wyjątkowych utworach Jacka Kaczmarskiego uzupełniony pięknym śpiewem chóru oraz grą na żywo na rożnych instrumentach.

 

 

Reklama
Poprzedni artykułSZYBKA POMOC I FINANSOWANIE
Następny artykułPonad 380 tys zł dla Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu łosickiego

1 KOMENTARZ

  1. A koncert w niedzielę wieczorem? „Łosice dla Niepodległej – By Tradycja żyła w nas”?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.