Terytorialsi wspierają samorządy

0
158

Codziennie w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest ok 300 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, wśród nich także żołnierze 53 batalionu lekkiej piechoty z Siedlec. Ta liczba zmienia się każdego dnia, uzależniona jest bowiem  od potrzeb społeczności lokalnych i instytucji.

Żołnierze siedleckiego batalionu od samego początku walki z koronawirusem zostali włączeni do działań mających na celu przeciwdziałanie i ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. W piątek, do wachlarza zadań jakie wykonują w ramach operacji „Odporna Wiosna”, dołączyło zadanie polegające na dystrybucji środków ochrony indywidualnej dla mieszkańców gminy Paprotnia. Na wniosek Urzędu Gminy żołnierze dostarczyli 3 tysiące maseczek ochronnych, które trafiły do mieszkańców 22 sołectw.

Była to jedna z wielu inicjatyw pomocowych podejmowanych przez żołnierzy 53blp. Można ich spotkać nie tylko w powiecie siedleckim, ale także w sokołowskim, łosickim, mińskim i węgrowskim. Współpracując z samorządami terytorialnymi oraz instytucjami pomocowymi i Caritas, transportują i dostarczają produkty spożywcze oraz ciepłe posiłki osobom potrzebującym, a także przygotowują paczki z żywnością Wspierają także służby medyczne Szpitala w Sokołowie Podlaskim, gdzie odciążają personel poprzez dokonywanie wstępnej selekcji pacjentów i mierzenie temperatury osobom wchodzącym do placówki. 5 Mazowiecka Brygada OT udostępniła także 5 namiotów NS10, które trafiły do sokołowskiego i łosickiego Szpitala jako polowe izby przyjęć.

Siedleccy terytorialsi objęli również pomocą 7 weteranów z rejonu odpowiedzialności batalionu. Wsparcie tych osób polega na utrzymywaniu z nimi  kontaktu telefonicznego i reagowaniu na bieżące potrzeby,  takie jak zakupy żywności czy leków.

W najbliższym czasie, żołnierze 53 batalionu pomogą pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielanach, podczas wydawania żywności mieszkańcom gminy.

 

Aneta SZCZEPANIAK
Rzecznik prasowy 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Reklama