Ten dom jest bardzo potrzebny

27
1338

Milion złotych – tyle potrzebuje Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowych Litewnikach na realizację projektu umożliwiającego adaptację przynależnego do palcówki budynku w celu zwiększenia liczby podopiecznych, których objęto by wsparciem. – Dzięki rozbudowie i adaptacji bylibyśmy w stanie zabezpieczyć potrzeby osób niepełnosprawnych z terenu powiatu łosickiego a nawet ościennych gmin – wyjaśnia kierownik ŚDS, Sylwester Siennicki.

O tym, jak ważne jest budowanie sieci wsparcia społecznego i tworzenie miejsc integracji osób niepełnosprawnych, z obniżoną sprawnością intelektualną czy chorych psychicznie, wiedzą doskonale pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Litewnikach. Działający na terenie gminy Sarnaki ŚDS obejmuje opieką mieszkańców z terenu całego powiatu, prowadząc zajęcia w ramach indywidualnych i zespołowych treningów samoobsługi oraz treningów umiejętności społecznych, związanych z nauką, rozwojem i podtrzymaniem umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego a także funkcjonowania w życiu społecznym.

Zapotrzebowanie na usługi świadczone przez ŚDS są ogromne bowiem na próżno w okolicy szukać podobnych miejsc, w których osoby niepełnosprawne intelektualnie mogą się spotkać, uczyć i budować relacje społeczne. Nie dziwi zatem fakt, że lista rezerwowa i lista oczekujących jest bardzo długa. Niestety w obecnej sytuacji z usług domu samopomocy może korzystać, zgodnie z liczbą statusową, jedynie 30 podopiecznych – na tylu podopiecznych placówka otrzymuje dotację.

Pomysłem na zwiększenie liczby osób, które mogłyby skorzystać z usług ŚDS w Nowych Litewnikach jest modernizacja i adaptacja przynależnego do placówki budynku. – Dzięki rozbudowie i adaptacji pomieszczeń moglibyśmy rozwinąć obecną ofertę skierowaną do osób z niepełnosprawnościami oraz przyjąć kolejne osoby czekające na przyjęcie, znajdujące się na liście rezerwowej. W przypadku rozbudowy bylibyśmy w stanie zabezpieczyć potrzeby osób niepełnosprawnych z terenu powiatu łosickiego a nawet ościennych gmin – wyjaśnia kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy, Sylwester Siennicki.

Obecnie ze względu na brak miejsca, część zajęć odbywa się na korytarzu, co znacznie utrudnia koncentrację uczestników i obniża jakość prowadzonych zajęć oraz komfortu pracy terapeutów. – Mamy gotowy projekt budowlany, który zakłada m.in. przeniesienie pracowni plastyczno-artystycznej z korytarza do przystosowanej specjalnie do tego celu pracowni i przeniesienie pracowni rehabilitacyjnej do większego pomieszczenia w celu zwiększenia możliwości i efektywności wykonywanych zabiegów. Natomiast w miejsce pracowni rehabilitacyjnej powstałaby jadalnia, która byłaby uzupełnieniem dla pracowni gospodarstwa domowego. Z kolei na parterze remontowanego budynku oprócz pracowni rehabilitacyjnej powstałaby salka rekreacyjno-relaksacyjna, szatnia oraz pomieszczenia porządkowe i magazynek. Specjalnie do potrzeb osób poruszających się na wózkach oraz mających problem z poruszaniem się zostałaby dobudowana klatka schodowa wyposażona w windę platformową. Za to na piętrze powstałaby bardzo długo wyczekiwana przez naszych podopiecznych pracownia muzyczna oraz ponad 40 m2 sali do terapii ruchowej, która pozwoliłaby na treningi tenisa stołowego, bocci czy uprawiania innych aktywności fizycznych – wylicza kierownik ŚDS. Projekt zakłada również budowę infrastruktury w pełni dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami a przede wszystkim zagospodarowanie niewykorzystywanego od lat obiektu po dawnej szkole. Dodatkowo planuje się także utworzenie odrębnej pracowni rękodzielnictwa np. z elementami stolarki czy ceramiki.

Kosztorys przedsięwzięcia opiewa na ponad milion złotych. Jest to kwota zaporowa zarówno dla gminy, jak i powiatu. Placówka nie jest też w stanie samodzielnie uzbierać takich środków, dlatego od czterech lat stara się składać wnioski na dofinansowanie projektu do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej za pośrednictwem Wojewody Mazowieckiego. Zbyt mały wkład własny skutecznie blokuje możliwość uzyskania dotacji na ten cel, dlatego też pracownicy i podopieczni ŚDS w Nowych Litewnikach postanowili poprosić o wsparcie i pomoc w uzbieraniu jak największej kwoty na rzeczony wkład własny. –  Nie mamy określonej kwoty, którą chcemy zebrać, po prostu ile uda nam się zebrać tyle wykorzystamy, dlatego też każda wpłata ma znaczenie – mówi kierownik, Sylwester Siennicki.

Pracownicy i podopieczni wierzą, że wspólnymi siłami uda się uzbierać pieniądze na wkład własny i rozbudować dom samopomocy a tym samym otoczyć wsparciem kolejne niepełnosprawne intelektualnie osoby.
Wpłaty można dokonywać na specjalne subkonto w gminie Sarnaki
79 8035 0000 1300 1658 2000 0770
koniecznie z dopiskiem w tytule:  “Darowizna na rozbudowę ŚDS w Nowych Litewnikach”.

27 KOMENTARZE

  • Jakby to był hostel dla lgbt+ jaki ma powstać w Warszawie za Pana Trzaskowskiego, to kochana Unia by kasy nie żałowała…

  • powinienes wiedziec drogi przyjacielu,
   ze Polska jest najwiekszym beneficjetem funduszy unijnych,
   zadne inne panstwo takich pieniedzy nie dostaje,
   Sam autor artykulu mowi w nim, ze pomocy odmawia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Spolecznej,
   a wiec skad te pretensje do Unii ?
   a czy w ogole ktos zwracal sie w tej kwesti o jakas pomoc,

 1. Brakuje mi tu komentarzy lewackich aktywistów z wątku o spacerze kobiet? Czyżby tylko prawa garstki kobiet (kilka milionów Polek nie wspiera tego protestu) się liczyły? Co z niepełnosprawnymi? Proszę pamiętać, że niepełnosprawność może przydarzyć się każdemu z nas (wypadek, choroba, itp.).
  Co Wasi idole zrobi w tej kwestii?

  • a moze minister kultury, pan Piotr Glinski zamiast karmic TVPiS i ojca Rydzyka,
   wlasnie wspomoze budowe tego Domu ?
   moze niech ci pis-owscy dygnitarze przestana jezdzic tymi wypasionymi limuzynami,
   ktore rozbijaja i wymieniaja jak rekawiczki , przeciez to za nasze pieniadze !!!
   jak oni w ogole moga do nich wsiadac ?
   przeciez to niemieckie ….

  • jak widzisz moja Mala Mi,
   ci lewaccy aktywisci wcale nie stronia od tego tematu.
   Pozdrowienia.

   • A to, że lato było za suche a zima za mało śnieżna to też wina Pisu? Niech Pani Lempart z tego miliona zbiórki zrobi pożyteczny użytek i zasponsoruje dom naprawdę potrzebującym?

  • w naszym kraju sa pieniadze na takie inwestycje,
   wystarczy zeby ta pis-owska wladza ich nie marnowala,
   zobaczcie ile pieniedzy zmarnowano na tzw. miesiecznice”
   ile pieniedzy wydano na haniebna kampanie przeciwko sadom,
   ile wydaje sie ciagle na tzw. podkomisje smolenska Antoniego Macierewicza,
   ile kosztuje ochrona “naczelnika panstwa” pana Kaczynskiego,
   przyklady mozna mnozyc w nieskonczonosc ……

   • Nie więcej niż na eskapady narciarskie Donalda prezydenta Europy, nie więcej niż na ochronę Bronisława w trakcie polowań, nie więcej niż poszło na wille Aleksandra w Kazimierzu, nie więcej niż kosztował różowy orzeł może, itd., można wymieniać w nieskończoność….

    • co do willi w Kwasniewskich w Kazimierzu,
     to po dlugim dochodzeniu pis-owskiej prokuratury,
     jedyna osoba ktora “siedzi”, jest agent Tomek,
     w podobnej sprawie, gdyby nie pan Prezydent, siedzieliby panowie Kaminski i Wasik, ale oni mieli wiecej szczescie, zostali ulaskawieni,
     a co do reszty, to nawet gdyby tak bylo,
     to przeciez w 2015 roku byla “Dobra Zmiana”………

     pozdrowienia dla Rybaka

  • nie wiem czy istnieje jakikolwiek zwiazek miedzy tymi sprawami,
   ale wiem, ze w naszym imieniu pan Mateusz Morawiecki wetuje unijny budzet
   i pozbawia nas unijnej pomocy !!!
   moze trzeba mu zwrocic uwage, ze dziala na nasza szkode,
   ze te pieniadze sa nam potrzebne, wlasnie na takie sprawy jak i wiele innych ………
   a poza tym, przeciez jego poprzedniczka mowila ze “wystarczy nie krasc” , a na wszystko starczy,
   wiec niech ta pis-owska holota przestanie krasc !!!!

   • Tak sprzedajmy sie za 170 mld to wystarczającą cena za niezależność i suwerenność.

    • masz racje, my mamy nasz Honor,
     a Unia bez Polski nie da sobie rady,
     to bedzie nasze kolejne zwyciestwo,
     i dzieki Swietemu Mateuszowi zrechrystianizujemy na nowo Europe !!!!

    • a poza tym, nie bedziemy przyjmowac pieniedzy,
     na ktorych wypisuja cos w obcych jezykach ….

 2. wczoraj widzialem jak pan prezydent mowil z troska o osobach niepelnosprawnych,
  a gdzie on byl kiedy pan Marek Kuchcinski przy pomocy “pis-owskich forteli” usuwal tych samych niepelnosprawnych z budynku sejmu ?

  • Wyborca pisuaru nie może być inteligentny. To człek zacofany o niskim ilorazie inteligencji. Najczęściej o wykształceniu podstawowym. Chodzący co niedzielę do kościoła i slepo wykonujący polecenia księdza bo samodzielne myślenie sprawia mu trudności.

 3. jak smutne w tym wszystkim jest to,
  ze nawet tak szlachetna akcja jak pomoc niepelnosprawnym,
  moze byc wykorzystana przez pis-owska holote,
  do szczucia na Unie Europejska,
  prawdziwa TVPiS pana Jacka K.
  jestem przekonany ze pan Sylwester Sinnicki i inni ktorym ten cel jest drogi,
  nie tego sie spodziewali.

Comments are closed.