Szczepienia lisów

0
89

Przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym, przeprowadzana będzie akcja szczepienia lisów na terenie powiatu. Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny, jednak regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań. Dzięki nim w województwie mazowieckim nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną.

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii informuje, że w dniach 15 – 22 września przeprowadzi akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie powiatu. Szczepionka zrzucana będzie z samolotów na lasy, pola i łąki. Zrzuty nie obejmą zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy. Jak podkreśla Ewa Filipowicz z zespołu prasowego wojewody mazowieckiego – Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy też zachować szczególną ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Osoby, które zetknęły się ze szczepionką powinny niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Trzeba też zadbać o domowe zwierzęta, których ewentualny kontakt z preparatem powinno się zgłosić lekarzowi weterynarii.