Szczepienia lisów

0
86

Przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym, przeprowadzana będzie akcja szczepienia lisów na terenie powiatu. Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny, jednak regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań. Dzięki nim w województwie mazowieckim nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną.

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii informuje, że w dniach 15 – 22 września przeprowadzi akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie powiatu. Szczepionka zrzucana będzie z samolotów na lasy, pola i łąki. Zrzuty nie obejmą zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy. Jak podkreśla Ewa Filipowicz z zespołu prasowego wojewody mazowieckiego – Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy też zachować szczególną ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Osoby, które zetknęły się ze szczepionką powinny niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Trzeba też zadbać o domowe zwierzęta, których ewentualny kontakt z preparatem powinno się zgłosić lekarzowi weterynarii.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.