Święto Karate

Impreza organizowana w ramach obchodów Święta Niepodległości z inicjatywy Stowarzyszenia Instytut Rozwoju Sportów Budo jest trzecią edycją tego wydarzenia w powiecie łosickim. Pomysł świętowania Dnia Niepodległości na sportowo w połączeniu z przekazem patriotycznym, podobnie jak w ubiegłych latach, spotkał się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkańców i gości, jak też karateków.

Wyjątkową chwilą III Ogólnopolskiego Turnieju Karate Shinkyokushin było uczczenie pamięci Shihan Wiesława Gwizda 5 Dan. Karatecy uczcili pamięć swojego mistrza wykonując sto technik seiken tsuki chudan kiai. Shihan Wiesław Gwizd był wieloletnim trenerem i Prezesem Tarnowskiego Klubu Sportowego Kyokushin Karate, Branch Chief WKO. Trener klasy mistrzowskiej, członek Zarządu PFKS, wybitny karateka, technik i szkoleniowiec, ale przede wszystkim autorytet dla wielu pokoleń adeptów karate w Polsce. Dodatkową dawkę emocji dostarczył widzom blok pokazowy przygotowany przez Grupę tarnowsko-łosicką.

Głównym punktem imprezy były jednak walki eliminacyjne i finałowe. Toczyły się one w wielu kategoriach wagowych i rocznikowych, w konkurencji kumite z podziałem na kategorie damskie i męskie (dzieci, młodzików, kadetów, juniorów i seniorów).

– Nasz turniej to nie tylko zacięte walki eliminacyjne, ale przede wszystkim idea sportowych zasad fair play, promocja zdrowego trybu życia i budowanie zdrowych relacji międzyludzkich – mówi sensei Andrzej Kulesz, pomysłodawca i główny organizator turnieju. – Dzięki współpracy z wieloma podmiotami z powiatu łosickiego, od samorządów po lokalne firmy, udało się nam połączyć ideę sportową z zasadami czystej gry w sporcie, biznesie i życiu codziennym. Obok walk sportowych i pokazów przygotowaliśmy panel gospodarczy, na który zaprosiłem Polonię Gospodarczą Świata i Międzynarodowe Stowarzyszenie Biznesu Homo Bonus.

Wicestarosta powiatu łosickiego Karol Szymaniuk podkreślił, jak ważny jest sport w życiu każdego z nas, zwłaszcza w życiu młodych ludzi. – Staje się on swoistą alternatywą, szansą na rozwój pasji i samodyscypliny, a przy okazji wyrabia zdrowe nawyki sportowej rywalizacji. Karate to nie tylko sport, ale i cała filozofia zachowań fair play – mówił wicestarosta.

W klasyfikacji drużynowej na podium znalazły się: Skarżysko Kamienna (I m.), Końskie (II m.) i Łosice (III m.) Najlepszą zawodniczką turnieju okazała się Oliwia Fornal. Najlepszym zawodnikiem – Jakub Owczarek. Najmłodszymi uczestnikami byli: Hanna Wedziuk i Jakub Owczarek.

Pełna klasyfikacja zawodników dostępna TUTAJ