SUKCESY „JEDYNKI”

13
13

Początek roku 2017 jest bardzo udany dla zawodników klubu PUKS „JEDYNKA” Łosice. Po sukcesach lekkoatletów: złotym medalu Halowych Mistrzostw Województwa (13,22m) i brązowym Medalu Halowych Mistrzostw Polski U18 i U20 Bartka Leszczuka w trójskoku (13,34m) oraz brązowym medalu Halowych Mistrzostw Województwa Elżbiety Jaroszewicz w biegu na 60m (7,90s) przyszła pora na drużynę szczypiornistek.

Pierwszym krokiem było zwycięstwo w Towarzyskim Turnieju Piłki Ręcznej Dziewcząt w Sworach – 27 października, następnie zdobycie trzeciego z rzędu tytułu Mistrza Powiatu w Kornicy 15 listopad oraz zwycięstwo w Towarzyskim Turnieju Piłki Ręcznej Dziewcząt o Puchar Starosty Łosickiego 25 stycznia na hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół Nr 1 w Łosicach. Problemy rozpoczęły się w rozgrywkach wyższego szczebla. Jako mistrz powiatu zespół Gimnazjum Nr 1 – PUKS „JEDYNKA” Łosice uzyskał prawo uczestnictwa w rozgrywkach rangi rejonowej.

Pierwsza runda eliminacyjna odbyła się w Mińsku Mazowieckim 9 lutego. W naszej grupie do rywalizacji przystąpiły cztery zespoły: Mińsk, Łosice, Przesmyki, Sterdyń. Po zaciętych i emocjonujących meczach: Przesmyki-Mińsk (7:10), Łosice-Sterdyń (13:10), Łosice-Przesmyki (9:7), Mińsk-Sterdyń (11:7), Przesmyki-Sterdyń (9:5) i Mińsk-Łosice (11:5) do finału awansowały dwa zespoły. Z pierwszego miejsca Mińsk Mazowiecki a z drugiego Łosice. Z drugiej równoległej grupy awans wywalczyły zespoły z Siedlec i Sobolewa. W wyniku losowania zespół z Łosic ponownie pojechał do Mińska Mazowieckiego, aby tym razem uczestniczyć w finałowym turnieju piłki ręcznej dziewcząt o mistrzostwo rejonu siedleckiego.

W pierwszym półfinale zagrały Łosice i Sobolew. Pierwsza połowa przyniosła wiele emocji i nerwów w obu zespołach i zakończyła się jedno-bramkowym prowadzeniem dla naszych dziewczyn. Druga część to popisowa gra w obronie, konsekwencja w ataku, bardzo dobra postawa bramkarki Asi Kondraciuk i skuteczność wszystkich zawodniczek. Opanowanie w końcowych minutach i wypracowana cztero-bramkowa przewaga pozwoliła awansować, do ścigłego finału i już gwarantowała, co najmniej srebrny medal. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem łosiczanek (11:8).

W drugim półfinale wyrównaną rywalizację toczyły zespoły z Siedlec i Mińska. Jednak w końcowych minutach skuteczniejsze okazały się gospodynie i ostatecznie awansowały do finału (12:8). Mecz o III miejsce przyniósł wiele ciekawych zwrotów akcji oraz zagrań zarówno ze strony zawodniczek z Sobolewa jak i z Siedlec. Brązowe medale mistrzostw rejonu wywalczyły siedlczanki (10:7).

Finał pomiędzy gospodyniami a naszymi dziewczynami to dla kibiców i trenerów czysty horror. Pierwsza połowa to dominacja zespołu z Mińska, brak szczęścia i skuteczności łosiczanek i sześcio-bramkowa strata (8:2). Lecz po krótkiej przerwie losy meczu całkowicie się odwróciły. Twarda gra w obronie oraz fenomenalna postawa Asi w bramce spowodowały, że przez 10 minut gospodynie finału nie potrafiły zdobyły żadnej bramki. Zaś nasze szczypiornistki konsekwentnie odrabiały straty. Lecz sport bywa nieobliczalny. Cztery minuty przed końcem, jedna bramka przewagi i rzut karny dla naszego zespołu. Niestety bramkarka gospodyń broni i wyprowadza szybką i skuteczną kontrę i znowu trzeba ciężko pracować. Czas płynie na niekorzyść naszych dziewczyn. Dwie nieskuteczne akcje i straty piłek. Kolejne rzucone i stracone bramki oraz ambitna gra do samego końca o zwycięstwo to prawdziwa postawa naszych dziewczyn. Tym razem gospodynie okazały się lepsze i wygrały (11:8).

Owocem tych wszystkich zmagań są liczne siniaki, upadki, stłuczenia i oczywiście radość ze srebrnych medali mistrzostw rejonu w piłce ręcznej dla każdej zawodniczki z Łosic oraz pamiątkowy puchar dla szkoły. Pierwszy taki sukces w grach zespołowych Gimnazjum Nr 1 w Łosicach i jednocześnie klubu PUKS „JEDYNKA” Łosice. Niestety jak to w sporcie bywa jednej z naszych zawodniczek przytrafiła się bolesna i poważna kontuzja. Jednak ZUZIA to „twardzielka” szybko wraca do zdrowia. Oczywiście do samego końca kibicowała dziewczynom w turnieju finałowym w Mińsku często krzycząc głośniej niż trener, gdy popełniały błędy i biła brawo, gdy zdobywały kolejne bramki. Skład całego zespołu: bramkarz – Joanna Kondraciuk, środkowe rozgrywające – Marta Goś i Zuzanna Ostojska, obrotowa (kołowa) – Weronika Muszyńska, boczne rozgrywające – Kamińska Karolina, Karbowiak Izabela, Sajna Kinga, Czarnocka Karolina, skrzydłowe – Kluj Natalia, Demianiuk Wiktoria, Kołodziejczuk Wiktoria oraz dwie najmłodsze początkujące zawodniczki – Izdebska Julia i Michalak Zuzanna. Za ambicje i ogromną chęć walki w szczególności należy wyróżnić: bardzo zdolną rozgrywającą Martę Goś, najwyższą i najsilniejszą Weronikę Muszyńską, skoczne i nieobliczalne Karolinę Kamińską, Natalię Kluj, Wiktorię Demianiuk, Kingę Sajnę i Izę Karbowiak oraz oczywiście czarodziejkę w bramce Asię Kondraciuk.

Dyrekcja Zespołu Szkół Nr 1 w Łosicach oraz Zarząd Klubu PUKS „JEDYNKA” Łosice składa serdeczne gratulacje zawodniczkom i dziękuje kibicom i sponsorom za wsparcie. Życzymy dalszych sukcesów

tekst i foto Michał Woliński

Reklama

13 KOMENTARZE

 1. Gratulacje !!! Pierwsze oznaki odradzania się szczypiorniaka w Łosicach.
  Tak trzymać 🙂
  Brawo Zawodniczki, brawo Trener.

 2. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem łowiczanek (11:8).
  finał pomiędzy gospodyniami a naszymi dziewczynami to dla kibiców i trenerów czysty horror. Pierwsza połowa to dominacja zespołu z Mińska, brak szczęścia i skuteczności łowiczanek

 3. Szkoda tylko ze osiagajac coraz wieksze sukcesy sportowe klub dostaje coraz mniejsza dotacje z miasta…
  Ot taki paradoks…

  • Mniejsze czyli jakie? Jakie było a jakie jest obecnie?
   Na jakiej podstawie “miasto” ma udzielać dotacji akurat dla tego klubu?

   W mieście działa kilka klubów, stowarzyszeń i grup sportowych. Im więcej podmiotów tym mniej pieniędzy do podziału. Jeśli klub osiąga takie sukcesy nie powinien mieć problemu ze znalezieniem sponsora. Oglądanie się tylko na miasto nie jest najlepszym rozwiązaniem.

   • Jak ktos nie ma pojecia jak działa łosicki sport nie powinnien sie odzywać.
    Proszę sie zainteresować i potem mówić
    Gdyby nie zapobiegliwość działaczy klubowych nie tylko JEDYNKI ale i KS Łosice
    i sponsorzy nie dałoby sie przetrwać w Łosicach za pomoc od miasta.
    Przy innych miejscowościach wyglądamy jak BARDZO ubodzy krewni.

    • Ile na sport wydaje Kornica, Sarnaki, Platerów, Olszanka, Mordy, Przesmyki, Korczew?
     A może powinniśmy porównywać się do Siedlec, Białej Podlaski?
     Konkrety proszę.

  • Panie Marku mam takie pytanie. Ostatnio było głośno o sukcesie Bartka Leszczuka. Bartek jest mieszkańcem gminy Huszlew i członkiem Powiatowego Uczniowskiego Klubu Sportowego “JEDYNKA” . Jak gmina Huszlew wspiera swoich sportowców? Jakiej wysokości pomoc otrzymał Pan od wójta gminy Huszlew? Jaką pomoc klub “Jedynki” otrzymuje od powiatu? Jakie są to kwoty?

   W tej całej dyskusji brakuje mi konkretnych kwot. Trudno dyskutować a z argumentem “za mało, powinno być więcej”. Pieniądze mają to do siebie, że zawsze jest ich za mało 😉

   • W odpowiedzi na zapytanie spieszę z informacją……

    1) Gmina Huszlew pomimo, ze nie należy do zamożnych gmin wspomaga swoich sportowców jak tylko może i chwała jej za to…
    Nie mamy żadnego kłopotu z dojazdami na różnego rodzaju zawody sportowe (powiatowe, rejonowe, wojewódzkie) , gdyż pan Wójt ile razy się do niego zwrócimy, użycza nam nieodpłatnie gminnego busa i nie ma z tym najmniejszego kłopotu i to jest super sprawa….
    Zdarzało się nawet tak, że gdy młodzież z gminy Huszlew przebywała na obozach sportowych na Mazurach, pan Wójt udostępnił nieodpłatnie bus młodzieży, żeby ich tam zawieść, a następnie po 10 dniach bus przyjechał po nich w celu powrotu do domu….
    Z tego co pamiętam 2 lata temu, gdy odbywały się zajęcia Karate w Huszlewie, pan Wójt nieodpłatnie udostępnił prowadzącym hale sportową na w/w zajęcia dla miejscowych dzieci…
    Także takiej pomocy jest sporo i jest ona widoczna…, a moja osobista współpraca z panem Wójtem i Radą Gminy odbywa się na bardzo dobrej płaszczyźnie i oby tak dalej…

    2) Ze strony Starostwa Powiatowego w Łosicach pomoc dla klubu PUKS „Jedynka” Łosice wynosi 0,00zł… ale chyba tyle samo wynosi dla innych klubów…

    • Bardzo dziękuję za odpowiedź 🙂
     Dla pełnej wiedzy brakuje mi pewnego wyjaśnienia do Pana pierwszego komentarza.

     Klub sądząc z nazwy podlega pod starostwo, tak? Pisze Pan, że ze starostwa klub nie otrzymuje pomocy. Jak rozumiem z miasta Łosice klub otrzymuje/otrzymywał dotacje finansowe pomimo, że nie podlega pod gminę?

     • Nazwa klubu lub innej organizacji nie ma żadnego znaczenia. Zasadniczym elementem jest zakres działania. Jeśli klub działa na trenie jakiegoś samorządu ma prawo ubiegać się o wsparcie. Jednak musi spełnić kilka warunków: mieć wkład własny, dotacja dotyczy tylko mieszkańców danej jednostki samorządowej, nie może wypracowywać, uzyskiwać zysku z działalności jeśli jest jednostką pożytku publicznego i wolontariatu. Co do samorządu to żadnej łaski nie robi wspierając kluby lub organizacje działające na jego terenie. W myśl ustawy – upowszechnianie kultury fizycznej i sportu na terenie danej jednostki jest jej obowiązkiem. I tak: MiG Łosice rozpisuje konkurs w 2017 roku – 35 tys. złotych, powiat nie, województwo tak (jak się nie mylę ok. 16 milionów zł.), Ministerstwo Sportu tak (na sam program KLUB – 30 milionów złotych).

 4. Miło słyszeć, że dziewczyny mają takie zainteresowanie, talent i zdobywają takie sukcesy! Brawo za cierpliwość dla trenera 😉 Gratulacje!!

Comments are closed.