Spotkanie autorskie „Książka łączy pokolenia”

0
48

Wspólne czytanie zacieśnia więź uczuciową między dziećmi, rodzicami i dziadkami. Młody człowiek uczy się rozpoznawania i nazywania emocji, rozwija słownictwo, uwrażliwia się na obraz, poszerza wiedzę o świecie, kształtuje wyobraźnię, “oswaja” lęki, otrzymuje wzór do naśladowania, dowiaduje się jak rozwiązywać problemy z wyeliminowaniem zachowań agresywnych oraz poznaje sposoby samokontroli własnego zachowania. O tym między innymi będzie opowiadać dr Wanda Matras-Mastalerz podczas swego spotkania autorskiego pt. „Książka łączy pokolenia”, na które zapraszają Łosicki Dom Kultury oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Łosicach.

Wanda Matras-Mastalerz jest adiunktem w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktorem nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa. Pełni funkcję prezesa Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, jest także kierownikiem Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie oraz kierownikiem kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii.

Jest znana jako autorka książek multisensorycznych (dotykowych) do czytania zmysłami oraz kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej.  Literatura stwarza przestrzeń do dialogu z samym sobą i z drugim człowiekiem, a czytanie kieruje każdego czytelnika w stronę nieustannego rozwoju. W przekonaniu o wartości czytania pragnę zaprosić na spotkanie, którego celem będzie zaprezentowanie książek dla różnych grup wiekowych, służących zabawie, edukacji, wychowaniu i terapii. Na przełomie XIX i XX wieku Henryk Sienkiewicz napisał: „Kto weźmie książkę do ręki, albo się czegoś nauczy, albo się ubawi, albo zaśnie, w każdym przypadku skorzysta!” – zaprasza dr Wanda Matras-Mastalerz. Podczas spotkania autorskiego zostaną przedstawione różne formy atrakcyjnych wizualnie i treściowo książek dotykowych, obrazkowych, multisensorycznych, w formie kart narracyjnych kamishibai, książek wzbogaconych o ruchome elementy oraz literatury psychoedukacyjnej, psychoterapeutycznej i relaksacyjnej. Rodzicom i opiekunom zostaną zaprezentowane ponadto przykłady różnych zabaw i ćwiczeń kreatywnych z książką.

Spotkanie autorskie odbędzie się w formie on-line w piątek, 18 grudnia od godz. 18.00. Link do transmisji będzie dostępny na stronie internetowej: www.biblosice.wordpress.com oraz na profilach na Facebooku: www.facebook.com/ldklosice i www.facebook.com/mgbplosice .

Spotkanie autorskie odbędzie się w ramach zadania Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Łosicach pt. „Książka – Twój – Nasz Przyjaciel“, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Promocja czytelnictwa.

KGn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.