Spółdzielnia socjalna „Łosiczanka” działa w oparciu o założenia i cele ekonomii społecznej

3
259

Utworzenie spółdzielni socjalnej w której zatrudnienie znalazło 10 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym jest owocem porozumienia samorządów miasta i gminy oraz powiatu. Deklarację w połowie zeszłego roku prócz miasta i gminy podpisali Stowarzyszenie Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku, Powiatowy Urząd Pracy w Łosicach, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Łosicach oraz Gmina Wodynie. W ramach projektu zaplanowano utworzenie spółdzielni socjalnej. 

Kilka tygodni temu założenia przekuto w rzeczywistość i w mieście rozpoczęła działalność spółdzielnia o wdzięcznej nazwie „Łosiczanka”. – Pomysł zrodził się z potrzeby zaktywizowania osób mających trudności z odnalezieniem się na rynku pracy. Powstała spółdzielnia, która będzie wsparciem dla samorządu, będzie miała też wymierny czynnik społeczny – mówi burmistrz Łosic, Mariusz Kucewicz. – Obecnie znalazło tam zatrudnienie 10 osób, które świadczą usługi nie tylko samorządowi, ale są też otwarte na rynek lokalny. – Dość trudno znaleźć pracowników do doraźnych prac naprawczych czy remontowych. A fachowcy mają pozajmowane terminy na kilka miesięcy do przodu. Sądzę więc, że ekipa spółdzielni wypełni tę lukę i stanie się nieocenioną pomocą w pracach wymagających szybkiej interwencji – dodaje Kucewicz.

Reklama

– Spółdzielnia działa w oparciu o założenia i cele ekonomii społecznej. Nie jest to typowo biznesowe przedsiębiorstwo nastawione jedynie na zysk, liczą się tutaj przede wszystkim ludzie. Nie są najważniejsze wyliczenia jednostek wydajnościowych, największą wartością spółdzielni jest człowiek, który może pracować, zarabiać pieniądze i jest w stanie się sam utrzymać – wyjaśnia prezes Spółdzielni, Andrzej Stelmach.  – Spółdzielnia powstała dzięki współpracy samorządu miasta i gminy z powiatem w celu zagospodarowania, zaktywizowania i wsparcia osób długotrwale bezrobotnych, które zatrudniane były wcześniej do prac publicznych. – Załogę rekrutowaliśmy spośród osób, którym grozi wykluczenie społeczne. Świadczymy usługi z zakresu prac remontowo- budowlanych, porządkowych czy brukarskich – dodaje prezes Stelmach.

Reklama
Poprzedni artykułBędziemy mieć ekspresówkę?
Następny artykułZ promilami za kółkiem

3 KOMENTARZE

    • To chyba dotyczy osób piszących w języku polskim, które zaczynają zdanie od kropki.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.