SLAB i Fusion Art współpracują

11
7

Stowarzyszenie Lokalnych Aktywistów “B” oraz grupa artystyczna Fusion Art w ostatnim czasie połączyli siły, co pozwala tym podmiotom na podejmowanie działań i realizowanie ciekawych inicjatyw. Dziś Anna Tarkowska – prezes SLAB, opowiada o tej swoistej fuzji.

Ania, kim jesteście. Opowiedz o tych podmiotach?

Stowarzyszenie Lokalnych Aktywistów „B” z siedzibą w Biernatach Średnich rozpoczęło swoją działalność w czerwcu 2011 roku. Członkami Stowarzyszenia są mieszkańcy wsi Stare Biernaty i Biernaty Średnie a w ostatnim czasie również mieszkańcy Łosic. Prezesem Stowarzyszenia jestem ja, natomiast w-ce prezesem Magdalena Biernacka.

Stowarzyszenie powstało z potrzeby połączenia sił w poprawie jakości życia lokalnej społeczności – w szczególności dzieci i młodzieży. Cel ten realizują poprzez organizacje zajęć pozalekcyjnych, imprez integracyjnych (ogniska, kuligi), angażowanie społeczności lokalnej do działań stowarzyszenia, organizowanie spotkań społeczności lokalnej, współpracę z innymi organizacjami pozarządowymi oraz samorządem, występowanie z wnioskami, postulatami pod adresem administracji państwowej i władz samorządowych.

Grupa Fusion ART istnieje od około 3 lat i tworzą ją trzej artyści Gabriel Bilewicz, Paweł Sawczuk oraz Przemysław Michalak. Grupa ta zajmuje się artystycznym malowaniem ścian oraz graffiti.

Myślisz, że graffiti przyjmie się w łosickich realiach?

Jak wiemy graffiti rozwinęło się jako jeden z kierunków plastyki współczesnej. Niektórym graffiti kojarzy się z nieprzyzwoitymi napisami na ścianach bloków. Jest to błąd, ponieważ prawdziwe graffiti ma za zadanie ozdabiać, a nie szpecić swoim wulgaryzmem. Dlatego ordynarnych wyrazów, które widzimy praktycznie wszędzie, nie możemy nazwać graffiti, bo nie zasługują na to określenie. Prawdziwe graffiti to sztuka. Faktem jest, że ściany bloków, czy odrapane z tynku budynki są wątpliwą ozdobą. Jednak gdy pokryją je barwne rysunki, od razu nabierają estetyki. Zapewne ładniej wyglądają wielokolorowe obrazy, niż puste, szare mury, które straszą przechodniów swoją brzydotą. Warto zauważyć, że dzięki graffiti wielu młodych, utalentowanych ludzi rozwija swoje zdolności. Malowanie zwiększa poczucie własnej wartości i daje dużą satysfakcję. Pozwala im wyrazić siebie, swoje uczucia, poglądy i myśli.

Nie możemy zapominać też o tym, że coraz więcej przedsiębiorców zatrudnia grafficiarzy do malowania oraz projektowania szyldów reklamowych. Coraz częściej można zobaczyć fantazyjnie wymalowany sprayem sklep, czy bar. Kolorowe slogany przykuwają uwagę potencjalnych klientów. Graffiti jest sztuką, a młodzi ludzie, którzy malują na murach artystami.

Jak rozpoczęła się wasza współpraca?

Od maja 2013 r. Stowarzyszenie Lokalnych Aktywistów „B” oraz grupa Fusion ART rozpoczęła współpracę, która przynosi coraz bardziej wymierne efekty.  Członkowie Fusion ART zostali członkami Stowarzyszenia co pozwoliło na rozszerzenie działalności statutowej.

Jakie działania udało się już zrealizować?

Pierwszą wspólną inicjatywą była praca przy Dniu Dziecka gdzie organizatorem był Bank Spółdzielczy w Łosicach a współorganizatorem Stowarzyszenie Lokalnych Aktywistów „B” oraz Biblioteka Pedagogiczna w Łosicach. SLA ”B” wraz z zaprzyjaźnioną Ochotniczą Strażą Pożarną w Platerowie zorganizowało przejażdżki motorówką, członkowie stowarzyszenia zajmowali się animacją zabaw dla dzieci, Fusion ART malowało twarze dla najmłodszych pociech a starsze dzieci brały udział w konkursie na najlepsze graffiti.

Kolejną większą inicjatywą połączonych sił była akcja Stowarzyszenia Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku „Krzesk Pięknieje”. Prezes SOKiAL Hubert Pasiak widząc dotychczasową pracę Fusion ART zaproponował aby zaprojektować a później wykonać mural (rodzaj malatury, nazwa pochodzenia hiszpańskiego oznaczająca w skrócie dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego, najczęściej monumentalne – źródło: wikipedia) na siedzibie Stowarzyszenia o tematyce patriotyczno – religijnej. Wynik prac można oglądać w Krzesku Królowa Niwa.

Dzięki współpracy organizacji pozarządowych siedziba Stowarzyszenia nabrała barw i cieszy oko przechodniów a w szczególności dzieci idących do szkoły w Krzesku.

Jak się okazało mural ten wywołał ogromne zainteresowanie. Stowarzyszenia zostały zaproszone przez Radio dla Ciebie oraz Katolickie Radio Podlasie gdzie mogli opowiedzieć o wspólnej inicjatywie i pomysłach na dalszą pracę i współpracę.

Dziękuję za rozmowę i życzę kolejnych dobrych pomysłów, inicjatyw i realizacji.

[nggallery id=65]

11 KOMENTARZE

  1. jesli mi sie uda ogarnac twoje ip to wiedz cwelu ze osobiscie cie w dupe wyrucham i na you tube wstawie.Wiec zamknij kurwo ryja albo szczekaj dalej

Comments are closed.