Skacząca Jedynka

1
9

6 czerwca w Radomiu odbyły się XVI Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w lekkiej atletyce. Łosice reprezentowali uczniowie Gimnazjum Nr 1 w Łosicach będący zawodnikami PUKS „JEDYNKA” Łosice, zaś powiat uczniowie Gimnazjum w Kornicy. Wspólny wyjazd na mistrzostwa województwa był możliwy dzięki transportowi zorganizowanemu przez Łosicki Szkolny Związek Sportowy oraz Starostwo Powiatowe w Łosicach. W zawodach prawo startu mieli tylko medaliści w konkurencjach indywidualnych oraz najlepsze sztafety z poszczególnych rejonów.

Łosice reprezentowały: Szewczuk Patrycja, Łukasiewicz Wiktoria w skoku w dal, Demianiuk Roksana w biegu na 100m, Panasiuk Zuzanna w biegu na 300m, Adrian Karwowski w skoku w dal oraz sztafeta 4x100m (Panasiuk, Szewczuk, Norwa, Demianiuk).  Zawody tradycyjnie rozpoczęły się zmaganiami sztafet, sztafeta z Łosic biegała w najmocniejszej ze wszystkich serii. Wielkie emocje, szybkie bieganie, precyzyjne zmiany i trochę pecha przyczyniły się do uzyskania 4 miejsca w województwie. Znakomity czas – 52,77 rekord szkoły i rekord życiowy tych zawodniczek nie wystarczył do zdobycia medalu. Warto wspomnieć, iż do brązowego medalu zabrakło 0,02 s ( dwie setne sekundy), a do srebrnego 0,08 (osiem setnych sekundy). Na twarzach dziewczyn pojawiała się zarówno radość z wyniku jak i smutek z braku medalu.

Po biegach sztafetowych przyszedł czas na konkurencje indywidualne. Jako pierwsza wystartowała Zuzanna Panasiuk w biegu na 300m. Czas 45,21 pozwolił Zuzi zająć 9 miejsce. Chwilę później na starcie stanęła Roksana Demianiuk, która w najkrótszym biegu dzielnie rywalizowała o wejście do finału (najlepsza ósemka w województwie), niestety zabrakło 0,06 s i ostatecznie zajęła 11 miejsce. Równocześnie na skoczni rywalizację w skoku w dal rozpoczął Adrian Karwowski. Trzy równe skoki, z których najdłuższy – 5,70 pozwoliły zająć 9 miejsce. Jednak cała ekipa z Łosic czekała na konkurs skoku w dal dziewcząt w kategorii klas I i II Gimnazjum. „Jedynkę” reprezentowały aż dwie zawodniczki w tym Patrycja Szewczuk, która posiadała najlepszy wynik na Mazowszu – 5,33.

Konkursowi towarzyszyły wielkie emocje i lekki bałagan wprowadzony przez sędziów. Stres i gorący doping okazał się zbawienny dla naszych zawodniczek. Już po pierwszym skoku Patrycja objęła prowadzenie w konkursie, zaś jej o rok młodsza koleżanka Wiktoria była druga. Druga kolejka to skok na odległość 4,85 Patrycji i umocnienie się na prowadzeniu, słabszy skok Wiktorii- 4,70 oraz wyjcie na drugie miejsce po skoku na odległość 4,76 zawodniczki z Radomia. Trzecia kolejka to bardzo nieudany skok Patrycji oraz skok Wiktorii na odległość 4,79 i wyjście na drugie miejsce.

Ponieważ nasze dziewczyny rozpoczynały wszystkie kolejki skoków emocje sięgnęły zenitu. Każdy skok rywalek był pilnie śledzony przez same zawodniczki jaki i wszystkich kibiców. Brak tablicy informującej o wynikach oraz niechęć sędziów do podawania poszczególnych rezultatów podgrzewały atmosferę zarówno dla kibiców, jak i trenerów, a o wynikach świadczyły tylko reakcje młodych zawodniczek. Po zakończeniu konkursu nastała chwila ciszy, sędziowie analizowali wyniki i ogłosili rezultaty rywalizacji. Mistrzynią województwa została Patrycja Szewczuk skokiem na odległość – 4,85 a wicemistrzynią Wiktoria Łukasiewicz – 4,79 obie z Gimnazjum Nr 1 w Łosicach, zaś trzecia zawodniczka z Gimnazjum w Radomiu.

Warto zaznaczyć, iż po raz pierwszy w historii sportowej Gimnazjum Nr 1 w Łosicach dwie zawodniczki w jednej konkurencji stanęły na najwyższym podium w zawodach tej rangi. Wcześniej tylko czterem uczennicom naszej szkoły udało się zdobyć medale: Martynie Hawryluk – pchnięcie kulą (złoty w 2009 r.  i brązowy w 2010 r. w Siedlcach), Dominice Boratyńskiej – skok w dal (srebrny w 2008 r. w Siedlcach), Paulinie Popławskiej – bieg na 400m ( brązowy w 2006 r. w Płocku) oraz Oldze Demiańczuk – w skoku w dal ( brązowy w 2011 w Siedlcach).

Dwa dni później zawodniczki PUKS „JEDYNKA” zostały zaproszone do rywalizacji w prestiżowym 14. Memoriał im. Henryka Guta, w którym to uczestniczyli zawodnicy kadry narodowej. Bardzo dobrze spisały się łosickie sztafety. Starsza w składzie: Norwa Partycja, Demianiuk Roksana, Tarkowska Klaudia, Szewczuk Patrycja zwyciężyła rywalizację, a młodsza: Tarkowska Kaja, Panasiuk Zuzanna, Chromińska Klaudia, Łukasiewicz Wiktoria zajęła trzecie miejsce. W konkursie skoku w dal wśród zawodniczek startujących była medalistka Mistrzostw Świata Juniorów oraz kilka zawodniczek o kilka lat starszych niż nasze skaczące dziewczyny. Mimo że szanse na wygrane były niewielkie, to młode łosiczanki zaprezentowały się z dobrej strony oddając w konkursie aż sześć skoków, z których kilka było w granicach 5 metrów. Obie zawodniczki rywalizują nie tylko z innymi, ale również między sobą. W tym sezonie uczestniczyły w sześciu konkursach, a stan rywalizacji wynosi 4 do 2 na korzyść dla starszej zawodniczki. Patrycja Szewczuk zwyciężała w Kornicy, Siedlcach, Białej Podlaskiej oraz Radomiu, zaś Wiktoria Łukasiewicz w Hrubieszowie i ostatnich zawodach w Siedlcach.

Do zakończenia pierwszej części sezonu pozostały jeszcze dwa bardzo ważne starty. Pierwszy już w czwartek 12 czerwca – Wielomecz Powiatów a drugi w Krasnymstawie II Rzut Ligi Młodzików. Zarząd Klubu zachęca do śledzenia wyników młodych zawodników naszego klubu oraz dziękuje wszystkim, dzięki którym jest możliwe uczestnictwo w zawodach sportowych.

Informacja i Foto: Michał Woliński
Foto: Dariusz Sikorski
[nggallery id=219]

najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lalalala
Gość
lalalala

Szewczyk mistrz <3