„SKACZĄCA JEDYNKA”

0
8

Od kilku lat dyscypliną dominującą a jednocześnie odnoszącą największe sukcesy, w naszym mieście, jest lekka atletyka. Rywalizacja toczy się na poziomie szkolnym i klubowym. Mistrzostwa powiatu, rejonu i województwa to tradycyjnie medale dla uczniów Gimnazjum nr 1 w Łosicach i jednocześnie zawodników Powiatowego Uczniowskiego Klubu Sportowego „JEDYNKA” Łosice. Trzynaście medali mistrzostw powiatu – w tym 9 złotych, pięć medali mistrzostw rejonu – w tym 4 złote oraz trzy medale mistrzostw województwa –  w tym tytuł Mistrzowski Województwa Mazowieckiego w skoku w dal.

W Siedlcach 19 maja zostały rozegrane mistrzostwa rejonu w lekkiej atletyce szkół gimnazjalnych niebywałego wyczynu dokonały zawodniczki uprawiające konkrecje skocznościowe. Z czterech możliwych kategorii wygrały aż trzy. Worek ze złotymi medalami rozpoczęła skokiem w dal w kategorii klas I-II Wiktoria Łukasiewicz osiągając wynik 4,98 godzinę później, w tej samej dyscyplinie wygrała w kategorii klas III o rok starsza Patrycja Szewczuk wynikiem 5,17 a skończyła wygrywając skok wzwyż w kategorii klas I-II Klaudia Chromińska wynikiem 145cm.  Dodatkowo złoty medal zdobyła sztafeta 4x100m w składzie – Patrycja Obzejta, Patrycja Szewczuk, Patrycja Norwa i Roksana Demianiuk wynikiem 53,21 zaś na koniec w finale stumetrówki brązowy medal zdobyła Patrycja Norwa z wynikiem 13,98. Wszystkie medalistki uzyskały tym samym awans do mistrzostw województwa mazowieckiego.

XVII Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Lekkiej Atletyce (mistrzostwa województwa mazowieckiego) odbyły się w Siedlcach w dniu 2 czerwca. Patrycja Szewczuk broniąc tytuły Mistrzyni Województwa z przed roku wywalczonego w Radomiu wygrała konkurs skoku w dal, skacząc w ostatniej kolejce na odległość 5,23 deklasując rywalki i jako jedyna przekroczyła granicę 5 metrów. Jej młodsza koleżanka Wiktoria wywalczyła brązowy medal w kategorii młodszej w której to zaciętą rywalizację zakończyła z wynikiem 5,05. Warto wspomnieć iż brązowy medal od srebrnego dzieliło 4cm a od złotego 5cm. Pierwszy medal jednak zdobyła sztafeta dziewcząt w biegu 4x100m. Sztafety tradycyjnie rozpoczynały całodniową rywalizację lekkoatletów. Bieg w pierwszej i najmocniejszej serii okazał się nie lada wyzwaniem dla zawodniczek. Szybkie i bezbłędne zmiany oraz opanowanie i rywalizacja do samej mety pozwoliły na zdobycie srebrnego medalu. Tym samym rekompensując zawodniczkom czwarte miejsce przed rokiem i przegraną na ostatnich metrach o zaledwie 0,07 s. Ostatnią konkurencją był skok wzwyż w którym to Klaudia Chromińska zajęła 4 miejsce pokonując poprzeczkę na wysokości 150cm.

To nie jedyne sukcesy i medale w tym roku.

Podczas Otwartych Mistrzostw Województwa Lubelskiego w kategorii juniora i juniora młodszego rozgrywanych w Hrubieszowie w dniu 16 maja łosiccylekkoatleci zdobyli 5 medali – złoty: Patrycja Szewczuk i Adrian Karwowski w skoku w dal, Patrycja Obzejta w biegu na 400m oraz dwa medale srebrne Elżbieta Jaroszewicz w biegach na 100 i 200m.

Podczas dwóch rzutów Ligi Młodzików swoje konkurencje wygrały Wiktoria Łukasiewicz skok w dal (5,13- siódmy wynik w Polsce w kategorii młodzika na dzień 8.06.2015 według tabel Polskiego Związku Lekkiej Atletyki), Klaudia Chromińska skok wzwyż (153cm dziewiąty wynik w Polsce w kategorii młodzika na dzień 8.06.2015 według tabel Polskiego Związku Lekkiej Atletyki) zaś bardzo dobre rezultaty w biegu na 300m uzyskały Zuzanna Panasiuk, Ilona Kalużna  i Kaja Tarkowska.

Trzeci raz z rzędu do Finału Ogólnopolskiego Czwartków Lekkoatletycznych awansowały uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Łosicach. Karolina Kamińska i Kinga Sajna obie zawodniczki PUKS „JEDYNKA” Łosice zajmują w skoku w dal miejsca w czołowej dwudziestce wyników w Polsce skacząc powyżej 4,80 będą rywalizowały w Łodzi w dniach 20-21 czerwca o medale nieoficjalnych mistrzostw kraju szkół podstawowych i tygodniowy wyjazd do Paryża. Warto przypomnieć iż dwa lata temu  łowiczanka Karolina Kamińska wygrała te prestiżowe zawody.

Najbliższe zawody to: XV Wielomecz Powiatów w Siedlcach (11.06), Otwarte Mistrzostwa Puław (14.06), IV Młodzieżowy Mityng LOZLA/otwarte mistrzostwa województwa Biała Podlaska (20.06).

Wszystkich fanów serdecznie zapraszamy do śledzenia wyników młodych zdolnych lekkoatletów a dzieci i młodzież chętną do szybkiego biegania i dalekiego skakania na treningi organizowane przez miejscowy klub PUKS „JEDYNKA’ Łosice.

Jednocześnie serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, sponsorom oraz instytucjom publicznym Urząd Miasta i Gminy Łosice, Starostwo Powiatowe w Łosicach za wsparcie i pomoc w krzewieniu i upowszechnianiu lekkiej atletyki na terenie naszego miasta Łosice

W sezonie letnim 2015 zajęcia sportowe i uczestnictwo w zawodach współfinansowane są ze środków Urzędu Miasta i Gminy Łosice.