Ścieżka rowerowa

0
5

W ostatnim czasie w Łosicach została zmodernizowana ulica Kolejowa. W ramach projektu, w naszym mieście, powstała pierwsza droga dla rowerów. Na początku, wyjaśnijmy co to jest ścieżka rowerowa.

Z punktu widzenia prawa, droga dla rowerów: jest to wydzielony pas ruchu dla rowerów, oznaczony odpowiednimi znakami. Są także odrębne przepisy określające parametry techniczne przy powstawaniu ścieżek rowerowych. Wszystko jest robione dla bezpieczeństwa oraz wygody użytkowników drogi. Niestety, „przepis przepisem a życie jest życiem” i w praktyce różnie to bywa.

Reklama

Na początku kilka nieścisłości technicznych:[frame src=”http://wordpress2329115.home.pl/losice/wp-content/uploads/2012/10/sc1.jpg” width=”200″ height=”200″ linkstyle=”pp”]

Ul. Mickiewicza (wylot na ul. Kolejową)

PROBLEM: Dlaczego tu stoi znak D-6 (przejście dla pieszych), a nie znak D6b (przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów)?

Wprowadzani w błąd są tutaj kierowcy. W przypadku gdy znaki poziome mogą być niewidoczne (np. zostaną zapadane śniegiem) kierowca nie jest świadomy tego, że nagle może pojawić się rowerzysta na przejeździe.

Takie błędne oznakowanie przejazdu dla rowerzystów przez jezdnię spotkamy tylko w tym jednym miejscu. Właśnie na ulicy Mickiewicza. Na pozostałych ulicach oznakowanie jest prawidłowe.

[frame src=”http://wordpress2329115.home.pl/losice/wp-content/uploads/2012/10/sc2.jpg” width=”200″ height=”200″ linkstyle=”pp”]
Znak D-6b

Prawidłowe oznakowanie powinno wyglądać tak:[frame src=”http://wordpress2329115.home.pl/losice/wp-content/uploads/2012/10/sc3.jpg” width=”200″ height=”200″ linkstyle=”pp”]

Kolejne zaniedbanie:[frame src=”http://wordpress2329115.home.pl/losice/wp-content/uploads/2012/10/sc4.jpg” width=”200″ height=”200″ linkstyle=”pp”]

ODLEGŁOŚĆ OD PRZEJŚCIA I PRZEJAZDU DLA ROWERZYSTÓW:

OK. 10 m

            Przyjmijmy, że kilka chwil temu padał deszcz, a następnie wyszło słońce. Asfalt mocno się błyszczy, co w pewnym stopniu utrudnia widoczność kierowcom. W takiej sytuacji wymalowane pasy stają się po prostu niewidoczne. Dlatego przy przejściach stawia się także znaki pionowe.

Na przedstawionym przejściu i przejeździe, owszem są znaki poziome i pionowe… Lecz czy znak pionowy (czerwona strzałka) jest dobrze widoczny? Z odległości 10m nie widać tarczy znaku!

Podejdźmy więc bliżej.[frame src=”http://wordpress2329115.home.pl/losice/wp-content/uploads/2012/10/sc5.jpg” width=”200″ height=”200″ linkstyle=”pp”]

ODLEGŁOŚĆ OD PRZEJŚCIA I PRZEJAZDU DLA ROWERZYSTÓW:

OK. 3 m

Teraz widać. Znak ten postawiony jest by informować kierowców, a nie np. pieszych. Jeżeli więc, kierowca zobaczy tarczę znaku na 3 metry przed przejściem to może być już za późno…

 

I znów. Kierujący pojazdem nie jest świadomy, że nagle zza drzewa na drogę może wjechać rowerzysta. Kilka sekund może doprowadzić do tragedii.

A tak nie wiele trzeba by poprawić bezpieczeństwo.

Wystarczy obciąć trochę gałęzi!!!

 

Jak poruszać się po „tym czymś”

 

Ścieżka rowerowa to coś nowego w naszym miasteczku. Dlatego nie każdy jeszcze dokładnie wie, jak z niej prawidłowo i bezpiecznie korzystać.

Przy poruszaniu się po ścieżkach rowerowych najbardziej niebezpiecznymi miejscami są przejazdy poprzeczne przez jezdnie.  W wielu miejscach łosickiej ścieżki rowerowej owe przejazdy są o tyle niebezpieczne z powodu braku dobrej widoczności. Kierujący nie widzi rowerzysty wjeżdżającego na przejazd, a rowerzysta nie widzi pojazdu zbliżającego się do skrzyżowania i przejazdu.

Co na to Prawo o ruchu drogowym?

Art. 27.

  • 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
  • 1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
  • 2. (uchylony)
  • 3. Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

Co do rowerzystów:

 

– mają obowiązek korzystania z wyznaczonej ścieżki rowerowej jeżeli są one wyznaczone dla kierunków, w którym się poruszają lub zamierzają skręcić.

– mają obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym jeżeli istnieje taka potrzeba.

– na przejeździe dla rowerzystów: nie wolno nieuzasadnienie zatrzymywać się i utrudniać ruch pojazdów

 

Oto przykładowy przejazd dla rowerzystów.[frame src=”http://wordpress2329115.home.pl/losice/wp-content/uploads/2012/10/sc6.jpg” width=”200″ height=”200″ linkstyle=”pp”]

Zawsze pamiętajmy

o zachowaniu

 szczególnej ostrożności

W pojedynku rowerzysty z samochodem

ten pierwszy ma niewielkie szanse na odniesienie zwycięstwa.  

A teraz trochę zdjęć z nowej ścieżki rowerowej:

[half]

[frame src=”http://wordpress2329115.home.pl/losice/wp-content/uploads/2012/10/sc7.jpg” width=”300″ height=”300″ linkstyle=”pp”]

[/half]

[half_last]

[frame src=”http://wordpress2329115.home.pl/losice/wp-content/uploads/2012/10/sc8.jpg” width=”300″ height=”300″ linkstyle=”pp”]
[/half_last]

[half]

[frame src=”http://wordpress2329115.home.pl/losice/wp-content/uploads/2012/10/sc9.jpg” width=”300″ height=”300″ linkstyle=”pp”]

[/half]

[half_last]

[frame src=”http://wordpress2329115.home.pl/losice/wp-content/uploads/2012/10/sc10.jpg” width=”300″ height=”300″ linkstyle=”pp”]
[/half_last]


 

Reklama
Poprzedni artykułCyrk Zalewski w Łosicach – 25 Październik godz. 17.30 ul. Handlowa
Następny artykułDoradztwo edukacyjne Promocyjne ceny