Samorząd Mazowsza wspiera ochronę powietrza

0
147
Fot. Pixabay

Inwentaryzacja źródeł ciepła, tworzenie ogrodów deszczowych czy stawów i niecek retencyjnych, to tylko niektóre z projektów, które w tym roku mogły liczyć na wsparcie samorządu województwa. Po raz trzeci mazowieckie gminy otrzymały środki z budżetu województwa na działania służące ochronie powietrza. Wsparcie otrzymało 36 projektów z subregionu siedleckiego.

Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021 (MlWOPiM MAZOWSZE 2021) to autorski program wsparcia samorządu województwa skierowany do gmin. Jego głównym zadaniem jest lepsza jakość powietrza i mikroklimatu na Mazowszu oraz zagęszczenie sieci stacji meteorologicznych w regionie.

Co roku tylko na Mazowszu z powodu złej jakości powietrza umiera przedwcześnie 6 tysięcy osób. Zły stan powietrza nie jest również bez znaczenia w czasie pandemii. W miejscach gdzie występuje wysokie stężenie zanieczyszczeń, organizm ludzki narażony jest na atak z dwóch stron. W Polsce aż 28 proc. zgonów na COVID-19 powiązać można z długotrwałym narażeniem na zanieczyszczenia powietrza. Zakres tego instrumentu wsparcia, w odpowiedzi na potrzeby samorządów, zwiększa się z roku na rok. Jego rolę podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego – W tym roku z dotacji w różnej wysokości skorzystają mazowieckie gminy, które zrealizują w sumie ponad 200 zadań. Wśród nich, obok inwentaryzacji źródeł ciepła, mamy projekty związane z tworzeniem nowych terenów zielonych, budowaniem tężni solankowych, ale też tworzeniem retencyjnych zbiorników wody.

Jakość powietrza, a nasze zdrowie

Na spustoszenie, jakie wywołuje w naszym organizmie złej jakości powietrze zwraca uwagę dr n. med. Grzegorz Krasowski, Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku. – Długotrwała ekspozycja na zanieczyszczenia takie jak pył zawieszony i związane z nim związki chemiczne, zwłaszcza wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne czy dioksyny, a także tlenki siarki czy dwutlenek azotu – została zidentyfikowana w badaniach jako czynnik ryzyka nasilenia wielu chorób, w tym przede wszystkim chorób układu sercowo naczyniowego i oddechowego – podkreśla. – Ten niekorzystny wpływ dotyczy wszystkich, ale szczególnie niebezpieczny jest dla dzieci i osób po 65. roku życia. Wpływ zanieczyszczeń powietrza przekłada się także na niekorzystną modyfikację przebiegu chorób już istniejących i zwiększone ryzyko zgonu.

36 inicjatyw z subregionu siedleckiego

W tym roku wsparcie Mazowsza pomoże w realizacji 207 projektów. Łącznie wartość dofinansowania samorządu Mazowsza do wszystkich projektów to ponad 11 mln zł. W regionie siedleckim dofinansowanie otrzyma 36 projektów. Do samorządów trafi blisko 1,4 mln zł. Liczba zgłoszeń pokazuje, że wciąż jest wiele do zrobienia, co podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. – Zainteresowanie naszym programem, również w tym roku było bardzo duże. Do tego stopnia, że zdecydowaliśmy się utworzyć listę rezerwowych projektów. W rezultacie każdy kto złożył poprawny wniosek, otrzymał wsparcie na co najmniej jeden zgłoszony projekt.

Jak podkreśla Andrzej Sitnik, prezydent miasta Siedlce, który dziś podpisał umowę o wartości 116 tys. zł na wsparcie rewitalizacji Skweru Niepodległości – Zmiana zagospodarowania skweru wpłynie na poprawę estetyki tego miejsca, które do tej pory doświadczało tylko doraźnych prac pielęgnacyjnych, nigdy nie będąc gruntownie zmodernizowanym. Remont alejek poprawi komunikację mieszkańców, którzy będą mogli w komfortowy sposób spacerować po tym terenie. Dodatkowe nasadzenia, nowe ławeczki, mała architektura, nowoczesne oświetlenie stworzą to miejsce przyjaznym dla lokalnej społeczności oraz turystów. Modernizacja skweru dopełni zaplanowany na ten rok remont budynku Urzędu Miasta Siedlce, tworząc spójną całość.

Wśród zadań, które w tym roku mogą liczyć na wsparcie z budżetu województwa są działania związane z inwentaryzacją źródeł ciepła, kontrolą przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej, akcjami edukacyjno-informacyjnymi oraz zakupem, montażem i uruchomieniem ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Na liście siedleckich projektów ze wsparciem województwa mazowieckiego znalazły się m.in. inwentaryzacje źródeł ciepła w gminach – Olszanka, Mordy, Wilga, Huszlew czy tereny zielone w Trojanowie i Korczewie. Na pomoc Mazowsza mogą również liczyć mieszkańcy Żelechowa, gdzie zostanie zainstalowany mobilny system pomiarowy do badania zanieczyszczenia powietrza wraz z dronem.

Więcej informacji na www.mazovia.pl

Materiał sponsorowany

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.