Rozegrali Bieg „Tropem Wilczym”

0
390

Biegacze i kijkarze uczcili pamięć żołnierzy wyklętych udziałem w biegu ph. „Tropem Wilczym”. Tegoroczna edycja wydarzenia była wyjątkowa, bowiem po raz pierwszy bieg ten rozegrano w lesie w Jeziorach, i po raz pierwszy nie odbył się on tradycyjnie w marcu a w pierwszą sobotę października. 

Pasjonaci biegania uczcili pamięć żołnierzy wyklętych udziałem w biegu przełajowym, którego trasę wytyczono pośród malowniczych ścieżek Jeziorskiego Lasu. Uczestnikom towarzyszył duch sportowej rywalizacji, emocje i dobra zabawa. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez miejskich w tym roku wyjątkowo odbyło się nie w marcu, a w pierwszą sobotę października. Dodatkowo po raz pierwszy trasa biegu została wyznaczona leśnymi duktami, a nie jak do tej pory ulicami miasta. Jednak niezmiennie, na mecie spotkali się nie tylko sportowcy, pasjonaci biegania czy wyczynowi kijkarze, udział w wydarzeniu wzięli również samorządowcy, przedstawiciele instytucji z terenu miasta i gminy, a także mieszkańcy oraz przyjezdni goście. Biegi tradycyjnie rozegrano w dwóch kategoriach – bieg i Nordic Walking – na dystansie 1963 m. Długość trasy nawiązuje do roku, w którym zginął Józef Franczak ps. „Lalek”, ostatni poległy w walce Żołnierz Wyklęty.

Reklama

Przypominamy, że w 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – honorującym i upamiętniającym żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

– Wprawdzie tego dnia bardziej niż wyniki sportowe liczył się sam udział w biegu, to jednak startujących biegaczy i kijkarzy nie opuszczał duch sportowej rywalizacji. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali koszulki oraz pamiątkowe medale, a po zmaganiach  na zawodników czekał ciepły posiłek oraz napoje – relacjonuje Dorota Kozłowska, dyrektorka Łosickiego Domu Kultury.

Organizatorami łosickiej edycji biegu byli: Fundacja Wolność i Demokracja, Miasto i Gmina Łosice i Łosicki Dom Kultury. Wydarzenie współorganizowali: Wolne Dźwięki i Pędzące Ślimaki. Łosice.

Reklama
Poprzedni artykułBiblioteka Pedagogiczna zaprasza na Noc Bibliotek
Następny artykułKoncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”