Razem z nami czytaj Przedwiośnie

W czwartek 6 września 2018 r. na placu przy Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur, w 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości zapraszamy do wspólnego, narodowego czytania Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. 

Warto tu przypomnieć, że Stefan Żeromski przebywał na Podlasiu w latach 1889-1890, pełniąc funkcję nauczyciela dzieci właścicielki pobliskiego Łysowa, Anieli Rzążewskiej. Bywał też Siedlcach, Łosicach i Niemojkach. Swój pobyt na Podlasiu w opisywał w „Dziennikach” – „Tu, na Podlasiu, zyskałem sobie taką przyjaźń i takie współczucie, że mógłbym być dumnym. (…) Kocham te miejsca zaciszne, las, drożynki moje, drzewa i kwiaty, ciszę leśną. Cudowny krajobraz, drzew tyle, kwiatów, powietrza, zboża… Czuję w piersiach żem młody i Polak”. A las Rogacz, między Łysowem a Patkowem tak dalece zapadł Żeromskiemu w pamięć, że w „Przedwiośniu” „z lasu Rogacz w okolicach Łysowa pod Łosicami” Cezary Baryka wynosi rannego w bitwie z bolszewikami przyjaciela Hipolita Wielosławskiego.

Czy potrzebujemy większej zachęty do spotkania z Żeromskim i jego powieścią? Zgłoszenia osób chętnych do czytania przyjmowane są do 4 września br. w sekretariacie ŁDK.

Razem z nami czytać będą uczestnicy III Biegu Pocztyliona – „Wolność” – bieg z pogranicza kultur Wielkim Gościńcem Litewskim oraz śladem Szlaku Jagiellońskiego „Słowiańskie Korzenie”. W ramach spotkania zorganizowane będą wystawy i inne atrakcje. Jeżeli chcecie otrzymać pamiątkowy stempel, zabierzcie ze sobą książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.