Razem z nami czytaj Przedwiośnie

0
0

W czwartek 6 września 2018 r. na placu przy Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur, w 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości zapraszamy do wspólnego, narodowego czytania Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. 

Warto tu przypomnieć, że Stefan Żeromski przebywał na Podlasiu w latach 1889-1890, pełniąc funkcję nauczyciela dzieci właścicielki pobliskiego Łysowa, Anieli Rzążewskiej. Bywał też Siedlcach, Łosicach i Niemojkach. Swój pobyt na Podlasiu w opisywał w „Dziennikach” – „Tu, na Podlasiu, zyskałem sobie taką przyjaźń i takie współczucie, że mógłbym być dumnym. (…) Kocham te miejsca zaciszne, las, drożynki moje, drzewa i kwiaty, ciszę leśną. Cudowny krajobraz, drzew tyle, kwiatów, powietrza, zboża… Czuję w piersiach żem młody i Polak”. A las Rogacz, między Łysowem a Patkowem tak dalece zapadł Żeromskiemu w pamięć, że w „Przedwiośniu” „z lasu Rogacz w okolicach Łysowa pod Łosicami” Cezary Baryka wynosi rannego w bitwie z bolszewikami przyjaciela Hipolita Wielosławskiego.

Czy potrzebujemy większej zachęty do spotkania z Żeromskim i jego powieścią? Zgłoszenia osób chętnych do czytania przyjmowane są do 4 września br. w sekretariacie ŁDK.

Razem z nami czytać będą uczestnicy III Biegu Pocztyliona – „Wolność” – bieg z pogranicza kultur Wielkim Gościńcem Litewskim oraz śladem Szlaku Jagiellońskiego „Słowiańskie Korzenie”. W ramach spotkania zorganizowane będą wystawy i inne atrakcje. Jeżeli chcecie otrzymać pamiątkowy stempel, zabierzcie ze sobą książki.