Przysięga wojskowa mieszkańców północnego Mazowsza

0
44

W sobotę 23 września br. na placu Józefa Piłsudskiego w Żurominie po raz pierwszy wybrzmiały słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziane przez nowych Terytorialsów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój”. Po oficjalnej uroczystości odbył się piknik wojskowy dla rodzin przysięgających oraz licznie zgromadzonych mieszkańców miasta.

Reklama

Nowi żołnierze 5 MBOT ukończyli szesnastodniowe szkolenie podstawowe odbywające się w ramach ostatniej tegorocznej edycji projektu „Wakacje z WOT”. Uroczystą przysięgę na sztandar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój” złożyło 99 mieszkańców północnego Mazowsza, w tym żołnierze batalionu dowodzenia WOT z Zegrza.

Wśród nowych ochotników są zarówno ludzie bardzo młodzi, którzy dopiero stają przed wyborem swojej życiowej drogi, jak i ci, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w różnych zawodach.

Na co dzień jestem kierownikiem działu reklamacji w dużej firmie, jestem również matką i żoną. Do 5MBOT wstąpiłam, żeby się spełniać, przeżyć przygodę życia – szkoda by było przeżyć całe życie i żałować, że się czegoś nie spróbowało – powiedziała szer. Kamila, która będzie służyć w 54 batalionie lekkiej piechoty z Zegrza Południowego.

Tego dnia słowa roty przysięgi wojskowej wybrzmiały również z ust sportowców: Doroty Borowskiej – olimpijki z Tokio – wicemistrzyni świata i Europy w kajakarstwie, Korneli Szymczyk – lekkoatletki przynależącej do Zaplecza Kadry Narodowej oraz Julii Słockiej – halowej wicemistrzyni Polski w pięcioboju.

Po oficjalnych uroczystościach zakończonych defiladą pododdziałów i sprzętu wojskowego rozpoczął się piknik wojskowy. Licznie zgromadzeni mieszkańcy Żuromina, rodziny przysięgających i zaproszeni goście mieli możliwość spróbowania wojskowej grochówki, zapoznania się z uzbrojeniem i sprzętem Terytorialsów oraz porozmawiania z żołnierzami ciechanowskiej Brygady o specyfice i zasadach powołania do terytorialnej służby wojskowej.

Podczas tzw. szesnastki nowi żołnierze zapoznawali się z podstawami wojskowego rzemiosła, m. in. strzelaniem, taktyką, zasadami zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy. Żołnierskie umiejętności będą doskonalić podczas weekendowych szkoleń rotacyjnych (minimum dwa dni w miesiącu) w jednym z czterech batalionów lekkiej piechoty 5MBOT zlokalizowanych w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Południowym.

Elżbieta Obrębska Rzecznik Prasowy 5MBOT

Reklama
Poprzedni artykułSprzedam cyjanek, nembutal i inne chemikalia
Następny artykułsprzątanie grobu