Przyjdź i obejrzyj „Fotograficzną Kapsułę Czasu”

0
180

Na najbliższy poniedziałek o godz. 17.00 w parku im. Króla Aleksandra Jagiellończyka zaplanowano wernisaż wystawy pt.” Fotograficzna Kapsuła Czasu”. Będzie to wyjątkowe i niecodzienne spotkanie, które przeniesie widza w podróż ukazującą zarówno elementy przeszłości, jak i teraźniejszość Ziemi Łosickiej. Jest to zwieńczenie wakacyjnych warsztatów fotograficznych, których organizatorem było Powiatowe Stowarzyszenie Animatorów Kultury. Partnerami wydarzenia są: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Miasto i Gmina Łosice, Łosicki Dom Kultury i Biblioteka Pedagogiczna im. H. Radlińskiej w Siedlcach Filia w Łosicach.

Reklama

– Oglądając kolejne karty ze zdjęciami stajemy się naocznymi świadkami bogactwa kultury, ludzkich historii oraz urody tego niezwykłego regionu. Mamy też możliwość skonfrontowania swoich dotychczasowych obserwacji życia miasta z subiektywnym przedstawieniem artystycznej interpretacji wykreowanej przez fotografa. Doświadczycie zatem swoistej podróży przez czas, przestrzeń i emocje, odkrywając być może na nowo, urodę współczesności, jak i tajemnice przeszłości skrywane przez tę ziemię – wyjaśnia Joanna Gąska, prezeska PSAK w Łosicach.

Projekt „Fotograficzna Kapsuła Czasu” to kontynuacja albumu „Łosiczan Portret Własny” z 2019 roku, w którym zgromadzono archiwalne rodzinne fotografie łosiczan. Ten symboliczny album pozwolił zachować w pamięci ludzi, miejsca i klimat dawnych Łosic. Teraz, dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego mamy możliwość kontynuować tę misję, ale już z perspektywą współczesności.

W ramach Projektu zorganizowano trzy weekendowe warsztaty, które pozwoliły pasjonatom fotografii zgłębić tajniki tej szlachetnej sztuki. Wykładowcami byli uznani fotografowie – Mariusz Forecki, Tadeusz Żaczek i Zbigniew Furman – specjaliści w swoich dziedzinach, którzy z pasją dzielili się doświadczeniem i wiedzą, pomagając uczestnikom stworzyć niezapomniane obrazy. Dziś, prezentujemy je z dumą, wierząc, że poprzez ich publikację przyczyniamy się do zachowania dziedzictwa Ziemi Łosickiej.

Tereny te, to swoisty tygiel z niepowtarzalną kulturą, obrzędami, architekturą właściwą dla regionu oraz mieszanką ludzkich charakterów. To tu przenikają się artefakty z przeszłości z przyszłością, to tu spotykamy wyjątkowych ludzi, poznajemy ich historie i uczestniczymy w ich życiu codziennym. Przyjmujemy to wszystko za bogactwo tej ziemi. Właśnie te skarby fotografowie uwiecznili na swoich zdjęciach i prezentują je na poszczególnych kartach ze zdjęciami.

– Wystawę należy traktować jako początek drogi do zachowania w pamięci ulotnych i wyjątkowych obrazów z życia mieszkańców, zmieniającej się infrastruktury miejskiej, architektury i przyrody. W czasie warsztatów każdy z uczestników wykonał dziesiątki zdjęć, które wzbogacą archiwum miejskie, jednak tylko niewielka część z nich zostaje wyeksponowana na dzisiejszej wystawie. Wierzymy, że w przyszłości uda się nam wydać album w którym fotografie te zostaną pokazane mieszkańcom, mamy też nadzieję, że Projekt będzie kontynuowany w kolejnych latach – wyjaśnia prezeska PSAK w Łosicach.

Założeniem organizatorów wydarzenia było dokumentowanie z reporterską precyzją zmian jakie zachodzą na Ziemi Łosickiej. Chcieli utrwalić procesy społeczne, zachodzące transformacje czy szeroko rozumiany rozwój.

– Dziś z wielką radością zapraszamy do obejrzenia pierwszej wystawy w ramach Projektu „Fotograficzna Kapsuła Czasu”. Wierzymy, że odnajdziecie tu nie tylko piękne i artystyczne obrazy ale również dostrzeżecie emocje i pasję fotografów, którzy z dużym zaangażowaniem włączyli się w realizację Projektu – dodaje Joanna Gąska.

Organizatorzy kierują specjalne podziękowania do Partnerów wydarzenia – bez ich wsparcia przedsięwzięcie nie mogłoby zostać zrealizowane, a wystawa nie mogłaby zostać zaprezentowana mieszkańcom.

Organizatorem wydarzenia jest Powiatowe Stowarzyszenie Animatorów Kultury.

Partnerami wydarzenia są: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Miasto i Gmina Łosice, Łosicki Dom Kultury i Biblioteka Pedagogiczna im. H. Radlińskiej w Siedlcach Filia w Łosicach.

Reklama
Poprzedni artykułDni Otwarte Komendy Powiatowej Policji w Łosicach
Następny artykułPracownia Protetyczna, naprawa protez elastycznych ACRON