Ponad 7 mln zł na inwestycje w mieście i gminie Łosice

1
650

Kontynuacja budowy nowego mostu, zagospodarowanie odkrytych fundamentów ratusza z XVI w., gruntowny remont stadionu, termomodernizacja magistratu i domu kultury, czy wdrożenie systemu e-usług dla mieszkańców – to tylko niektóre z planowanych na ten rok inwestycji na terenie miasta i gminy.

Uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu na ten rok, radni podjęli jednogłośnie – podczas sesji 30 grudnia. Na inwestycje zaplanowano ponad 7,300 216,53 zł. Dochody zaplanowano na poziomie 52 356 000 zł, natomiast na wydatki będzie trzeba przeznaczyć 55 059 000 zł. Powstały deficyt zostanie pokryty kredytami.

Do głównych planów inwestycyjnych należy niewątpliwie zaliczyć kontynuację budowy nowego mostu, która pochłonie ponad 4,3 mln zł, a także zagospodarowanie fundamentów XVI-wiecznego ratusza odkrytych podczas prac modernizacyjnych w parku im. Króla Aleksandra Jagiellończyka, w centrum  miasta – na  ten cel zaplanowano 500 tys. zł. Jednak środków na realizację tego zadania miasto zamierza poszukać na zewnątrz.

W planach jest również termomodernizacja budynku urzędu gminy oraz domu kultury. Na ten cel zaplanowano 275 tyszł jako wymagany wkład własny przy staraniu się o dotację zewnętrzną. Szacunkowy koszt realizacji zadania może wynieść ponad 1,5 mln zł.

200 tys. zł zaplanowano w budżecie z przeznaczeniem na remont i przebudowę mostku, oraz ciągu pieszo-jezdnego od ul. Majora Zenona aż do ogródków działkowych. Kwota ma również stanowić wkład własny przy staraniu się o środki zewnętrzne.

Na 2021 rok zaplanowano także wdrożenie systemu e-usług dla mieszkańców – w budżecie zabezpieczono na ten cel 1,4 mln zł. W ramach zadania planuje się wzmocnienie możliwości komunikacyjnych pomiędzy mieszkańcami a urzędem, wprowadzenie powiadomień sms i mail a także przygotowanie systemu umożliwiającego mieszkańcom monitorowanie wysokości i terminów opłat, jakich powinni dokonać do gminy. Dodatkowo samorząd chce przygotować formularze, aby można było załatwić większość spraw urzędowych przez epuap. Ponadto zaplanowano 64,4 tys. zł na budowę punktów dostępu do bezprzewodowego internetu. Kwotę miasto i gmina chce pozyskać w ramach finansowania zewnętrznego.

W ramach funduszu sołeckiego zaplanowano 31 przedsięwzięć na kwotę ponad 359 tys. zł, którą również wpisano w plany budżetowe.

Samorząd złożył też wnioski o dofinansowanie wspomnianej już termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, a także na przebudowę miejskiego stadionu i budowę kanalizacji m.in. w miejscowości Niemojki, Patków, Czuchleby, Świniarów, Woźniki, oraz na drogę do rampy w Niemojkach i Patkowie – Prusach. Tak zaplanowany budżet uzyskał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej.

1 KOMENTARZ

  1. “Ponadto zaplanowano 64,4 tys. zł na budowę punktów dostępu do bezprzewodowego internetu. Kwotę miasto i gmina chce pozyskać w ramach finansowania zewnętrznego.” Szkoda że nie na światłowód, bo nie wszędzie jeszcze jest aby się bardziej przydał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.