Ponad 400 tys zł na drogi dojazdowe

0
501

Ponad 400 tys. zł trafi do czterech gmin powiatu w ramach dofinansowania budowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Wśród beneficjentów funduszy pochodzących z budżetu województwa mazowieckiego znalazły się gminy: Łosice, Platerów, Sarnaki i Stara Kornica.

Drogi dojazdowe do gruntów rolnych służą nie tylko rolnikom, ułatwiają przede wszystkim dostęp do całej lokalnej infrastruktury, a także podnoszą poziom bezpieczeństwa. Dofinansowanie do budowy i modernizacji tych dróg stanie się udziałem czterech gmin z powiatu łosickiego.

Gmina Łosice w Patkowie zmodernizuje ponad półkilometrowy odcinek drogi i na ten cel uzyskała maksymalne 50-procentowe wsparcie, które wynosi 120 tys. zł. – Razem z panią skarbnik Martą Stasiuk właśnie podpisaliśmy umowę na dofinansowanie przebudowy kolejnej drogi gminnej. Pieniądze pochodzą z funduszy budżetu województwa mazowieckiego przeznaczonych na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Dotacja stanowi maksymalnie połowę wartości inwestycji, pozostałe środki będą pochodziły z naszego budżetu – mówi burmistrz miasta i gminy, Mariusz Kucewicz.

Gmina Platerów zaplanowała modernizację drogi w Ostromęczynie i uzyskała 125 tys. zł wsparcia. Natomiast gmina Sarnaki będzie remontować drogę dojazdową w Chlebczynie. Udział dotacji w tej inwestycji to 75 tys. zł. Na drogę Wyrzyki – Popławy w gminie Stara Kornica pozyskano 115 tys zł. Łączna pula dotacji z kasy samorządu województwa mazowieckiego w powiecie łosickim wyniesie 435 tys. zł, co pozwoli na remont blisko 3 kilometrów dróg.

– Drogi w budżetach miast, gmin czy powiatów to zwykle te najbardziej kosztowne inwestycje, ale też najbardziej oczekiwane przez mieszkańców. Wszyscy chcemy poruszać się po dobrych i przejezdnych drogach. A do tego potrzebne są pieniądze. Dlatego cieszę się, że udało się wygospodarować aż 5,6 mln zł, tym razem na te najmniejsze dojazdowe do pól i gospodarstw rolnych – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego, Janina Ewa Orzełowska.

W sumie na całym Mazowszu dofinansowanych zostanie 289 zadań o wartości 30 mln zł, z czego aż 5,6 mln trafi do regionu siedleckiego. Dofinansowane inwestycje to przede wszystkim dogodny dojazd do pól i gospodarstw rolnych dla rolników i mieszkańców terenów wiejskich, a przez to lepszy komfort życia.

Fot: KWW Mariusza Kucewicza