Pokaż swoje rzemiosło

0
130

Czym zajmuje się cieśla, jak pracuje zdun, co tworzy rymarz lub bednarz – na te i inne pytania chcą odpowiedzieć pracownicy Fundacji Muzeum Światowego Dziedzictwa, którzy realizują projekt mający na celu odnalezienie zabytków techniki oraz osób mających wiedzę o dawnym rzemiośle w powiecie łosickim.

O tym, jak ważne jest dziedzictwo kulturowe i pamięć o zabytkach techniki nikogo przekonywać chyba nie trzeba, jednak rozwój technologiczny wszelakich procesów produkcyjnych naturalnie wyparł z rynku dawne zawody, co z kolei przyczyniło się do likwidacji małych rzemieślniczych punktów usługowych takich jak młyny, kuźnie, pracownie kowalskie, szewskie czy zduńskie. By ochronić przed zapomnieniem te i inne dawne profesje Fundacja Muzeum Światowego Dziedzictwa realizuje projekt, który ma na celu odnalezienie zabytków techniki oraz osób mających wiedzę o dawnym rzemiośle w powiecie łosickim. Jednym z założeń projektu jest dokumentowanie i rozpowszechnianie tej wiedzy oznaczając obiekty na specjalnie stworzonej mapie.

Reklama

– Szukamy osób, które zajmują się rzemiosłem – to może być hafciarstwo, rymarstwo, wikliniarstwo (plecionkarstwo, koszykarstwo), kowalstwo, tkactwo, szklarstwo, ciesielstwo, stolarstwo, bednarstwo, szydełkowanie, lokalni artyści, zdunowie stawiający kaflowe piece, itp. Jeśli ktoś z rzemieślników będzie chętny aby uwiecznić w jaki sposób wykonuje swoje rzemiosło albo chciałby poprowadzić warsztaty w tym zakresie lub podać o sobie lub swoim rzemiośle informacje na mapie czy na naszej stronie to chętnie takie informacje udostępnimy, rozpowszechnimy. Potrzebujemy kontaktów do tych osób – wyjaśnia Marianna Ulanicka-Raczyńska z Fundacji Muzeum Światowego Dziedzictwa. Osoby zainteresowane włączeniem się do projektu proszone są o kontakt z Fundacją pod nr tel. 504 442 392 lub mailowo na adres bok@visitme.com.pl

Fundacji przyświeca cel wspomagania rozwoju wspólnot, kooperatyw, inicjatyw i społeczności lokalnych dążących do ochrony dziedzictwa kulturowego i ginących umiejętności. Dotacja z Urzędu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Warszawie pozwoliła na realizację pierwszego etapu projektu Archipelagu Dziedzictwa Kulturowego. Obecnie działania Fundacji skupiają się na pracach przy wiatraku w Ostromęczynie (gm. Platerów).  – Mamy nadzieję, że projekt pozwoli na utrzymanie i przekazanie tradycji rzemieślniczych w regionie, a także pobudzi innych właścicieli zabytków do walki o ich ochronę. Chcemy, by nasze działanie wpłynęło pozytywnie na rozwój turystyki i gospodarki w regionie – dodaje Marianna Ulanicka-Raczyńska.

Reklama
Poprzedni artykułMobilny Serwis Rowerowy, Rowery Konstancin Józefosław Warszawa – PROMOCJA JESIENNA
Następny artykułDzień Otwarty Inżyniera Budownictwa