Podsumowali projekt “Niepodległa” w Olszance

0
1

29 października w Szkole Podstawowej im. Unitów Podlaskich w Olszance odbył się uroczysty apel poświęcony 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzedzony dwudniową wystawą pamiątek historycznych. Uroczystość była podsumowaniem finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017, w którym szkoła wzięła udział.

Dyrektor  Wojciech Wawryniuk przywitał wszystkich przybyłych gości i otworzył uroczystość podsumowującą projekt, a uczniowie najstarszych klas w sugestywny i bardzo ciekawy sposób streścili historię  polskiej pieśni patriotycznej. Następnie uwagę zgromadzonych przykuły wiersze przy akompaniamencie muzyki F. Chopina. Po recytacji nie sposób było nie zadać sobie pytania: ,,Czym jest dla mnie Ojczyzna?’’.

Po chwili refleksji zaproszony na uroczystość, Waldemar Kosieradzki przedstawił zgromadzonym informacje dotyczące powstania Muzeum Historii i Tradycji w Łosicach. Opowiedział także o  początkach działań oddziału Majora Zenona. Dzięki staraniom Waldemara Kosieradzkiego powstał, nie tylko  film o akcjach zbrojnych oddziału majora Zenona,  lecz została również zorganizowana wystawa w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej opisująca szlak bojowy oddziału partyzanckiego 34 pułku piechoty Armii Krajowej 9 Podlaskiej Dywizji Piechoty AK, którym dowodził Stefan Wyrzykowski ps. Zenon.  Wystawę tę oraz zbiór pamiątek związanych z oddziałem Majora Zenona w szkole zorganizowano pod hasłem: „Przeciw okupantom, czyli historia oddziału Majora Zenona”. Dopełnieniem prezentacji było wysłuchanie wierszy sanitariuszki oddziału majora Zenona  pani Aliny Fedorowicz ps. Marta, która wierszem opisywała historię oddziału. Było to bardzo wzruszające doznanie, które niewątpliwie zostanie w pamięci uczestników wydarzenia.

Poruszającym momentem uroczystości było wręczenie przez dyrektora Wojciecha Wawryniuka specjalnego wydania Szkolnej Gazetki Kleksik osobom, które podzieliły się z uczniami swoimi wspomnieniami z czasów II wojny światowej. Cykl wywiadów pod hasłem ,,Przekazali nam dziadkowie – czyli zebranie wspomnień na temat kształtowania się państwowości Polski przez Redakcję Szkolnej Gazetki Kleksik’’. Dzięki spisaniu przez wnuczki wspomnień swoich dziadków i babć, ocalone zostały bezcenne informacje dotyczące odczuć jakie targały uczestników poszczególnych wydarzeń.

Zakończeniem, a zarazem podsumowaniem apelu była wystawa, poświęcona walkom o niepodległość ojczyzny oraz czasom, w których kształtowała się polskość narodu. Największe wrażenie na większości osób zwiedzających wystawę wywarła kapsuła z Ziemią Katyńską oraz oryginalne numery gazet wydanych na kilka godzin przed  wybuchem II wojny światowej jak też te, które opisywały działania w pierwszych dniach wojny. Na koniec zaproszeni goście oraz uczniowie udali się na  świątecznie udekorowany  poczęstunek .

Mamy nadzieję, że piękna a zarazem bardzo trudna lekcja historii Polski,  na długo zapadnie w pamięci młodszemu pokoleniu. Powinniśmy być dumni z dokonań naszych przodków i być im wdzięczni za to, że dzięki nim żyjemy w wolnym kraju – powiedział Wojciech Wawryniuk.

Tekst i Foto: Wojciech Wawryniuk