Platerów świętował

0
0

Tradycją w Platerowie stało się rozpoczynanie wakacji festynem integracyjnym. W tym roku impreza nabrała nieco szerszego charakteru, połączono bowiem kilka działań i inicjatyw społecznych. Dla członków NGO odbyły się warsztaty z zakresu ochrony danych osobowych, uczczono Dzień Platerowa, a także odbył się Festiwal Muzyki Granej na Żywo Gramy Swoje, konkurs uTALENTowani, plenerowa sesja fotograficzna i festiwal dawnych gier i zabaw. 

W piątek 29 czerwca odbyło się szkolenie z zakresu Ochrony Danych Osobowych dla organizacji pozarządowych z powiatu łosickiego. Szkolenie zostało przeprowadzone, dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Łosicach w ramach Programu Współpracy Starostwa z NGO a także dzięki wsparciu Stowarzyszenia Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej SOKiAL w Krzesku z Ośrodka Wsparcia Organizacji Pozarządowych. Szkolenie przeprowadził ekspert – Andrzej Rybus-Tołłoczko. Organizacje pozarządowe miały możliwość zaprezentowania swojego dorobku także podczas Pikniku Organizacji Pozarządowych w ramach Festiwalu Gramy Swoje.

30 czerwca, w sobotę, odbył się coroczny festyn integracyjny – Dzień Platerowa. Tradycyjnie podczas tego wydarzenia, możliwość zaprezentowania się mieli uczestnicy różnych sekcji, działających w Platerowskim GOK a także dzieci ze szkół. W dalszej części festynu wystąpiły zespoły i kapele ludowe – Sąsiadeczki, Korniczanie, Adele i Modele oraz Pasieka. Wystąpił także kabaret No i Co, który zaprezentował kolejne autorskie skecze. Wieczorem wystąpiły zespoły, grające skoczną muzykę taneczną: Jaster, Zanoza, Veegas, M-Power oraz Taktyka. 
1 lipca, w niedzielę, odbył się Festiwal Muzyki Granej na Żywo Gramy Swoje, który w tym roku miał kilka nowych odsłon. Podczas burzy pomysłów, zaproponowano m.in. Piknik Organizacji Pozarządowych, gdzie NGO z powiatu łosickiego miały możliwość zaprezentowania swojej twórczości oraz swojego dorobku. Podczas pikniku było wiele dodatkowych atrakcji m.in. tematyczna sesja fotograficzna – zorganizowana przez Wschodnie Projekty Fotograficzne oraz stowarzyszenie Descartes, pieniata oraz przejażdżki „koniotaczkami” i konikami – przygotowane przez Fundację „Mały Jeździec”, stoisko przygotowane przez grupę „Korniczanie”, czy festiwal dawnych gier i zabaw (gra w gumę, klasy itp.) przygotowane przez Wschodnie Stowarzyszenie Rozwoju.

Po raz pierwszy zorganizowano także talent show – uTALENTowani – którego założeniem było zachęcenie uczestników do zaprezentowania swoich talentów. Był to strzał w dziesiątkę a młodzi ludzie zaprezentowali m.in. umiejętności taneczne, wokalne oraz grę na różnych instrumentach muzycznych takich jak skrzypce, saksofon czy gitary. Uczestników oceniało jury w składzie: Weronika Sakowska, Sylwester Siennicki oraz Grzegorz Trochimiuk. Zwyciężyła Oliwia Spychel (skrzypce), drugie miejsce zajęli Michał Szysz (saksofon) oraz grupa Manufaktura (taniec) zaś trzecie Karolina Jaszczuk (śpiew).

W dalszej części festiwalu zaprezentowali się laureaci Gramy Swoje, czyli zespoły PARA z Warszawy, The Punitive z Łosic oraz Jolokia z Warszawy. Gościem tegorocznego Gramy Swoje był Transsexdisco, który swoim energetycznym brzmieniem rozgrzał zgromadzoną publiczność. Zwieńczeniem festiwalu, był zawodowo zagrany koncert Przebojów Polskiego Rocka.

Dyrektor GOK Platerów, Karol Juszyński, jako główny organizator i pomysłodawca imprez szczególne podziękowania skierował do swoich współpracowników z GOK: – “Ani, Halinki i Grześka, ponieważ był to bardzo pracowity czas, Natalii za pomoc nie tylko w grafikach ale też w innych sprawach, do Pracowników Gminy, którzy często pracowali od rana do późnych godzin nocnych, niezawodnym Strażakom z Platerowa, Lipna, Kisielewa, Hruszniewa, Hruszewa, Ruskowa i Mężenina za to, że zawsze można na nich liczyć. Dziękujemy Nieograniczonym – za rewelacyjne projekty graficzne, Członkom Wschodniego Stowarzyszenia Rozwoju, Fundacji Mały Jeździec, Wschodnim Projektom Fotograficznym, Stowarzyszeniu Descartes, Stowarzyszeniu Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku, Ośrodkowi Wsparcia Organizacji Pozarządowych w Siedlcach, Starostwu Powiatowemu w Łosicach, Federacji Wschodnie Mazowsze, Dyrekcji oraz Pracownikom Łosickiego Domu Kultury. Dziękujemy panu Michałowi Żurawskiemu za pomoc techniczną przy obsłudze elektryki, Gilbertowi i Łukaszowi za nocną zmianę, Natalii Petruk i Bartoszowi Lewczukowi za prowadzenie festynu oraz festiwalu Gramy Swoje, panu Marcinowi Sutrykowi za kreatywność i koordynację sesji fotograficznej, pani Weronice Sakowskiej, panu Sylwestrowi Siennickiemu oraz panu Grzegorzowi Trochimiukowi za JURY w uTALENTowanych. Dziękujemy zespołom Para, The Punitive, Jolokia, Transsexdisco oraz zespołowi, który zagrał rewelacyjny koncert Przebojów Polskiego Rocka. Dziękujemy panu Krzysztofowi Chromińskiemu za nagłośnienie dwóch imprez oraz panu Andrzejowi Wysokińskiemu za realizację oświetlenia. Panu Andrzejowi Rybusowi-Tołłoczko za świetne szkolenie z zakresu Ochrony Danych Osobowych dla organizacji pozarządowych z powiatu łosickiego. Dziękujemy pani Iwonie Buczyńskiej za wsparcie i pomoc przy zakwaterowaniu zespołów. Dziękujemy naszym Patronom Medialnym, a wspierali nas: Kurier Podlaski Głos Siemiatycz, Łosice Info, Gazeta Łosicka, Życie Siedleckie, Słowo Podlasia, Tygodnik Siedlecki i Spotted Łosice.
Dziękujemy Partnerom za wsparcie finansowe, a byli to:
Pan Mieczysław Bronisz – Tartak Bronek
Bank Spółdzielczy w Platerowie
Bank Spółdzielczy w Kornicy
Pani Iwona Buczyńska – Firma Duet
Pan Marcin Bojdo – Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Boferm
Pani Aleksandra Norwa – Radewicz – Apteka pod Lipą
Państwo Agnieszka i Waldemar Wawryniuk – Sklep Spożywczo Przemysłowy
Państwo Danuta i Jan Oleksiuk – Firma Janex
Państwo Anna i Euzebiusz Tobota – Firma AnBek
Lekarzy Rodzinnych Eskulap,
Pani Wanda Jędruszuk – Firma Handlowo Usługowa „Jędrek”,
Pan Michał Michaluk – Gospodarstwo Sadownicze,
Pan Bogdan Bobiński – Firma PIG Group,
Firma WOKAS S.A,
Pan Mieczysław i Sławomir Korowajczuk Korpol,
Pan Jacek Gawrysiuk – firma Jacek – Trans,
Pan Piotr Tobota – Firma transportowa Aero,
Pan Andrzej Wierczuk, Pan Waldemar Ładziak – Firma Transportowa Ewal-Trans,
Firma MD Projekt.
Dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tych dwóch wydarzeń. Bez Was to by się nie udało!!!”

Foto: Łosice.Info i GOK Platerów