Pierwszy w powiecie ogólnodostępny defibrylator zewnętrzny

1
532

Dzięki staraniom druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Serpelicach w tej malowniczej nadbużańskiej miejscowości letniskowej zamontowano ogólnodostępny, automatyczny defibrylator zewnętrzny AED. To pierwsze tego typu wysoce specjalistyczne urządzenie na terenie całego powiatu. Znajdujący się w odpornej na upały i mrozy kapsule defibrylator jest podłączony do układu zdalnego alarmowania i załączania syreny dźwiękowej.

O tym jak ważna jest natychmiastowa reakcja i szybkie udzielenie pomocy osobie z zatrzymaniem krążenia wiemy wszyscy, jednak nie zawsze potrafimy tej pomocy prawidłowo i skutecznie udzielić. Teraz sojusznikiem w walce o życie i zdrowie takich osób będzie defibrylator zewnętrzny AED. – Urządzenie powinno być użyte w przypadku nagłego zatrzymaniem krążenia. W razie potrzeby wystarczy wyjąć je ze skrzynki i włączyć. Następnie defibrylator za pomocą dźwięków i animacji poinstruuje w jaki sposób należy podejmować działania i jak udzielać pomocy – wyjaśnia druh Sławomir Gac z OSP Serpelice.

Reklama

Poza standardowym działaniem, defibrylator może też przeprowadzić badanie EKG. Urządzenie pomaga także w określeniu siły ucisku klatki piersiowej oraz nadaje tempo uciśnięć ułatwiając udzielanie pierwszej pomocy. Defibrylator zamontowany jest w specjalnej kapsule, odpornej na upały i mrozy, podłączonej do układu zdalnego alarmowania i załączania syreny dźwiękowej. – Przy zatrzymaniu krążenia każda minuta bez pomocy obniża szanse na przeżycie o 10 procent. Dlatego tak ważne jest natychmiastowe wezwanie pomocy, resuscytacja, oraz wczesna defibrylacja – dodaje Sławomir Gac.

Jeszcze kilka lat temu, na całym świecie uprawionymi do jej przeprowadzenia byli tylko lekarze. Dziś w całej Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych taki sprzęt jest ogólnodostępny w miejscach użyteczności publicznej. Defibrylatory mogą być używane przez każdą osobę, będącą świadkiem wypadku, w którym wymagane jest udzielenie natychmiastowej pomocy. Strażacy zaprezentowali już urządzenie i przeprowadzili warsztaty z udzielania pomocy przedmedycznej. Najmłodsi mogli zaś utrwalać zdobyte wcześniej wiadomości grając w autorską grę wielkoformatową „Mali Ratownicy”.

Druhowie dziękują wszystkim zaangażowany w zakup defibrylatora osobom, firmom i sponsorom i liczą, że w przyszłości w powiecie pojawi się więcej takich urządzeń. Umieszczając defibrylatory w miejscach publicznych, można bowiem poprawić skuteczność pierwszej pomocy, a przede wszystkim zwiększyć szansę na uratowanie ludzkiego życia.

Fot.  Sławomir Gac

Reklama
Poprzedni artykułDruhowie z OSP integrują społeczność Serpelic
Następny artykułPlantacja marihuany w gminie Platerów

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.