PIERWSZA PRZYSIĘGA 5. MAZOWIECKIEJ BRYGADY OT

W najbliższą niedzielę 25 lutego Terytorialsi 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na sztandar. Uroczystość odbędzie się w Łosicach, będzie to pierwsza przysięga żołnierzy WOT w strukturach mazowieckiej brygady.

Uroczystość w Łosicach będzie pierwszym zaprzysiężeniem Terytorialsów w historii 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przysięga odbędzie się w Łosicach na placu przy Parafii Trójcy Świętej, uroczystość rozpocznie się o godz. 13.00, a słowa roty przysięgi wojskowej wypowie 52 ochotników, którym towarzyszyć będzie  250 żołnierzy Mazowieckiej Brygady OT. Wcześniej żołnierze wezmą udział we Mszy Świętej, która o godz. 11:00, zostanie odprawiona w Kościele Trójcy Świętej.

Dowódca 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej płk dypl. Andrzej WASIELEWSKI oraz władze Łosic serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Mazowsza do wzięcia udziału w tak ważnej dla każdego żołnierza uroczystości.  Goście na miejscu będą mogli porozmawiać z żołnierzami, zdobyć informacje o warunkach służby, a także zapoznać się ze sprzętem jakim dysponują Terytorialsi. Jak zwykle podczas takich uroczystości, będzie możliwość skosztowania wojskowej grochówki.

Przysięga jest zwieńczeniem szkolenia podstawowego, które w 5MBOT rozpoczęło się 10 lutego br. W trakcie szkolenia podstawowego tzw. „szesnastki” ochotnicy poznawali podstawy wyszkolenia indywidualnego żołnierza lekkiej piechoty. Pierwszy dzień szkolenia 16-dniowego to wcielenie, umundurowanie, wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne.

W kolejnym dniu kandydaci poddawani są testowi oceny potencjału sprawności fizycznej, który obejmuje „test wyjściowy” oraz badanie współczynników budowy ciała. Podczas szkolenia podstawowego największy nacisk kładziony jest na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasadach zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy czy też topografii. Końcowym etapem szkolenia jest egzamin weryfikujący zdobytą wiedzę i umiejętności.

Rzecznik prasowy 5.MBOT
Magdalena Chodkowska

5 thoughts on “PIERWSZA PRZYSIĘGA 5. MAZOWIECKIEJ BRYGADY OT

 1. MK

  Zdejmuje ta reklamę z głównej.hades!!! Lekka przesada albo po znajomosci

  (0)
 2. Ochotnik

  Do ,, ojciec jednego z wyklętych ” – bardzo dowcipna i mądra riposta , pełna kultura , brawo!

  (0)
 3. Ojciec jednego z "wyklętych".

  Drogi “polanie”.Jak poprawisz polską pisownię to może i ciebie przyjmą do WOT.
  Jak nie poprawisz to cię wyklną albo obrabują.

  (-1)

Comments are closed.