Ogród możliwości w Sarnakach

0
638

Ponad 100 gatunków roślin, nowe ławeczki, kwieciste skalniaki i oczka wodne, to tylko niektóre z elementów infrastruktury dydaktycznej i rekreacyjnej, jakie znalazły swoje miejsce w przyszkolnym Ogrodzie Możliwości. Marzenia o budowie takiego miejsca spełniły się dzięki grantowi w wysokości 10 tys. zł, który Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Akcji V2 w Sarnakach wygrała w konkursie Funduszu Naturalnej Energii.

Marzenia o budowie wyjątkowego ogrodu, który spełniałby zarówno funkcję dydaktyczną, jak i rekreacyjną zrodziły się już jakiś czas temu w głowach nauczycieli z miejscowej placówki. – Inicjatorką działań była dyrektor szkoły Beata Rosiak, która sugerując się wynikami ankiet przeprowadzonych wśród uczniów oraz opiniami uzyskanymi od rodziców i nauczycieli, zauważyła potrzebę utworzenia przy szkole ogrodu dydaktycznego – przyjaznego miejsca do prowadzenia zajęć lekcyjnych, a także miłego spędzania przerw na świeżym powietrzu, w otoczeniu roślin – wyjaśnia wicedyrektorka SP im. Bohaterów Akcji V2, Jolanta Chromiec.

Reklama

Budowę ogrodu poprzedziły liczne działania edukacyjne z wykorzystaniem aktywnych i terenowych form pracy. Były to lekcje z zakresu ekologii, bioróżnorodności i promujące oszczędzanie energii oraz wykorzystywanie jej alternatywnych źródeł. Odbyły się m.in. warsztaty w Nadleśnictwie Sarnaki, podczas których powstały domki dla owadów oraz zajęcia ekologiczne w Szkółce Leśnej w Zabużu. W szkole uczniowie stworzyli dzwonki wietrzne, makiety ogrodów marzeń z wykorzystaniem fotowoltaiki. Na konkurs fotograficzny powstały zdjęcia roślin wpływających na różne zmysły człowieka.

– W maju i czerwcu trwały prace zmierzające do zagospodarowania terenu przy szkole i stworzenia ogrodu, który składa się z dwóch części – dydaktycznej, w której znajdują się rabaty z ponad 100 gatunkami roślin oddziałujących na zmysły: smaku, węchu, dotyku, wzroku i słuchu oraz części rekreacyjnej z ławeczkami, skalniakami i oczkiem wodnym. Uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły bardzo aktywnie włączyli się w działania w ogrodzie. Darczyńcy przekazali wiele roślin, ale też korę, kostkę i inne materiały wykorzystane do budowy ogrodu, a wysiłkiem wielu osób ogród z dnia na dzień nabierał kształtów i piękniał – relacjonuje Jolanta Chromiec.

Podsumowaniem projektu był ekopiknik rodzinny, na który przybyli uczniowie, rodzice z małymi dziećmi, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Litewnikach oraz nauczyciele i pracownicy obsługi. Podczas wydarzenia dokonano przeglądu i podsumowania dotychczasowych działań, a także nagrodzono uczestników konkursów i podziękowano za zaangażowanie w powstanie ogrodu wszystkim, którzy w tym przedsięwzięciu czynnie uczestniczyli. – Dzięki grantowi uzyskanemu od Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. udało się przy szkole stworzyć ogólnodostępną, atrakcyjną i ekologiczną przestrzeń dla uczniów oraz wszystkich mieszkańców gminy Sarnaki – cieszy się ze zrealizowanej inwestycji Jolanta Chromiec.

Projekt jest realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja „Za górami, za lasami”.

Reklama
Poprzedni artykułMazowsze. Wiadomości z regionu
Następny artykułViptoner Tusze i Tonery