Obchody 72 rocznicy Bitwy pod Jeziorami

1
4

W dniach 25-26 czerwca miały miejsce uroczystości związane z obchodami 72-ej rocznicy Bitwy pod Jeziorami OP „Zenona” 34 P.P AK. Uroczystości zostały przygotowane przez Stowarzyszenie ŚZŻAK OOP. ZENONA, Burmistrza Miasta i Gminy Łosice, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej oraz Konną Straż Ochrony Przyrody i Tradycji. 

Na uroczystości w Jeziorach goszczono partyzanta z Oddziału Zenona – Tadeusza Sobieszczaka – pseudonim Dudek. Na wydarzenie przybyli również parlamentarzyści, samorządowcy z całego regionu, przedstawiciele władz wojskowych, nie zabrakło także mieszkańców okolicznych miejscowości.

W sobotni wieczór spotkaliśmy się przy wspólnym ognisku i biesiadzie z piosenką patriotyczną w tle. W niedzielę pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z walk partyzanckich ustawiono ołtarz polowy. Odprawiono mszę św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy w której oprawę muzyczną zaangażował się chór Adoramus.

Rocznica Bitwy pod Jeziorami stała się również okazją do prezentacji i promocji nowej publikacji Waldemara Kosieradzkiego i Tadeusza Nieścioruka pt. „Droga przez Podlasie”. Książka jest zbiorem fotografii, wspomnień i wierszy dotyczących Oddziału Partyzanckiego 34 Pułku Piechoty Armii Krajowej Stefana Wyrzykowskiego „Zenona”.

Reklama

1 KOMENTARZ

Comments are closed.