„O szukaniu dróg”

2
10

Narodowe Centrum Kultury przyznało Szkole w Platerowie dofinansowanie na realizację projektu pod nazwą „O szukaniu dróg”. W ramach międzynarodowego spotkania przewiduje się szereg zajęć skupionych wokół trzech podstawowych komponentów: „Historia lokalna”, „Kultura regionu” oraz „Poznajemy język sąsiada”. 

– Gdy w październiku 2016 r. młodzież  i dorośli ze  szkoły „Diwoswit” z Małej Biłozierki na Ukrainie realizowali z Nadbużańskim Stowarzyszeniem Oświatowo – Ekologicznym „Mężenin” projekt „Dzikie pola nadbużańskie” (dotacja Narodowego Centrum Kultury), zainteresowała ich mozaika na frontowej ścianie szkoły w Platerowie – praca zbiorowa uczniów, efekt projektu artystyczno – edukacyjnego „Głucha wioska na Podlasiu” (dotacja Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka) – mówi Alicja Zienkiewicz, nauczyciel szkoły w Platerowie. Dzieło przykuło ich uwagę z dwóch powodów. Po pierwsze, jako przedstawiciele szkoły artystycznej z wieloletnią tradycją i praktyką w tworzeniu figur z ceramiki – docenili trud oraz umiejętności dzieci – amatorów w stworzeniu mozaiki wielkoformatowej. Po wtóre, zaintrygowały ich słowa zamieszczone  na pracy: „Bądź sobą, szukaj własnej drogi”.

Reklama

W tym roku mija 76. rocznica tragicznej śmierci Janusza Korczaka – autora przytoczonej sentencji, który w latach 30. ubiegłego stulecia w Mężeninie n/Bugiem  organizował kolonie dla dzieci z Domu Sierot. Pomyśleliśmy, że warto podjąć się projektu, który  przybliży naszym ukraińskim przyjaciołom postać cenionego pedagoga oraz nieformalnego Rzecznika Praw Dziecka. Działaniu nadaliśmy tytuł „O szukaniu dróg”, a wsparcia na jego realizację ponownie udzieliło nam Narodowe Centrum Kultury. Za co wdzięczni jesteśmy! – dodaje Alicja Zienkiewicz. – W ramach międzynarodowego spotkania, do którego dojdzie jesienią, zaplanowaliśmy szereg zajęć (fotografia camera obscura, sesja zdjęciowa do tekstów Starego Doktora, wykłady i spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty taneczno-śpiewacze, wyjazdy), dotyczących realizacji trzech podstawowych komponentów: „Historia lokalna”, „Kultura regionu” oraz „ Poznajemy język sąsiada”. Zakładamy, że tak jak podczas wszystkich dotychczasowych projektów, także i to działanie dostarczy obu stronom nowej wiedzy i nieukrywanej satysfakcji.

„Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży”.

 

Reklama
Poprzedni artykułNauczyciela języka angielskiego
Następny artykułPonowna wielka wyprzedaż okien pcv ZAPRASZAMY!!!

2 KOMENTARZE

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.