O najważniejszych inwestycjach w powiecie łosickim

0
747
Fot. Powiat łosicki

Zbliża się koniec roku. To dobry moment na podsumowanie. Jak mijający rok oceniają radni województwa? O najważniejszych inwestycjach w powiecie łosickim rozmawiamy z członkiem zarządu województwa mazowieckiego Elżbietą Lanc.

Proszę powiedzieć, co jako członek zarządu województwa mazowieckiego może Pani zrobić dla naszego powiatu?

Numerem jeden dla mnie była i jest walka z pandemią. Utworzenie sieci szpitali covidowych stanowiło poważne wyzwanie. Na wsparcie i wyposażenie placówek medycznych przeznaczyliśmy łącznie 480 milionów złotych, w ramach realizowanego przez nas projektu unijnego. Pandemia odbiła też swoje piętno na edukacji, która w znacznej mierze odbywała się zdalnie. Dlatego podjęliśmy działania mające pomóc uczniom w odnalezieniu się w tej ciężkiej sytuacji. Uruchomiliśmy projekt unijny, dzięki któremu do mazowieckich trafiał i wciąż trafia sprzęt komputerowy wraz z potrzebnym oprogramowaniem. Nie zapominaliśmy także o seniorach. W tym przypadku dużą rolę odegrali wolontariusze, którzy pomagali im w codziennych sprawach. Mazowieckie Centrum Pomocy Społecznej prowadziło telefony zaufania dla seniorów, powstał także projekt zapewniający darmowe posiłki najbardziej potrzebującym. Współpracowaliśmy z Polskim Czerwonym Krzyżem oraz Caritasem. Każdy mógł liczyć na pomoc w tych trudnych czasach.

Samorząd województwa pomaga lokalnym samorządom w realizacji wielu przedsięwzięć. Jakie Pani zdaniem są najważniejsze inwestycje w powiecie łosickim?

Udało nam się dofinansować wiele inwestycji z zakresu renowacji obiektów zabytkowych, w tym m.in. generalny remont zabytkowych organów w kościele św. Stanisława w Sarnakach, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej w kościele św. Piotra i Pawła w Niemojkach czy odtworzenie cmentarza prawosławnego w Starej Kornicy. Ponadto inwestujemy w infrastrukturę sportową. Pomagamy m.in. w modernizacji boiska w Mostowie, Starych Szpakach i Łosicach. Aktywność sportowa jest dla nas niezwykle istotna. Zależy nam, aby młodzi ludzie spędzali aktywnie czas, zwłaszcza po okresie zamknięcia.

Co jest najważniejsze dla mieszkańców powiatu łosickiego?

Myślę, że każda inwestycja w infrastrukturę na obszarach wiejskich jest niezwykle ważna. Jako samorząd województwa wspieramy remonty i rozbudowy świetlic wiejskich, modernizacje strażnic Ochotniczych Straży Pożarnych, zakup lamp ulicznych i budowę oświetlenia. Dzięki temu poprawia się komfort życia mieszkańców, którzy zyskują nowe centra życia społecznego i mają większą szansę aktywnego spędzania czasu. W tym roku podpisaliśmy też umowy na dofinansowanie z budżetu Mazowsza budowy świetlicy w Próchenkach czy przebudowy dróg powiatowych Czuchów-Platerów i Platerów-Mężenin. Liczymy na to, że te inwestycje będą długo służyć mieszkańcom.

Jakie więc są plany na przyszłość?

Ten rok był niezwykle trudny i wymagający. Mimo wyzwań, jakie rzuciła nam pandemia, udało nam się zrealizować projekty, które przyczyniają się do dalszego rozwoju Mazowsza. Obecnie przygotowujemy się do nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, w ramach której Mazowsze otrzyma w sumie 2,5 mld euro, w tym ponad 400 w ramach programu Polska Wschodnia. W kolejnych latach skupimy się także na tworzeniu dziennych ośrodków pomocy dla seniorów, będziemy pomagać szkołom w powrocie do edukacji stacjonarnej i wykorzystaniu pełnego potencjału uczniów, zacieśnimy współpracę z uczelniami wyższymi, wdrożymy program teleopieki nad seniorami oraz będziemy dalej tworzyć ośrodki opieki dla chorych na Alzheimera.

Materiał sponsorowany

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.