O najważniejszych inwestycjach w powiecie łosickim

0
755
Fot. Powiat łosicki

Zbliża się koniec roku. To dobry moment na podsumowanie. Jak mijający rok oceniają radni województwa? O najważniejszych inwestycjach w powiecie łosickim rozmawiamy z członkiem zarządu województwa mazowieckiego Elżbietą Lanc.

Proszę powiedzieć, co jako członek zarządu województwa mazowieckiego może Pani zrobić dla naszego powiatu?

Reklama

Numerem jeden dla mnie była i jest walka z pandemią. Utworzenie sieci szpitali covidowych stanowiło poważne wyzwanie. Na wsparcie i wyposażenie placówek medycznych przeznaczyliśmy łącznie 480 milionów złotych, w ramach realizowanego przez nas projektu unijnego. Pandemia odbiła też swoje piętno na edukacji, która w znacznej mierze odbywała się zdalnie. Dlatego podjęliśmy działania mające pomóc uczniom w odnalezieniu się w tej ciężkiej sytuacji. Uruchomiliśmy projekt unijny, dzięki któremu do mazowieckich trafiał i wciąż trafia sprzęt komputerowy wraz z potrzebnym oprogramowaniem. Nie zapominaliśmy także o seniorach. W tym przypadku dużą rolę odegrali wolontariusze, którzy pomagali im w codziennych sprawach. Mazowieckie Centrum Pomocy Społecznej prowadziło telefony zaufania dla seniorów, powstał także projekt zapewniający darmowe posiłki najbardziej potrzebującym. Współpracowaliśmy z Polskim Czerwonym Krzyżem oraz Caritasem. Każdy mógł liczyć na pomoc w tych trudnych czasach.

Samorząd województwa pomaga lokalnym samorządom w realizacji wielu przedsięwzięć. Jakie Pani zdaniem są najważniejsze inwestycje w powiecie łosickim?

Udało nam się dofinansować wiele inwestycji z zakresu renowacji obiektów zabytkowych, w tym m.in. generalny remont zabytkowych organów w kościele św. Stanisława w Sarnakach, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej w kościele św. Piotra i Pawła w Niemojkach czy odtworzenie cmentarza prawosławnego w Starej Kornicy. Ponadto inwestujemy w infrastrukturę sportową. Pomagamy m.in. w modernizacji boiska w Mostowie, Starych Szpakach i Łosicach. Aktywność sportowa jest dla nas niezwykle istotna. Zależy nam, aby młodzi ludzie spędzali aktywnie czas, zwłaszcza po okresie zamknięcia.

Co jest najważniejsze dla mieszkańców powiatu łosickiego?

Myślę, że każda inwestycja w infrastrukturę na obszarach wiejskich jest niezwykle ważna. Jako samorząd województwa wspieramy remonty i rozbudowy świetlic wiejskich, modernizacje strażnic Ochotniczych Straży Pożarnych, zakup lamp ulicznych i budowę oświetlenia. Dzięki temu poprawia się komfort życia mieszkańców, którzy zyskują nowe centra życia społecznego i mają większą szansę aktywnego spędzania czasu. W tym roku podpisaliśmy też umowy na dofinansowanie z budżetu Mazowsza budowy świetlicy w Próchenkach czy przebudowy dróg powiatowych Czuchów-Platerów i Platerów-Mężenin. Liczymy na to, że te inwestycje będą długo służyć mieszkańcom.

Jakie więc są plany na przyszłość?

Ten rok był niezwykle trudny i wymagający. Mimo wyzwań, jakie rzuciła nam pandemia, udało nam się zrealizować projekty, które przyczyniają się do dalszego rozwoju Mazowsza. Obecnie przygotowujemy się do nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, w ramach której Mazowsze otrzyma w sumie 2,5 mld euro, w tym ponad 400 w ramach programu Polska Wschodnia. W kolejnych latach skupimy się także na tworzeniu dziennych ośrodków pomocy dla seniorów, będziemy pomagać szkołom w powrocie do edukacji stacjonarnej i wykorzystaniu pełnego potencjału uczniów, zacieśnimy współpracę z uczelniami wyższymi, wdrożymy program teleopieki nad seniorami oraz będziemy dalej tworzyć ośrodki opieki dla chorych na Alzheimera.

Materiał sponsorowany

Reklama
Poprzedni artykułKucharz chef de partie praca w hotelu Irlandia
Następny artykułOsłona-21: rozpoczęły się ćwiczenia WOT na ścianie wschodniej