Niebieski tydzień

0
2

Realizując założenia rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” Wydział Prewencji mazowieckiej Policji organizuje XII edycję kampanii społecznej pod nazwą „Niebieski tydzień”. Kampania poświęcona jest pomocy ofiarom przestępstw. W tym roku zostanie przeprowadzona w dniach 23-27 lutego 2015 r. 

Podstawowym celem tej inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem, podniesienie świadomości obywateli w zakresie praw i obowiązków osób pokrzywdzonych przestępstwem, pomoc osobom doznającym przemocy w rodzinie oraz zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa oraz instytucji państwowych i samorządowych na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Reklama

  1.  Cele główne: zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem, podniesienie świadomości obywateli w zakresie praw i obowiązków osób pokrzywdzonych przestępstwem, pomoc osobom doznającym przemocy w rodzinie.
  2. Cele pośrednie: świadczenie ofiarom przestępstw pomocy doraźnej i długofalowej, zapobieganie wtórnej wiktymizacji, przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, ograniczenie tzw. ciemnej liczby przestępstw, zaktywizowanie podmiotów pozapolicyjnych do podjęcia działań w zakresie pomocy ofiarom przestępstw, budowanie pozytywnego wizerunku Policji.
  3.    Adresaci kampanii: osoby pokrzywdzone przestępstwem, osoby najbliższe oraz świadkowie, osoby, które chciałyby poszerzyć swą wiedzę z zakresu praw i obowiązków ofiar przestępstw.
  4. Termin realizacji kampanii: wpisany jest w Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, organizowany corocznie przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Komendę Główną Policji i przypada na 23 – 27.02.2015 roku.
  5. Organizator kampanii: Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu

W związku z „Tygodniem Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komenda Główna Policji przygotowały specjalny poradnik „Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie?”. Podobnie, jak w latach ubiegłych, policjanci wezmą udział w dyżurach, podczas których osobom pokrzywdzonym będą udzielane porady prawne.

Poniżej podajemy wykaz punktów na terenie powiatu łosickiego gdzie można uzyskać porady:

  • Komenda Powiatowa Policji w Łosicach przy ul. Kolejowej 6
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łosicach przy ul. Narutowicza 6
  • Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Łosicach ul. Piłsudskiego 6
  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Huszlewie
  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Platerowie
  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Olszance
  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sarnakach
  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Starej Kornicy

Jakie informacje znajdę w poradniku?

Poradnik „Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie?” został opracowany w Biurze Służby Kryminalnej KGP. W poradniku można znaleźć informacje m.in. o tym, gdzie można złożyć zawiadomienie o przestępstwie, czy można to zrobić anonimowo oraz jakie prawa przysługują osobie w związku ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

Zawiadomienie o przestępstwie ma obowiązek przyjąć każdy funkcjonariusz policji na każdym posterunku, komisariacie i w każdej komendzie policji, sporządzając protokół przyjęcia ustnego zawiadomienia o przestępstwie. W poradniku podkreślamy również, że o przestępstwie można poinformować anonimowo.

Poradnik jest dostępny w wersji elektronicznej na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komendy Głównej Policji, a także na stronach komend wojewódzkich policji.

Dyżury policjantów, adwokatów i prokuratorów

Jak co roku w „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” zaangażowani będą funkcjonariusze policji. Podobnie, jak w latach ubiegłych, policjanci wezmą udział w dyżurach, podczas których osobom pokrzywdzonym będą udzielane porady prawne. Dyżury organizowane będą głównie w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.

Zgodnie z założeniami dyżury będą miały charakter interdyscyplinarny – informacji prawnej będą udzielać nie tylko policjanci, ale także adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy oraz prokuratorzy. Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną. Dyżury pełnione będą od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00.

Pełną listę miejsc, gdzie będą pełnione dyżury (z podziałem na województwa) można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem: http://ms.gov.pl/pl/informacje/news,6778,tydzien-pomocy-osobom-pokrzywdzonym-przestepstwem.html

Reklama
Poprzedni artykułKradzież: pieniędzy, drewna i cielaków oraz oszustwo
Następny artykułZA JAKIE GRZECHY, DOBRY BOŻE? – darmowe wejściówki do kina