Niebieski balonik prosto do nieba

1
1

Kwiecień uznany jest za Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Nauczyciele i wychowawcy z Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Łosicach zorganizowali happening pt. “Łosice na niebiesko”. W ramach tej akcji w piątkowy poranek (6 kwietnia) przez miasto przemaszerowali uczniowie z OSW oraz zaprzyjaźnionych szkół z niebieskimi balonikami, na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem. Punktem kulminacyjnym akcji było wypuszczenie baloników “prosto do nieba”.

Celem imprezy było integrowanie społeczności szkolnej i pozaszkolnej, kształtowanie postawy zrozumienia i akceptacji dla różnorodności ludzi oraz uświadomienie dzieciom i młodzieży, iż mimo różnic można być razem, przyjaźnić się i cieszyć życiem… – tak o akcji mówiła Iwona Wysokińska, nauczyciel, wychowawca OSW Łosice.

Cieszę się, że jest nas tak wiele – mówiła do zebranych na plaży przy łosickim zalewie miejskim Magdalena Siwak-Kruzel, współorganizatorka happeningu – Każdy z nas jest inny, ale każdy z nas jest wyjątkowy. Pamiętajmy o tym zawsze.
– Brak mi słów – ze wzruszeniem w głosie powiedziała Aldona Bartoszuk, mama Mikołaja chorego na autyzm – 6 lat temu zapukał do nas autyzm, borykaliśmy się z rożnymi trudnościami, jednak dzięki gorącym sercom terapeutów, przyjaciół, znajomych, którzy otworzyli dla nas drzwi, dali wskazówki i pokazali gdzie podjąć rehabilitację Mikołaj dostał pomoc. Dzięki sercom przede wszystkim dzieci, Mikołaj chodzi normalnie do szkoły . Dzięki swojej klasie, dzięki swoim rówieśnikom , który zaakceptowali go takim jakim jest, którzy nie wytykali mu tego, że jest inny czy inaczej się zachowuje. Dziękuję im za to że polubili go takiego jakim własnie jest. Bardzo jestem szczęśliwa że jest w Łosiach taka akcja, która z pewnością podniesie świadomość innych w tym zakresie. Mam nadzieję, że za trok również tutaj się spotkamy – mówiła z nieukrywanym wzruszeniem mama Mikołaja.
 – Na znak jedności i na znak tego że pamiętamy o osobach z autyzmem spotkaliśmy się tutaj dzisiaj – powiedziała Bożena Niedzielak, starosta łosicki – Cieszę się, że w naszej społeczności osoby dotknięte autyzmem nie czują się wykluczone.
– Wszyscy jesteśmy inni, każdy z nas jest wyjątkowy, ale chciałbym byśmy pamiętali o tym, że żyjemy obok siebie i każdy powinien mieć przyjaciół i nikt nie powinien czuć się sam – dodał burmistrz miasta i gminy Łosice Mariusz Kucewicz.
Zebrani na miejskiej plaży, uczestnicy happeningu, w geście solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem, w tym z Mikołajem obecnym na wydarzeniu, wypuścili w niebo niebieskie baloniki. Akcja spotkała się z dużą aprobatą mieszkańców, którzy już dziś zapowiedzieli chęć uczestnictwa w przyszłorocznej edycji.

 

 

najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
popieram
Gość
popieram

Łosice na niebiesko – ładnie. Dobra inicjatywa.