NFZ bliżej pacjenta

0
174

We wrześniu mieszkańcy powiatu będą mogli na miejscu potwierdzić zlecenia na wyroby medyczne, uzyskać informacje o terminach leczenia, czy nawet wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Będzie to możliwe dzięki współpracy samorządu z Narodowym Funduszem Zdrowia i realizacją akcji pod hasłem “NFZ bliżej pacjenta”.

Od września Narodowy Fundusz Zdrowia, we współpracy z administracją publiczną Mazowsza, rusza z akcją pod hasłem “NFZ bliżej pacjenta”. Dzięki temu przez najbliższe miesiące mieszkańcy województwa mazowieckiego będą mogli sprawy związane z usługami świadczonymi przez NFZ załatwić bliżej swojego miejsca zamieszkania.

Jeszcze niedawno, każde potwierdzenie zlecenia na wyroby medyczne czy uzyskanie informacji o najkrótszych terminach leczenia, dla wielu pacjentów stanowiło nie lada problem. Najbliższy oddział NFZ, w którym mieszkańcy powiatu łosickiego mogli załatwić wspomniane sprawy, mieścił się w Siedlcach, oddalonych o ponad 30 km od Łosic. Odległość i dostępność do środków komunikacji była dość problematyczna, szczególnie dla osób starszych, chorych, mieszkających w małych miejscowościach.

Pomocną dłoń do pacjentów wyciągnął jednak sam fundusz zdrowia. Od września NFZ zaczął realizować program tworzenia mobilnych punktów obsługi, by zapewnić ubezpieczonym zamieszkującym z dala od siedziby NFZ Mazowsze i jego delegatur, lepszy dostęp do usług świadczonych przez płatnika. Fundusz podjął współpracę ze starostwami powiatowymi i burmistrzami miast. W jej ramach, w miastach powiatowych organizowane są mobilne stanowiska obsługi. Na stanowiskach będzie można potwierdzić zlecenie na wyroby medyczne, uzyskać informacje o najkrótszych terminach leczenia, otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (tzw. EKUZ) i założyć Internetowe Konto Pacjenta.

W Łosicach mobilne stanowisko będzie mieściło się w sali konferencyjnej starostwa powiatowego i będzie czynne w godz 10-14. Pierwszy raz mieszkańcy powiatu skorzystali z usług punktu już 3 września. Zainteresowani mogą odwiedzić starostwo jeszcze 9 i 17 września, wtedy też zaplanowany został dyżur w punkcie mobilnym. 

Reklama