Największe jasełka uliczne

0
914

Anioły, diabły, pastuszkowie i nawet możni trzej królowie ze swoją świtą, spotkali się w mieście podczas największych jasełek ulicznych odbywających się 6 stycznia. Tego dnia miejskie arterie zapełnił barwny orszak prowadzony gwiazdą, który po raz trzeci przeszedł przez Łosice by pokłonić się małemu Jezusowi, Maryi i Józefowi.

Orszak Trzech Króli to magiczne wydarzenie, które pozwala przez wspólny śpiew kolęd poczuć jedność kościoła i okazać radość z narodzenia Zbawiciela. W tegorocznym orszaku nie zabrakło pięknych aniołów i kuszących do grzechu diabłów, a pastuszkowie i świta dworska trzech króli, składająca się z mieszkańców i gości, podążała za prowadzącą pochód gwiazdą by pokłonić się narodzonemu Jezusowi.

Wydarzenie rozpoczęło się w samo południe przy kościele pw. Trójcy Świętej, gdzie z należnymi honorami powitano przybyłych z daleka trzech króli, którzy poprowadzili radosny orszak do parku w centrum miasta. Po drodze można było zobaczyć scenki odegrane na dworze Heroda, walkę dobra ze złem i bramę anielską by w końcu dotrzeć do stajenki w której na świat przyszedł Zbawiciel. Orszak zakończyło wspólne kolędowanie i msza święta w kościele pw. św. Zygmunta Króla.

W przygotowanie wydarzenia obok głównych organizatorów – miasta i gminy Łosice, Łosickiego Domu Kultury i obu parafii, włączyły się również szkoły, instytucje państwowe oraz organizacje działające na terenie gminy. Mieszkańcy podążający w pochodzie otrzymali korony będące znakiem udziału w orszaku oraz śpiewniki, by w pełni uczestniczyć w przygotowanych wydarzeniach towarzyszących orszakowi. Łosiczanie włożyli stroje w kolorach niebieskim, czerwonym i zielonym, aby w ten sposób stać się częścią orszaku jednego z trzech króli. Panie zrzeszone w kołach gospodyń na terenie gminy częstowały wszystkich przybyłych ciasteczkami domowej roboty.

Reklama