Na terenie powiatu nie mamy żadnego potwierdzonego przypadku zachorowania na COVID-19

0
298

Działania profilaktyczne podjęte w związku z ekspansją koronawirusa na terenie kraju objęły również nasz powiat. We wszystkich szkołach i przedszkolach odwołano zajęcia do 25 marca. Działalność zawieszają również ośrodki kultury, a wszelkie wydarzenia kulturalne zostały odwołane. W tym czasie zawieszono także możliwość handlu na targowisku miejskim w Łosicach. Mieszkańcy pozostający w domach proszeni są o zachowanie należytej staranności w ograniczeniu przebywania w miejscach dużych skupisk ludzkich i nie podejmowania zbędnych kontaktów towarzyskich. Na dzień dzisiejszy na terenie powiatu nie mamy żadnego potwierdzonego przypadku zachorowania na COVID-19 – uspokaja Grażyna Kasprowicz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łosicach.

Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostało czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W Łosicach zamknięto również targowisko miejskie, które nie będzie działać do 30 marca. Działalność zawieszają także ośrodki kultury, a zaplanowane imprezy zostały odwołane.

Rodzice dzieci uczęszczających do placówek oświatowych powinni zachęcać swoje dzieci do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny.

Przypominamy też, że osobom mającym dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje na stronie internetowej ZUS.

Uczniowie w czasie ograniczonego dostępu do zajęć dydaktycznych powinni powstrzymać się od spotkań rówieśniczych, pozostać w domach i przeznaczyć ten czas na naukę, przygotowanie do zajęć czy powtórkę materiałów. Przerwa w funkcjonowaniu szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki. Należy zatem odpowiedzialnie wykorzystać czas zawieszenia zajęć. Prosi się też uczniów o nie robienie wycieczek do centrów handlowych, bowiem przebywanie w dużych skupiskach może stanowić okazję do zarażenia koronawirusem.

W trosce o zdrowie i życie bądźmy odpowiedzialni.