Masz problem? Odwiedź rzecznika praw konsumenta

[half] [frame src=”https://losice.info/wp-content/uploads/2013/02/J-Mirońska.jpg”  width=”300″ height=”300″ linkstyle=”pp”] [/half]

 

Kupiliście wadliwy towar, który nie spełnia wymogów określonych w umowie? Czujecie się oszukani przez sprzedawcę? A może po prostu chcecie się poradzić, by nie wpaść w kłopoty w przyszłości? W każdej z tych spraw możecie liczyć na pomoc powiatowej rzeczniczki praw konsumenta, z którą odbyliśmy krótką rozmowę.

Jak oceni Pani świadomość konsumencką mieszkańców powiatu łosickiego?

J. Mirońska: Oczywiście jest z tym bardzo różnie. Oceniłabym, że istnieją dwa skrajne bieguny wśród interesantów. Pierwsi są bardzo wyczuleni na swoje problemy, nie czekają z wizytą, przychodzą i oczekują porady, bądź podjęcia konkretnych kroków w celu rozwiązania sprawy. Drudzy decydują się przyjść dopiero, gdy zaczynają się schody i to wtedy, gdy ktoś im tą wizytę poradzi, bo sami najczęściej nie posiadają wiedzy o możliwości uzyskania pomocy u rzecznika praw konsumenta. Zdarzają się także osoby szukające porad prawnych, ale w innym zakresie. Im niestety nie mogę pomóc. Interweniuję w około 3/4 przypadków.

Ile osób przychodzi z prośbą o pomoc? 

J. Mirońska: Rocznie rejestruję i wysyłam do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów około 200 spraw, ale samych wizyt jest więcej. Często jedna nie wystarczy i trzeba ją powtórzyć, nawet kilkakrotnie, by osiągnąć cel.

Jak wygląda procedura podjęcia interwencji przez rzecznika praw konsumenta?

J. Mirońska: Trzeba przede wszystkim złożyć wniosek o udzielenie pomocy. Jest on dostępny bezpośrednio u mnie, jak także w internecie (red.http://powiat.losice.pl/index.php/wzory.html), trzeba opisać czego dotyczy sprawa, przedstawić swoje roszczenia, a także np. dowód zakupu. Ja rozpatruję wniosek, tzn. sprawdzam czy postulaty konsumenta są słuszne. Jeśli wszystkie kwestie nie są jasne i nie wiadomo do końca po czyjej stronie leży wina, występuje o wyjaśnienie problemu u przedsiębiorca, bądź przedstawienie jego stanowiska.

Czy wszystkie sprawy są traktowane przez Panią w równy sposób? 

J. Mirońska: Nie ma problemów ważnych i ważniejszych i w każdym przypadku staram się podejmować takie same kroki zaradcze. Ogólnie każda sprawa, która kończy się zrealizowaniem roszczeń przez konsumenta, bez podejmowania kroków w sądzie, jest sukcesem. Zresztą  w naszym powiecie interwencje na tej drodze są rzadkością. Dominują przede wszystkim drobne problemy.

Na przykład?

J. Mirońska: Ostatnio bardzo często pojawiają się sprawy przepisywania umów telefonicznych z jednego operatora na drugiego. Duże emocje wzbudzają też zakupy w ramach prezentacji pewnych dziwnych przedmiotów, o których sprzedający wypowiadają się w samych superlatywach. Na skutek umiejętnej manipulacji dochodzi do podpisania umowy kredytowej i sprzedaży przedmiotu po bardzo wysokiej cenie. Praktycznie zawsze po takim spotkaniu zgłaszają się 2-3 osoby, którym pomagam wycofać się z umowy.

Gdzie można upatrywać źródła problemów mieszkańców powiatu?

J. Mirońska: Według mnie tkwi ono w braku umiejętności czytania ze zrozumieniem. Czasem petenci przynoszą do mnie dokumenty i oczekują ich interpretacji, ale sami nawet nie zadadzą sobie trudu, by je przeczytać. Kwestia czytania wszelkich umów i regulaminów jest naprawdę bardzo istotna.

Czy zdarzały się Pani jakieś nieprzyjemności z racji wykonywanej pracy?

J. Mirońska: Nie, szczerze powiedziawszy w Łosicach pracuję się naprawdę dobrze. Do tego stopnia, że często nie wysyłam oficjalnych zapytań do lokalnych firm i spotykam się z ich przedstawicielami osobiście w celu rozwiązania problemów konsumenta. Zdarza się, że doradzam także przedsiębiorcom, np. gdy nie wiedzą jak postąpić z nieuczciwym klientem, starającym się np. wmówić, że zakupiony przez niego towar był wadliwy.

Zdarza się, że problem konsumenta wykracza poza granicę Polski?

J. Mirońska: W Łosicach jeszcze nie, ale w innych miastach owszem. Możemy interweniować na terenie Unii Europejskiej. Wkrótce zostanie także wdrożony program wspólnego rejestru spraw na terenie wspólnoty. Wtedy będziemy mogli porównać choćby z jakimi problemami borykają się polscy i europejscy konsumenci.

Dziękuję za rozmowę.

*Justyna Mirońska – powiatowy rzecznik praw konsumenta, godziny przyjęć w Starostwie Powiatowym w Łosiach, pokój numer 37, pierwsze piętro:

Poniedziałek 8-15.30

Środa 8-15.30

Czwartek 8-13