Mały Książę na deskach ŁDK

0
179

Już niebawem będzie można zobaczyć efekty wielomiesięcznej pracy dzieci i młodzieży z Łosickiego Studia Teatralnego. Prapremiera spektaklu „Mały Książę” odbyła się w Warszawie, a jego premiera odbędzie się w Łosicach. Przedstawienie jest przygotowywane w ramach programu Mazowieckiego Funduszu Teatralnego „Mój Teatr”, realizowanego przez Mazowiecki Fundusz Kultury.

Prapremiera spektaklu odbyła się 8 grudnia w Warszawie, zaś jego premiera dwa dni później na scenie Łosickiego Domu Kultury. Spektakl, oparty na podstawie książki Antoine‘a de Saint-Exupéry’ego, został wyreżyserowany przez Łukasza A. Wawryniuka i Katarzynę Szczepaniak. Opiekunem artystycznym przedstawienia jest Marek Ravski. Tytułową rolę zagra Kamila Wawryniuk. Wystąpią także: Karolina Paprocka (Róża, Kwiat), Paulina Korowajczuk (Królowa, Żmija), Aleksandra Kołtuniak (Lis), Agnieszka Lipińska (Bankier), Weronika Stefaniuk (Próżny), Julia Jerzman (Geograf), Szymon Cegiełka (Kupiec), Zuzanna Kosecka (Narrator), Robert Cegiełka (Pijak) oraz Patrycja Paprocka (Pilot). Za kostiumy odpowiedzialna była głównie Kalina Pawłowska-Knapiuk, zaś za scenografię – Ewelina Siemieniuk wraz z reżyserami przedstawienia.

Reklama

Mazowiecki Fundusz Teatralny to regionalny, wieloletni program wspierający edukacyjno-artystyczne działania teatralne. Jest on skierowany do przedstawicieli środowisk zainteresowanych edukacją kulturalną, a jego bezpośrednimi odbiorcami są instruktorzy teatralni oraz uczestnicy zajęć. – Do wielka szansa nie tylko dla naszego domu kultury, ale przede wszystkim dla małych adeptów teatralnych, którzy swoją przygodę z teatrem dopiero zaczynają. W programie uczestniczy 19 instruktorów z całego Mazowsza. Z naszej instytucji do programu „Mój Teatr” zakwalifikował się Łukasz Wawryniuk. Poza zajęciami warsztatowymi dla instruktorów, każdej grupie teatralnej został przydzielony opiekun artystyczny, który wspiera nas w pracy nad przygotowywanym spektaklem. MIK zapewnił także wsparcie finansowe – informuje Dorota Kozłowska, dyrektor ŁDK. Program trwa trzy lata i na koniec każdego roku dzieci i młodzież prezentują swój spektakl w Warszawie.

Warsztaty z najlepszymi 
Program MÓJ TEATR powstał z myślą o rozwijaniu istniejących już grup, jak również inicjowaniu nowych aktywności teatralno-artystycznych dla dzieci i młodzieży. – Głównym celem treningu jest podnoszenie wiedzy pedagogiczno-teatralnej osób pracujących z grupami teatralnymi, skupiającymi dzieci i młodzież. Pod fachowym okiem znakomitych wykładowców, specjalistów i artystów z wyjątkowym dorobkiem w swojej dziedzinie rozwijamy swoje umiejętności, odkrywamy nowe pomysły i omawiamyżne aspekty prowadzenia zajęć teatralnych z młodymi artystami. Warsztaty w tym roku mieliśmy m. in. z Anną Lobedan, Magdaleną Warzechą, Jerzym Łazewskim, Sławomirem Krawczyńskim czy Bartłomiejem Ostapczukiem – wyjaśnia Łukasz Wawryniuk, kierownik Działu Kultury w ŁDK. Program współpracy z jedną grupą obejmuje trzy lata. W pierwszym roku realizowany był Trening Szkoleniowy, czyli cykl 120-godzinnych warsztatów. W drugim roku (2020) będą realizowane warsztaty dla instruktorów i uczestników grup w ich siedzibie oraz kontynuowana opieka artystyczna. W trzecim roku przewidziana jest ściślejsza współpraca z opiekunem artystycznym, który będzie służył wsparciem w realizacji założeń grupy. Mazowiecki Fundusz Teatralny został powołany w 2018 roku, obejmuje swym zasięgiem Województwo Mazowieckie. Kilka miesięcy pracy w ramach Funduszu w roku 2018 pozwoliło zapoznać się z potrzebami i oczekiwaniami uczestników, a także uzupełnić oraz rozbudować projekt o kolejne działania.

Prapremiera spektaklu odbyła się w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie 8 grudnia o godz. 15.20, zaś  premiera 10 grudnia w Łosickim Domu Kultury (ul. Piłsudskiego 4) o godz. 15.00. Kolejny raz spektakl będzie wystawiony podczas finału WOŚP w Łosicach (12 stycznia 2020 r.).

Patronat medialny nad wydarzeniami sprawuje portal losice.info.

RNt

Reklama
Poprzedni artykułLubią czytać – młodzi poprzez spektakl zachęcali do czytania
Następny artykułWypadki, oszustwo i nietrzeźwi za kierownicą