Łosickie biblioteki już zapraszają czytelników

0
113

Wznowiły już działalność obie łosickie biblioteki. Od 7 maja na czytelników czeka Biblioteka Pedagogiczna, a od 8 maja również Biblioteka Publiczna. W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się COVID-19 użytkownicy obu placówek muszą jednak podporządkować się wprowadzonym procedurom bezpieczeństwa. Obowiązuje nakaz noszenia maseczek i rękawiczek, czytelnicy nie mogą korzystać z czytelni i wolnego dostępu do książek, muszą także pilnować zachowania pomiędzy sobą bezpiecznej odległości.

O tym jak trudno żyje się bez dostępu do książek przekonali się mieszkańcy miasta, którzy w ostatnich tygodniach nie mogli odwiedzić swojej ulubionej biblioteki ze względu na wprowadzony przez rząd nakaz zamknięcia tego typu placówek – podobnie jak szkół, przedszkoli, kin czy teatrów. Nie dziwi zatem entuzjazm z jakim spotkało się ponowne otwarcie dwóch łosickich książnic – Biblioteki Pedagogicznej i Biblioteki Publicznej.

Z ulgą odetchnęli przede wszystkim studenci, którym opracowania naukowe i literatura fachowa są niezbędne do pisania prac semestralnych oraz dyplomowych, a także do przygotowania się do egzaminów.

Obie funkcjonujące w mieście biblioteki wznowiły już działalność, jednak obowiązuje w nich nowy reżim sanitarny. – Biblioteka Pedagogiczna otworzyła się dla czytelników 7 maja. Od tego dnia do biblioteki wchodzimy w maseczkach i rękawiczkach – mówi Anna Czerko, kierownik Biblioteki Pedagogicznej. – Prosimy by w wypożyczalni przebywała tylko jedna osoba, następne i kolejne osoby powinny oczekiwać w holu z zachowaniem bezpiecznej odległości. W trosce o bezpieczeństwo czytelników i pracowników zwroty i wypożyczenia książek odbywają się na oddzielnych stanowiskach. Ponieważ katalog naszej biblioteki jest dostępny online, proponujemy naszym użytkownikom by dokumenty wybierali i zamawiali z domu, tak aby czas przebywania w bibliotece był możliwie najkrótszy. Oczywiście jeśli ktoś z czytelników potrzebuje pomocy przy zamówieniach, nasi pracownicy służą pomocą – zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego oraz przez konto na Facebooku. Niestety do czasu odwołania, nieczynna będzie czytelnia, zatem użytkownicy nie będą mogli korzystać z dokumentów na miejscu w bibliotece, a także korzystać z czasopism i księgozbioru podręcznego. Mamy jednak i na to radę – zapraszamy do składania zamówień na skany wybranych artykułów czy rozdziałów książek a także do korzystania z całodobowej czytelni online IBUK Libra. Każdy zwracany dokument obowiązkowo przejdzie 3 dniową kwarantannę, zgodnie z rekomendacją Biblioteki Narodowej. Do odwołania wstrzymany zostaje także wolny dostęp do półek z beletrystyką i filmami – wylicza Anna Czerko. Książnica będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna wznowiła działalność dzień później, bo 8 maja – w Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. – Biblioteka Publiczna w Łosicach jest ponownie otwarta dla czytelników. W związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się COVID–19 jest teraz czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. Zasady korzystania z biblioteki, zostały ustalone zgodnie z rekomendacjami Biblioteki Narodowej i wytycznymi Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa – informuje dyrektorka Łosickiego Domu Kultury, Dorota Kozłowska. W książnicy również obowiązuje nakaz noszenia maseczek i rękawiczek oraz pozostałe obostrzenia wynikające z rekomendacji BN.