Łosicka Noc Bibliotek

0
402

“Czytanie wzmacnia” – to hasło które przyświecało tegorocznej edycji Nocy Bibliotek w której swój akces złożyła również miejscowa Biblioteka Pedagogiczna – Biblioteki są wyjątkowym miejscem, gdzie w trudnych czasach możemy dbać o dobrostan i dawać wzajemne wzmocnienie sobie i społeczności – mówi Anna Czerko, kierowniczka BP.

„Czytanie wzmacnia” – pod takim hasłem odbyły się tegoroczne ogólnopolskie obchody Nocy Bibliotek. Wydarzenie promuje nie tylko czytelnictwo, ale również lokalne biblioteki pokazując je jako miejsca przyjazne spotkaniom z kulturą, dysponujące różnorodnością zasobów oraz ciekawą ofertą dla mieszkańców. Wydarzenie na stałe wpisało się w działalność Biblioteki Pedagogicznej w Łosicach, która już po raz piąty zaprosiła na wieczorne spotkanie sympatyków książek i dobrej zabawy.

– Tegoroczna akcja była wyjątkowa nie tylko ze względu na czas pandemii, który trwa, ale również ze względu na hasło, które przyświecało edycji. „Czytanie wzmacnia” – hasło to można odbierać zarówno dosłownie, jak i w przenośni i w każdym przypadku będzie miało taką samą siłę oddziaływania. Biblioteki są przecież wyjątkowym miejscem, gdzie w trudnych czasach możemy dbać o dobrostan i dawać wzajemne wzmocnienie sobie i społeczności – czyli naszym czytelnikom i czytelniczkom. Podczas tegorocznej edycji dbałyśmy by biblioteka mogła kojarzyć się z miejscem pełnym spokoju, radości, inspiracji i natchnienia, a przy tym być miejscem nowoczesnym, w którym nie brakuje zasobów i rozwiązań pozwalających rozwikłać nawet najtrudniejsze zagadki – mówi Anna Czerko, kierowniczka Biblioteki Pedagogicznej w Łosicach.

Noc Bibliotek po raz kolejny pozwoliła na rozbudzenie apetytu na czytanie wśród najmłodszych uczestników wydarzenia oraz na uporządkowanie wiedzy na temat możliwości jakie daje książnica w dostępie do zasobów potrzebnych przy rozwiązywaniu problemów – nie tylko edukacyjnych. Na uczestników czekały quizy biblioteczne, zagadki czytelnicze, łamigłówki i hasła do odgadnięcia, których z przejęciem wyszukiwano zarówno na stronach encyklopedii, słowników czy kartach specjalistycznych książek. Najlepiej z rozwiązaniem przygotowanych zestawów zadań poradzili sobie Kaja Kęcel, Antoni Maksymiuk i Marcel Kucewicz. 

– Badania dowiodły, że czytając, przenosimy się do innej rzeczywistości i tym samym odrywamy się od tego co jest trudne i stresujące – to z kolei ma realne przełożenie na nasze zdrowie. Przez czytanie jesteśmy w stanie poznawać myśli, uczucia i działania bohaterek i bohaterów książek, dzięki temu rozwijamy też empatię, wzmacniamy relacje i łatwiej rozumiemy zachowania innych.  Zatem czytanie wzmacnia nas zarówno społecznie, emocjonalnie, duchowo, jak i dba o naszą higienę psychiczną, a niekiedy też fizyczną – zwłaszcza jeśli niesiemy w torbie kilka książek z biblioteki do domu – dodaje żartobliwie Anna Czerko.

 

Tego wieczoru biblioteka była miejscem w którym można było poczuć wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności. Dodatkowo książnica zamieniła się też w salę kinową i zaproponowała uczestnikom wydarzenia projekcję filmu pt. „Operacja Człowiek w czerni” w reż. Grethe Bøe-Waal. Jest to ekranizacja popularnej serii książek dla dzieci „Biuro Detektywistyczne nr 2”. Ze względu na panujące obostrzenia nie wszyscy chętni mogli uczestniczyć stacjonarnie w wydarzeniu. Dla takich osób również znalazło się rozwiązanie – biblioteka zadbała by każdy chętny dostał linki do przygotowanych zestawów zadań oraz link do projekcji filmu. Dodatkowo Nocy Bibliotek towarzyszyła akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.