Łosicka Noc Bibliotek

0
424

„Czytanie wzmacnia” – to hasło które przyświecało tegorocznej edycji Nocy Bibliotek w której swój akces złożyła również miejscowa Biblioteka Pedagogiczna – Biblioteki są wyjątkowym miejscem, gdzie w trudnych czasach możemy dbać o dobrostan i dawać wzajemne wzmocnienie sobie i społeczności – mówi Anna Czerko, kierowniczka BP.

„Czytanie wzmacnia” – pod takim hasłem odbyły się tegoroczne ogólnopolskie obchody Nocy Bibliotek. Wydarzenie promuje nie tylko czytelnictwo, ale również lokalne biblioteki pokazując je jako miejsca przyjazne spotkaniom z kulturą, dysponujące różnorodnością zasobów oraz ciekawą ofertą dla mieszkańców. Wydarzenie na stałe wpisało się w działalność Biblioteki Pedagogicznej w Łosicach, która już po raz piąty zaprosiła na wieczorne spotkanie sympatyków książek i dobrej zabawy.

Reklama

– Tegoroczna akcja była wyjątkowa nie tylko ze względu na czas pandemii, który trwa, ale również ze względu na hasło, które przyświecało edycji. „Czytanie wzmacnia” – hasło to można odbierać zarówno dosłownie, jak i w przenośni i w każdym przypadku będzie miało taką samą siłę oddziaływania. Biblioteki są przecież wyjątkowym miejscem, gdzie w trudnych czasach możemy dbać o dobrostan i dawać wzajemne wzmocnienie sobie i społeczności – czyli naszym czytelnikom i czytelniczkom. Podczas tegorocznej edycji dbałyśmy by biblioteka mogła kojarzyć się z miejscem pełnym spokoju, radości, inspiracji i natchnienia, a przy tym być miejscem nowoczesnym, w którym nie brakuje zasobów i rozwiązań pozwalających rozwikłać nawet najtrudniejsze zagadki – mówi Anna Czerko, kierowniczka Biblioteki Pedagogicznej w Łosicach.

Noc Bibliotek po raz kolejny pozwoliła na rozbudzenie apetytu na czytanie wśród najmłodszych uczestników wydarzenia oraz na uporządkowanie wiedzy na temat możliwości jakie daje książnica w dostępie do zasobów potrzebnych przy rozwiązywaniu problemów – nie tylko edukacyjnych. Na uczestników czekały quizy biblioteczne, zagadki czytelnicze, łamigłówki i hasła do odgadnięcia, których z przejęciem wyszukiwano zarówno na stronach encyklopedii, słowników czy kartach specjalistycznych książek. Najlepiej z rozwiązaniem przygotowanych zestawów zadań poradzili sobie Kaja Kęcel, Antoni Maksymiuk i Marcel Kucewicz. 

– Badania dowiodły, że czytając, przenosimy się do innej rzeczywistości i tym samym odrywamy się od tego co jest trudne i stresujące – to z kolei ma realne przełożenie na nasze zdrowie. Przez czytanie jesteśmy w stanie poznawać myśli, uczucia i działania bohaterek i bohaterów książek, dzięki temu rozwijamy też empatię, wzmacniamy relacje i łatwiej rozumiemy zachowania innych.  Zatem czytanie wzmacnia nas zarówno społecznie, emocjonalnie, duchowo, jak i dba o naszą higienę psychiczną, a niekiedy też fizyczną – zwłaszcza jeśli niesiemy w torbie kilka książek z biblioteki do domu – dodaje żartobliwie Anna Czerko.

 

Tego wieczoru biblioteka była miejscem w którym można było poczuć wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności. Dodatkowo książnica zamieniła się też w salę kinową i zaproponowała uczestnikom wydarzenia projekcję filmu pt. „Operacja Człowiek w czerni” w reż. Grethe Bøe-Waal. Jest to ekranizacja popularnej serii książek dla dzieci „Biuro Detektywistyczne nr 2”. Ze względu na panujące obostrzenia nie wszyscy chętni mogli uczestniczyć stacjonarnie w wydarzeniu. Dla takich osób również znalazło się rozwiązanie – biblioteka zadbała by każdy chętny dostał linki do przygotowanych zestawów zadań oraz link do projekcji filmu. Dodatkowo Nocy Bibliotek towarzyszyła akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek.

Reklama
Poprzedni artykułsprzedam podłoże popieczarkowe
Następny artykułMazowsze. Wiadomości z regionu