Kwalifikacja wojskowa rozpoczęta

0
352

3 lutego, na terenie powiatu rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, na którą obowiązkowo powinni stawić się mężczyźni urodzeni w 2001 roku. Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1996-2000, którzy do tej pory nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Podczas kwalifikacji do służby w szeregach WOT będą zachęcać żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa ruszyła 3 lutego i potrwa do końca kwietnia. – Na komisję muszą stawić się obligatoryjnie 19-latkowie z rocznika 2001. Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1996-2000, którzy do tej pory nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Stawiennictwo na kwalifikacji jest obowiązkowe – wyjaśnia Aneta Szczepaniak, rzeczniczka prasowa 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Reklama

W tym roku, podobnie jak rok i dwa lata temu przy powiatowej komisji na terenie powiatu pojawią się rekruterzy z 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze w oliwkowych beretach opowiedzą o służbie w WOT, opiszą proces rekrutacji i przedstawią jakie profity czekają na tych, którzy zdecydują się wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Kwalifikacja wojskowa to dobry moment dla młodych ludzi, by rozważyć kierunki swojego życiowego rozwoju. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie służyć, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia. Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej umożliwia pogodzenie dotychczasowej aktywności ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności – mówi Aneta Szczepaniak.

– Decyzja o założeniu munduru to wyraz ogromnej odpowiedzialności, a ta czyni dorosłość rzeczywistą. Kwalifikacja wojskowa to dobry moment by wykonać ten krok. W tym roku, przy komisjach kwalifikacyjnych spotkacie żołnierzy w oliwkowych beretach, który doradzą co zrobić by wziąć odpowiedzialność za innych zakładając mundur żołnierza Wojska Polskiego – mówi gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Komisje kwalifikacyjne powoływane są na szczeblu każdego powiatu, orzekają o zdolności do czynnej służby wojskowej. Stając na wezwanie komisji w jednym miejscu i czasie można uzyskać kategorię zdrowia, założyć ewidencję wojskową i otrzymać książeczkę wojskową. Można też złożyć wniosek do służby w piątym rodzaju sił zbrojnych – Wojskach Obrony Terytorialnej. Głównym zadaniem WOT jest przeciwdziałanie skutkom kryzysów i klęsk żywiołowych, uzupełnianie i wspieranie służb ratowniczych, a w razie wojny współdziałanie z wojskami operacyjnymi.

Reklama
Poprzedni artykułWypadki, kradzieże i nietrzeźwi na drogach
Następny artykułMemoriał Piotra Nowakiewicza po raz siódmy