Ku Klux Klan – Rycerska historia Ameryki

0
57

Serdecznie zapraszamy na spotkanie online w ramach cyklu VITOexTrEAM, które odbędzie się 10 grudnia o godz. 18.00. Tym razem gościem Łosickiego Domu Kultury będzie Katarzyna Surmiak-Domańska, która jako gość Krajowego Zjazdu Partii Rycerzy Ku Klux Klanu z Arkansas, miała okazję przyjrzeć się z bliska Klanowi. Opowie o tym jak rozmawiała z Wielkimi Magami, Smokami i Kleagle’ami, a także o tym, że miała okazję założyć biały kaptur i stanąć pod płonącym krzyżem. W swojej opowieści będzie dociekać, drążyć i próbować zrozumieć ich perspektywę.

– Jeżeli do białego lukru dostanie się choć jedna ciemniejsza kropla, lukier nigdy nie będzie już biały” – tak królowa Ku Klux Klanu uczy dzieci, jak przygotować bożonarodzeniowy tort. Chociaż dziś Amerykanie odruchowo wzdrygają się na hasło „Ku Klux Klan”, ten ma się całkiem nieźle i działa w pełni legalnie – mówi Katarzyna Surmiak-Domańska.

W USA jest aktywnych kilkadziesiąt organizacji ze słowem „Klan” w nazwie. W ciągu ostatnich dwóch dekad FBI kilkakrotnie udaremniło zamachy przygotowywane przez ich ekstremistów: wysadzenie budynku sądu w Karolinie Północnej, autobusów wożących meksykańskich i haitańskich robotników przez stan Georgia, klinik aborcyjnych w Pensylwanii oraz rafinerii gazu ziemnego w Teksasie.

– Jednak Klan XXI wieku najczęściej woli nie wchodzić w konflikt z prawem. Stawia na cierpliwą indoktrynację, propagując wzorcowy styl życia tradycyjnej chrześcijańskiej rodziny, izolowanej od obcych wpływów kulturowych. Przygotowuje armię żołnierzy, którzy staną do walki w nieuchronnie zbliżającej się, ich zdaniem, wojnie ras – wyjaśnia Katarzyna Surmiak-Domańska.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie on-line, z reporterką od lat związaną z „Gazetą Wyborczą”, współpracującą jako tutorka i wykładowczyni z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu.

Premiera na żywo odbędzie się 10 grudnia o godzinie 18:00 – link do transmisji pojawi się na fanpage Łosickiego Domu Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.